2015 Alabama high school football playoff pairings – 1st Round

Alabama High School Athletic Association

All seven 2014 Alabama high school football champs have made it back to this season’s playoffs to defend their championships.  In all, 208 teams will begin vying for championships later this week.

See the first round games in all classifications below.

First Round, Nov. 6
(All Games, Nov. 6, 7 p.m., unless otherwise noted)

CLASS 1A
Billingsley (5-5) at Millry (7-3)
Keith (4-6) at Georgiana (9-1)
Marengo (6-4) at Loachapoka (4-6)
Kinston (5-5) at Maplesville (8-1) THURSDAY
McKenzie (6-3) at Linden (7-2)
Chickasaw (4-6) at Notasulga (8-2)
A.L. Johnson (3-6) at Brantley (8-2)
Verbena (7-3) at J.U. Blacksher (7-3), Uriah

Woodville (4-6) at Victory Christian (7-2), Pell City
Vina (5-5) at Berry (8-2)
Talladega County Central (6-3) at Spring Garden (7-3)
Meek (7-3) at Decatur Heritage (9-1), Priceville Stadium, Thursday
Hubbertville (6-3) at Hackleburg (9-1)
Ragland (3-7) at Cedar Bluff 9-1)
Phillips (6-4) at South Lamar (6-4), Millport
Valley Head (3-6) at Wadley (8-1)

CLASS 2A
Luverne (6-4) at Mobile Christian (9-1)
Francis Marion (4-6) at G.W. Long (9-0), Skipperville
Flomaton (8-2) at New Brockton (9-1)
Ariton(5-5) at Fayetteville (8-2) – THURSDAY
Samson (7-3) at Pickens County (7-3), Reform – THURSDAY
Sweet Water (5-5) at Elba (9-1)
Thorsby 6-4) at Providence Christian (7-2), Dothan
Goshen (4-6) at Washington County (8-2), Chatom

Gaston (7-3) at Ranburne (8-1)
Phil Campbell (4-6) at Tanner (10-0)
LaFayette (6-4) at Fyffe (9-1)
Addison (5-5) at Red Bay (10-0)
Cold Springs (6-4) at Sulligent (7-3)
Reeltown (6-4) at Cleveland (10-0)
Hatton (5-5) at Falkville (8-2)
Collinsville (6-4) at Randolph County (10-0), Wedowee

CLASS 3A
Fultondale (5-5) at Bayside Academy (7-3), Daphne
Greensboro (5-5) at Daleville (9-1) – THURSDAY
Opp (7-3) at Midfield (6-3)
Wicksburg (7-3) at Gordo (10-0) – THURSDAY
Slocomb (7-3) at American Christian (9-1), Tuscaloosa – THURSDAY
Hillcrest-Evergreen (5-5) at Montgomery Academy ((-1)
Aliceville (6-4) at Pike County (8-1), Brundidge THURSDAY
Central-Coosa (5-5) at T.R. Miller (8-2), Brewton

Plainview 6-4) at Oakman (7-3)
Lexington (6-4) at Piedmont (9-1)
Susan Moore (4-6) at North Sand Mountain (6-4), Higdon
Weaver (5-5) at Madison Academy (9-1)
Walter Wellborn(603) at Lauderdale County (7-3), Rogersville
Winston County (7-3) at New Hope (6-4)
Colbert County (7-4) at Glencoe (9-1)
Geraldine (6-4) at Winfield (9-1)

CLASS 4A
Dadeville (5-5) at Thomasville (6-4)
West Blocton (5-5) at Andalusia (9-1)
W.S. Neal (8-2) at Munford (7-3)
Straughn (4-5) at Bibb County (7-3), Centreville
Saint James (6-4) at Montevallo (8-2)
Clarke County (4-6) at Leeds (8-2)
Northside (7-2) at Trinity Presbyterian (7-3), Montgomery
Handley (8-2) at UMS-Wright (10-0), Mobile

DAR (8-2) at Fayette County (6-4), Fayette
Wilson (6-4) at Cleburne County (8-2), Heflin
Haleyville (6-4) at North Jackson (6-4), Stevenson
Jacksonville (6-4) at Brooks (9-1), Killen
Cherokee County (6-4) at Deshler (5-5), Tuscumbia
Hamilton (4-6) at Priceville (8-2)
West Limestone (7-3) at Saks (8-2), Anniston
Oneonta (5-5) at Cordova (10-0)

CLASS 5A
Sylacauga (7-3) at St. Paul’s Episcopal (8-2), Mobile
Dallas County (6-4) at Greenville (10-0)
Vigor (6-4) at Central-Clay County (6-4)
Charles Henderson (5-5) at Demopolis (8-2) – THURSDAY
Sidney Lanier (4-6) at Helena (8-2)
Williamson (5-5) at Beauregard (9-0)
Calera (7-3) at Eufaula (8-2)
Tallassee (5-5) at Jackson (10-0)

Madison County (6-4) at Pleasant Grove (7-3)
West Point (6-4) at Alexandria (8-1)
Parker (6-4) at Etowah (7-3), Attalla
Anniston (4-5) at Russellville (9-1)
Hayden (7-3) at East Limestone (8-2), Capshaw
Ramsay (7-3) at Guntersville (10-0)
Lawrence County (6-4) at Mortimer Jordan (9-1), Kimberly
Randolph (7-3) at Wenonah (9-0), Birmingham

CLASS 6A
Chelsea (7-3) at Blount (8-2), Prichard
Bessemer City (6-4) at Park Crossing (8-2), Cramton Bowl, Montgomery
Saraland (8-2) at Benjamin Russell (9-1), Alexander City
Wetumpka (4-6) at McAdory (9-1), McCalla
Northview (4-6) at Hillcrest-Tuscaloosa (7-3) – THURSDAY
Daphne (6-4) at Opelika (10-0)
Northridge (8-2) at Dothan (6-4), Rip Hewes Stadium
Pell City (4-6) at Spanish Fort (10-0)

Lee-Huntsville (6-4) at Homewood (8-2)
Cullman (6-4) at Clay-Chalkville (10-0)
Minor (6-4) at Albertville (7-3)
Huffman (4-6) at Muscle Shoals (10-0)
Pinson Valley (7-3) at Austin (7-3), Ogle Stadium, Decatur
Briarwood Christian (4-6) at Fort Payne (8-2)
Hartselle (7-3) at Gardendale (8-2)
Scottsboro (5-5) at Walker (8-2), Jasper

CLASS 7A
Theodore (7-3) at Auburn (6-4)
Enterprise (5-5) at McGill-Toolen (9-1), Archbishop Lipscomb Complex, Mobile
Lee-Montgomery (7-3) at Murphy (7-3), Ladd-Peebles Stadium, Mobile
Foley (6-4) at Central-Phenix City (7-3)

Hewitt-Trussville (6-4) at James Clemens (9-1), Madison City Stadium, Thursday
Hazel Green (5-5) at Spain Park (9-1), Hoover
Buckhorn (6-4) at Hoover (8-2), Hoover Met Stadium
Vestavia Hills (8-2) at Bob Jones (9-1), Madison City Stadium

JOIN OUR NEWSLETTER
Join our newsletter to get the latest high school football news and rankings delivered to your email.
We hate spam. Your email address will not be sold or shared with anyone else.

About the Author

Jeff Fisher

Jeff is an award-winning journalist and expert in the field of high school sports, underscored with his appearance on CNBC in 2010 to talk about the big business of high school football in America.

Jeff turned to his passion for high school football into an entrepreneurial venture called High School Football America, a digital media company focused on producing original high school sports content for radio, television and the internet.

Jeff is co-founder and editor-in-chief of High School Football America, which is a media partner with USA TODAY High School Sports.