Texas high school football playoff scores – Opening Round

texas high school football

Opening Round 2016 Texas High School Football Playoff Scores

CLASS 6A

DIVISION I

BI-DISTRICT

Midland 73, EP El Dorado 52

Arlington Bowie 20, Keller Central 17

Hebron 40, Plano East 35

Duncanville 24, Harker Heights 7

San Angelo Central 72, EP Franklin 7

Keller Timber Creek 54, Arlington Martin 51

Allen 34, Euless Trinity 25

Belton 38, South Grand Prairie 30

Coppell 27, Rowlett 20

Rockwall 51, Montgomery 41

Round Rock 49, Del Valle 6

Klein Oak 34, Houston Davis 21

Sachse 34, Dallas Skyline 13

The Woodlands 41, Mesquite Horn 21

Austin Bowie 41, Pflugerville Hendrickson 28

Spring 19, Klein 7

Houston Cypress Ranch 63, Houston Bellaire 42

Katy 51, Richmond Travis 25

Houston North Shore 55, Pasadena Memorial 0

Dickinson 35, Houston Alief Taylor 21

Houston Lamar 15, Houston Cy-Fair 14

Missouri City Ridge Point 42, Katy Morton Ranch 23

Humble Atascocita 56, Deer Park 17

Pearland 20, League City Clear Springs 17

Austin Lake Travis 56, SA Madison 7

Smithson Valley 53, SA Warren 7

SA Southwest 33, La Joya Juarez-Lincoln 17

Los Fresnos 19, Edinburg North 17

Austin Westlake 48, SA Reagan 3

Converse Judson 36, SA O’Connor 24

Laredo United 51, McAllen Memorial 21

Harlingen 43, Edinburg Economedes 28

 

CLASS 6A

DIVISION II

BI-DISTRICT

EP Americas 30, Wolfforth Frenship 16

Abilene 65, Arlington 36

Southlake Carroll 28, Wylie 3

DeSoto 51, Killeen 7

Amarillo Tascosa 47, EP Montwood 16

Mansfield 55, Keller Fossil Ridge 10

Denton Guyer 52, Trophy Club Nelson 21

Cedar Hill 52, Waco Midway 17

Dallas Jesuit 32, Garland Naaman Forest 6

Tyler 50, Lufkin 49

Round Rock Cedar Ridge 70, Austin Anderson 14

Klein Collins 35, Sping Dekaney 0

Garland Lakeview Centennial 55, Dallas Lake Highlands 27

Beaumont West Brook 34, Longview 33

Round Rock Stony Point 40, San Marcos 35

Spring Westfield 35, Houston Stratford 3

Houston Cypress Ridge 30, Houston Westside 13

Katy Taylor 60, Sugar Land Kempner 42

Kingwood 48, South Houston 13

Friendswood Clear Brook 55, Pearland Dawson 42

Houston Langham Creek 50, Houston Heights 13

Katy Cinco Ranch 31, Richmond Bush 17

La Porte 63, Channelview 49

Friendswood 42, Richmond George Ranch 21

Austin Vandegrift 27, SA Johnson 26

Cibolo Steele 42, SA Brandeis 21

Del Rio 40, McAllen Rowe 7

Weslaco East 31, Edinburg Vela 28

SA Churchill 41, Cedar Park Vista Ridge 38

SA Brennan 34, New Braunfels 17

Laredo United South 47, La Joya Palmview 27

San Benito 47, Edinburg 10

EP Americas (9-2) vs. Abilene (10-1), 6 p.m. Friday, Shotwell Stadium, Abilene

 

CLASS 5A

DIVISION I

BI-DISTRICT

EP Eastlake 35, EP Andress 32

Lubbock Monterey 21, Amarillo 16

Denton Ryan 54, FW Brewer 13

NRH Richland 42, FW South Hills 35

EP Chapin 17, EP Del Valle 14

Lubbock Coronado 41, Amarillo Caprock 40

Justin Northwest 31, Denton 29

Colleyville Heritage 50, FW Arlington Heights 16

Mansfield Lake Ridge 49, Crowley 42 2OT

Dallas Samuell 60, Dallas Molina 7

Frisco Independence 47, McKinney North 28

Dallas Highland Park 70, Mount Pleasant 2

Mansfield Legacy 56, Cleburne 21

Dallas Spruce 28, Dallas Adams 20

Frisco Wakeland 20, Prosper 9

West Mesquite 30, Texarkana Texas 27

Bryan 41, Ennis 27

Cedar Park 49, Willis 14

New Caney 31, Beaumont Central 28 3OT

Manvel 78, Houston Austin 6

Temple 35, Corsicana 10

Pflugerville Connally 34, Magnolia West 33

Port Arthur Memorial 42, Porter 3

Missouri City Elkins 28, Houston Madison 20

SA Alamo Heights 21, Austin Johnson 10

Richmond Foster 72, SA Brackenridge 12

Eagle Pass Winn 21, CC Carroll 14

Laredo Nixon 23, Brownsville Lopez 17

Dripping Springs 63, Austin 14

Angleton 73, SA Lanier 0

CC Flour Bluff 42, SA Southside 6

Mission Memorial 35, Brownsville Memorial 14

CLASS 5A

DIVISION II

BI-DISTRICT

EP Parkland 55, EP Bowie 35

Lubbock Cooper 48, Canyon 34

FW Boswell 56, Denison 29

FW Dunbar 25, FW Wyatt 19

Canutillo 33, EP Burges 26

Abilene Cooper 37, Dumas 14

Aledo 63, WF Rider 20

Grapevine 70, FW Southwest 0

Burleson Centennial 49, Mansfield Timberview 26

Dallas South Oak Cliff 35, Seagoville 14

Frisco Lone Star 48, Little Elm 9

Mesquite Poteet 57, Sulphur Springs 21

Lancaster 56, Arlington Seguin 14

Dallas Wilson 83, Dallas Kimball 20

The Colony 38, Frisco 14

Wylie East 69, Marshall 35

CS A&M Consolidated 30, Jacksonville 15

Brenham 31, Georgetown 28

Crosby 33, Vidor 24

Missouri City Marshall 58, Houston Sterling 12

College Station 51, Whitehouse 14

Magnolia 54, Hutto 38

Port Neches-Groves 31, Mont Belvieu Barbers Hill 26

Houston Willowridge 28, Houston Waltrip 24

Austin McCallum 17, Kerrville Tivy 14

Victoria East 56, SA Houston 13

CC King 42, Floresville 21

Edcouch-Elsa 45, Sharyland Pioneer 28

Boerne Champion 49, Austin Reagan 22

Rosenberg Terry, 43, SA Highlands 0

CC Calallen 60, Uvalde 7

Mercedes 17, Sharyland 7

CLASS 4A

DIVISION I

BI-DISTRICT

Levelland 63, EP Mountain View 12

Decatur 49, Stephenville 42

Andrews 73, Borger 28

Brownwood 40, Sanger 21

Abilene Wylie 56, WF Hirschi 20

Pampa 45, Clint 21

Argyle 49, Snyder 14

Lubbock Estacado 48, Fabens 0

Kennedale 63, Dallas Wilmer-Hutchins 0

Terrell 42, Paris North Lamar 13

Midlothian Heritage 55, Lake Worth 0

Kaufman 20, Texarkana Liberty-Eulau 14

Paris 21, Crandall 0

Alvarado 52, Springtown 34

Van 41, Princeton 14

Mineral Wells 33, Irving Ranchview 7

Kilgore 29, Navasota 13

Stafford 54, Houston Worthing 0

Bridge City 35, Center 28

Bay City 55, Houston Yates 28

Houston North Forest 41, West Columbia 28

Carthage 34, Silsbee 30

El Campo 56, Houston Washington 6

Henderson 48, Little Cypress-Mauriceville 12

Waco LaVega 43, Fredericksburg 18

Rockport-Fulton 25, La Feria 21

Taylor 42, Burnet 6

Somerset 31, Kingsville King 0

Beeville Jones 62, Zapata 13

Liberty Hill 38, Fischer Canyon Lake 17

Rio Grande City Grulla 49, La Vernia 28

China Spring 32, Boerne 10

CLASS 4A

 

DIVISION II

BI-DISTRICT

Seminole 33, Perryton 7

Iowa Park 35, Hillsboro 21

Monahans 62, Denver City 7

Graham 49, Godley 21

Krum 35, Waxahachie Life 11

Sweetwater 48, Dalhart 21

Glen Rose 56, Vernon 20

Bushland 49, Midland Greenwood 42

Celina 62, Emory Rains 21

Gladewater 35, Tatum 7

Wills Point 20, Bonham 13

Texarkana Pleasant Grove 26, Rusk 14

Gilmer 50, Diboll 28

Melissa 36, Dallas Lincoln 14

Jasper 24, Pittsburg 17

Aubrey 41, Canton 21

Lorena 48, Gonzales 3

Liberty 62, Madisonville 31

Giddings 41, Waco Connally 18

Sour Lake Hardin-Jefferson 30, Shepherd 28

Bellville 45, Orangefield 21

Salado 35, La Grange 34 OT

West Orange-Stark 73, Cleveland Tarkington 0

Robinson 77, Caldwell 59

Geronimo Navarro 70, Poteet 14

Sweeny 36, Port Isabel 21

Hondo 56, Devine 28

Wharton 48, Orange Grove 14

Cuero 59, Raymonville 20

Crystal City 22, Llano 18

Sinton 30, Rio Hondo 29

Wimberley 35, Pearsall 7

CLASS 3A

DIVISION I

BI-DISTRICT

Littlefield 63, Crane 20

Bowie 43, Merkel 14

Wall 47, Shallowater 18

Clyde 42, Ponder 6

Breckenridge 14, Comanche 7

Muleshoe 68, Kermit 13

Brock 43, Brady 7

Amarillo River Road 62, San Angelo Grape Creek 29

Pottsboro 42, Kemp 36

White Oak 46, Mount Vernon 12

Sunnyvale 14, Van Alstyne 10

Farmersville 43, Redwater 22

Mineola 55, Gladewater Sabine 14

Whitesboro 43, Dallas Madison 13

Jefferson 43, Winnsboro 36

Howe 29, Grandview 28

Malakoff 47, Troy 16

Kirbyville 41, Hempstead 35

Rockdale 48, Groesbeck 28

Coldspring Oakhurst 40, La Marque 7

Woodville 44, Anahuac 23

Cameron Yoe 35, West 19

Buna 33, Hitchcock 30

Teague 42, Franklin 20

Altair Rice Consolidated 56, Lago Vista 49

Kingsville Santa Gertrudis 20, Mathis 12

Hallettsville 52, SA Cole 10

George West 13, Bishop 7

Goliad 41, Falfurrias 7

Edna 24, Luling 21

Lyford 42, Jourdanton 25

Yoakum 62, Marion 30

CLASS 3A

 

DIVISION II

BI-DISTRICT

Canadian 54, Lubbock Roosevelt 0

Eastland 56, Ballinger 6

Idalou 28, Dimmitt 0

Coleman 32, Big Lake Reagan County 8

Sonora 53, Tolar 35

Spearman 21, Colorado City 7

Cisco 49, Alpine 12

Childress 58, Coahoma 6

Henrietta 47, Sadler S&S Consolidated 20

Big Sandy Harmony 48, Omaha Pewitt 21

Gunter 57, Jacksboro 14

Hooks 41, Lone Oak 26

Winona 45, Daingerfield 27

Leonard 40, Nocona 21

Edgewood 29, De Kalb 26

Whitewright 17, Holliday 14

Elysian Fields 48, Garrison 14

Jewitt Leon 24, Rice 21

Newton 66, Waskom 0

Buffalo 42, Dallas Triple A Academy 0

Clifton 28, Hearne 24

Crockett 56, New London West Rusk 7

New Waverly 30, Corsicana Mildred 7

Arp 55, Corrigan-Camden 13

Lexington 32, Wallis Brazos 20

Stockdale 17, Hebbronville 14

East Bernard 39, Rogers 0

Nixon-Smiley 23, Banquete 13

Dilley 43, CC London 7

Boling 35, Comfort 17

Odem 60, Poth 21

El Maton Tidehaven 27, Florence 7

CLASS 2A

DIVISION I

BI-DISTRICT

Stratford 53, Hale Center 13

Post 33, Anthony 7

Abernathy 34, Sunray 19

Hawley 29, Christoval 20

Forsan 41, Ozona 22

New Deal 36, Stinnett West Texas 28

Anson 54, McCamey 12

Sundown 21, Panhandle 20

Windthorst 35, Bells 13

Bosqueville 42, Goldthwaite 12

Valley View 68, Chico 20

De Leon 48, Riesel 21

Crawford 47, Italy 0

Collinsville 63, Alvord 16

Mart 47, Hico 14

Seymour 47, Tom Bean 19

Kerens 38, Bogata Rivercrest 28

Centerville 49, Alto 28

Gladewater Union Grove 57, Quinlan Boles 16

Lovelady 33, Joaquin 16

Price Carlisle 38, Pineland West Sabine 30

Cayuga 27, Wolfe City 18

San Augustine 35, Groveton 34

Big Sandy, 48, Simms Bowie 0

Normangee 42, Bracketville Brackett 25

Yorktown 55, Freer 26

Mason 49, Moody 7

Shiner 41, Three Rivers 6

Refugio 68, La Villa 0

Junction 46, Thorndale 20

Ben Bolt 49, Weimar 36

Thrall 61, Harper 28

CLASS 2A

 

DIVISION II

Crosbyton 34, Vega 32

Roscoe 39, Sudan 26

Memphis 38, Shamrock 7

Seagraves 52, Bovina 49

Farwell 59, Tahoka 6

Wellington 49, Gruver 7

Hamlin 46, Springlake-Earth 16

Wheeler 20, Clarendon 18

Iraan 54, Baird 21

Santo 31, Petrolia 28

Albany 58, Menard 6

Electra 52, Lindsay 44

Munday 68, Perrin-Whitt 0

Cross Plains 50, Wink 42

Muenster 51, Quanah 13

Van Horn 27, Miles 16

Maud 41, Frost 22

Evadale 53, Timpson 41

Bremond 56, Dallas Gateway 20

Overton 33, Hull-Daisetta 18

Tenaha 82, Sabine Pass 0

Meridian 68, Detroit 38

Iola 23, Grapeland 6

Cumby 52, Hubbard 36

Burton 49, Leakey 14

Riviera Kaufer 40, Louise 6

Milano 30, D’Hanis 26

Falls City 43, Benavides 6

Flatonia 43, Woodsboro 14

Snook 30, Rocksprings 29

Bruni 34, Pettus 13

Granger 38, Center Point 16

AREA

 

CLASS 1A

DIVISION I

BI-DISTRICT

Happy 60, Anton 0

Meadow 60, Paducah 14

Knox City 65, Ropesville Ropes 54

Nazareth 72, White Deer 68

Gail Borden 56, Sterling City 6

Imperial Buena Vista 54, Veribest 8

Marfa 94, Santa Anna 79

Garden City 63, Ira 14

Zephyr 74, Medina 26

May 55, Bryson 48

Newcastle 58, Gorman 12

Jonesboro 40, Lometa 32

Avalon 40, Coolidge 32

Tioga 48, Leverett’s Chapel 0

Gilmer Union Hill 62, Savoy 16

Abbott 58, Blum 48

CLASS 1A

 

DIVISION II

BI-DISTRICT

Follett 90, Groom 44

Amherst 52, Matador Motley County 22

Petersburg 59, Whitharral 14

Turkey Valley 78, Lefors 29

Balmorhea 62, Welch Dawson 6

Jayton 58, Loraine 30

Guthrie 46, Roscoe Highland 0

Grandfalls-Royalty 69, Ackerly Sands 46

Crowell 68, Rule 20

Strawn 60, Brookesmith 12

Valera Panther Creek 48, Moran 46

Chillicothe 34, Aspermont 14

Richland Springs 74, Walnut Springs 8

Milford 47, Oglesby 0

Calvert 68, Oakwood 22

Iredell 72, Cherokee 50

 

TAPPS STATE PLAYOFFS

DIVISION I

BI-DISTRICT

Tomball Concordia Lutheran 28, Addison Trinity Christian 14

Brownsville St. Joseph 38, FW Nolan Catholic 35

Dallas Bishop Lynch 42, Houston St. Thomas 23

Dallas Bishop Dunne 29, Argyle Liberty Christian 7

Dallas Parish Episcopal 51, SA Antonian College Prep 21

DIVISION II

BI-DISTRICT

Tyler Grace Community 56, Fort Worth Christian 52

Midland Christian 82, Bullard Brook Hill 31

Grapevine Faith 64, Tyler Gorman 26

Mesquite Dallas Christian 49, FW Southwest Christian 9

SL Fort Bend Christian 28, Austin Hyde Park 14

Austin Regents 49, Houston Westbury Christian 7

SA Holy Cross 14, Houston Lutheran South 6

Houston Second Baptist 44, San Antonio Christian 25

DIVISION III

BI-DISTRICT

Colleyville Covenant 54, Lubbock Trinity 7

Lubbock Christian 49, Dallas Shelton 20

Willow Park Trinity 28, Flower Mound Coram Deo 14

McKinney Christian 49, The Woodlands Christian 7

Houston Cypress Christian 24, Schertz John Paul II 22

Waco Reicher 63, Houston Lutheran North 6

Boerne Geneva 42, Austin Texas School for the Deaf 32

Houston Northland 67, Austin Brentwood 0

DIVISION IV

BI-DISTRICT

Arlington Grace Prep 42, Gainesville State 14

FW Lake Country 62, Dallas First Baptist 20

The Woodlands Legacy Prep 21, Hallettsville Sacred Heart 14

Shiner St. Paul 62, Marble Falls Faith 7

SIX-MAN DIVISION I

BI-DISTRICT

Dallas Lutheran 78, Abilene Christian 30

Watauga Harvest 56, Red Oak Ovilla Christian 54

SA Christian Castle Hills 69, Giddings State 31

Waco Vanguard 70, San Antonio Lutheran 22

Austin Veritas 74, Austin Hill Country 24

Houston Emery/Weiner 60, Round Rock Christian 8

SIX-MAN DIVISION II

BI-DISTRICT

Greenville Christian 67, Temple Holy Trinity 60 OT

Huntsville Alpha Omega 72, Lake Jackson Brazosport Christian 22

San Marcos Hill Country 78, Bulverde Bracken Christian 30

 

SIX-MAN DIVISION III

BI-DISTRICT

Weatherford Christian 76, Dallas Tyler Street 63

Granbury North Central Texas 60, WF Wichita Christian 12

Orange Community Christian 45, Bellville Faith 0

Seguin Lifegate 58, Bulverde Living Rock 8

About the Author

Jeff Fisher
Jeff is an award-winning journalist and expert in the field of high school sports, underscored with his appearance on CNBC in 2010 to talk about the big business of high school football in America. Jeff turned to his passion for high school football into an entrepreneurial venture called High School Football America, a digital media company focused on producing original high school sports content for radio, television and the internet. Jeff is co-founder and editor-in-chief of High School Football America, which is a media partner with USA TODAY High School Sports.