2005 High School Football Champions

high school football champs

2005 was quite a year for high school football all across America. Here’s a look a every state champion from all 50 states.

Congratulations to all!!!

2005 High School Football Champions

Alabama
Class 6A: Hoover
Class 5A: Homewood
Class 4A: UMS-Wright
Class 3A: Pike County
Class 2A: Clay County
Class 1A: Addison

Alaska
Large-School: Juneau-Douglas
Small School: Kenai

Arizona
5A Division I: Brophy Prep
5A Division II: North Canyon
4A Division I: Glendale Cactus
4A Division II: Palo Verde
3A: Coolidge
2A: Valley Christian
1A: Pima

Arkansas
AAAAA: Springdale
AAAA: Greenwood
AAA: Nashville
AA: Charleston

California
CENTRAL SECTION
DIV. I – Bakersfield
DIV. II – West Bakersfield
DIV. III – Lemoore
DIV. IV – Immanuel
DIV. V – Central Valley Christian

CENTRAL COAST SECTION
Open Division – Valley Christian
Large School – San Benito
Medium School – Los Gatos
Small School – Half Moon Bay

LOS ANGELES CITY SECTION
Championship Division – Crenshaw
Invitational Division – Marshall

NORTHERN SECTION
DIV. I – Paradise
DIV. II – Central Valley
DIV. III – Rio Vista
DIV. IV – Modoc
DIV. V – Hayfork
DIV. VI – Champion Christian

NORTH COAST SECTION
4A – De La Salle
3A East Bay – Las Lomas
2A East Bay – Ygnacio Valley
3A Redwood Empire – Cardinal Newman
2A Redwood Empire – Novato
Class A – Salesian
Class B – St. Vincent

OAKLAND SECTION
McClymonds

SAC-JOAQUIN SECTION
DIV. I – Nevada Union
DIV. II – Del Oro
DIV. III – Manteca
DIV. IV – Escalon

SAN DIEGO SECTION
DIV. I – Carlsbad
DIV. II – Oceanside
DIV. III – St. Augustine
DIV. IV – Valley Center
DIV. V – Parker

SAN FRANCISCO SECTION
Lincoln

SOUTHERN SECTION
DIV. I – Loyola
DIV II – Canyon
DIV. III – Dominguez
DIV. IV – St. Bonaventure
DIV. V – Norco
DIV. VI – Newport Harbor
DIV. VII – South Hills
DIV. VIII – Burroughs
DIV. IX – Tesoro
DIV. X – Crespi
DIV. XI – Oaks Christian
DIV. XII – Aquinas
DIV. XIII – Rio Hondo Prep

Colorado
5A: Douglas County
4A: ThunderRidge
3A: Florence
2A: Holy Family
1A: Limon
Class A 8-man: Merino
Class A 6-man: Idalia

Connecticut
Class LL: Xavier
Class L: Staples
Class MM: Branford
Class M: Daniel Hand
Class SS: Woodland
Class S: Hyde Leadership

Delaware
Division I: Salesianum
Division II: Caravel

Florida
6A: Palm Beach Gardens
5A: Lakeland
4A: Ponte Vedra Nease
2B:Trinity Catholic
1A: Port St. Joe
1B: Lakeland Evangel Christian

Georgia
Class AAAAA: Lowndes
Class AAAA: Statesboro
Class AAA: Peach County
Class AA: Charlton
Class A: Lincoln County

Hawaii
Division I: Kahuku
Division II: Iolani

Idaho
5A: Meridian
4A: Bishop Kelly
3A: Shelley
2A: Firth
1A Division 1: Genesee
1A Division 2: Mackay

Illinois
8A: Lincoln Way East
7A: Prospect
6A: Morris
5A: Springfield Sacred Heart Griffin
4A: Driscoll
3A: Manlius Bureau Valley
2A: Dakota
1A: Freeport Aquin

Indiana
5A: Warren Central
4A: Lowell
3A: Northwood
2A: Jimtown
1A: Sheridan

Iowa
Class 4A: West Des Moines Valley
Class 3A: Harlan
Class 2A: Sigourney-Keota
Class 1A: Iowa City Regina
Class A: North Mahaska
Eight-man: Glidden-Ralston

Kansas
6A: Hutchinson
5A: Salina Central
4A: Holton
2-1A: Smith Center
8-man Div. II: Waverly
8-man Div. I: South Barber

Kentucky
Class 4A: St. Xavier
Class 3A: Lexington Catholic
Class 2A: Russell
Class 1A: Newport Catholic

Louisiana
5A: West Monroe
4A: Bastrop
3A: Baton Rouge Redemptorist
2A: River Ridge John Curtis
1A: Shreveport Evangel Christian

Maine
Class A: Bonny Eagle
Class B: Brewer
Class C: Lisbon

Maryland
4A: Damascus
3A: Gwynn Park
2A: Potomac
1A: Allegany

Massachusetts
Super Bowls
Division 1: Brockton
Division 1A: Woburn
Division 2: Natick
Division 2A: Duxbury
Division 3: Abington
Division 3A: St. Mary’s of Lynn
Division 4: Southeastern
Central Mass./Western Mass. Division I: Longmeadow
Central Mass./Western Mass. Division II: Holy Name

Michigan
Division 1: Rockford
Division 2: Birmingham Brother Rice
Division 3: Caledonia
Division 4: Flint Powers
Division 5: Muskegon Oakridge
Division 6: Kingsley
Division 7: Traverse City St. Francis
Division 8: Mendon

Minnesota
5A: Wayzata
4A: Mahtomedi
3A: Becker
2A: Eden Valley-Watkins
1A: Springfield
9-man: Stephen-Argyle

Mississippi
5A: South Panola
4A: West Point
3A: Hazelhurst
2A: Lumberton
A: Ray Brooks
MPSA (Private)
AAA Division I: Jackson Academy
AAA Division II: Starkville Academy
AA: Simpson
A: River Oaks (La.)

Missouri
Class 6: DeSmet
Class 5: Raymore-Peculiar
Class 4: Camdenton
Class 3: Harrisonville
Class 2: Cameron
Class 1: West Platte
8-Man: Mound City

Montana
Class AA: Billings West
Class A: Dillon
Class B: Cut Bank
Class C: Drummonds
Six-Man: Highwood

Nebraska
A: Millard North
B: Omaha Skutt
C1: Norfolk Catholic
C2: Plainview
D1: Howells
D2: Bruning-Davenport

Nevada
Class 4A: Las Vegas
Class 3A: Truckee
Class 2A: Lincoln County
Class 1A: Pahranagat Valley

New Hampshire
Division 1: Pinkerton Academy of Derry
Division 2: Bishop Guertin of Nashua
Division 3: Plymouth
Division 4: Hanover
Division 5: Bishop Brady of Concord

New Jersey
North 1, Group 1: Pompton Lakes
North 1, Group 2: Sparta
North 1, Group 3: Wayne Hills
North 1, Group 4: Morris Knolls
North 2, Group 1: Hoboken
North 2, Group 2: Lodi
North 2, Group 3: Middletown South
North 2, Group 4: Phillipsburg
Central, Group 1: Florence
Central, Group 2: Manasquan
Central, Group 3: Ocean Township
Central, Group 4: Jackson
South, Group 1: Paulsboro
South, Group 2: Point Pleasant Boro
South, Group 3: Delsea
South, Group 4: Cherokee
Non-Public, Group 1: Paterson Catholic
Non-Public, Group 2: St. Joseph-Hammonton
Non-Public, Group 3: St. Joseph-Montvale
Non-Public, Group 4: St. Peter’s Prep

New Mexico
5A: Mayfield
4A: Silver
3A: Las Vegas Robertson
2A: Hatch Valley
1A: Fort Sumner
Six-Man: Gateway Christian

New York
Class AA: Monroe-Woodbury
Class A: Amsterdam
Class B: Rye
Class C: Sidney
Class D: Randolph
LI
Class I: William Floyd-Mastic
Class II: Bellport
Class III: Huntington
Class IV: Cold Spring Harbor
NYC-PSAL: Fort Hamilton
CHSFL
AAA: St. Anthony (Huntington)
AA: Holy Cross
A: Bishop Ford

North Carolina
4-AA: Independence
4-A: Greenville Rose
3-AA: Charlotte Catholic
3-A: Ashville
2-AA: Shelby
2-A: Clinton
1-AA: Thomasville
1-A: Elkin

North Dakota
3A: Grand Forks Central
2A: Dickinson Trinity
1A: Velva Sawyer
9-man: Richland

Ohio
Division I: Cincinnati St. Xavier
Division II: Toledo Central Catholic
Division III: Steubenville
Division IV: Coldwater
Divivion V: Hamler Patrick Henry
Division VI: Delphos St. John’s

Oklahoma
6A: Tulsa Union
5A: Tulsa East Central
4A: Clinton
3A: Tuttle
2A: Chandler
A: Tonkawa
B: Morrison
C: Shattuck

Oregon
4A: Jesuit
3A: Marist
2A: Nyssa
1A: Mohawk

Pennsylvania
AAAA: McKeesport
AAA: Franklin Regional
AA: South Park
A: Southern Columbia
PCL
Red Division: St. Joseph’s Prep
Blue Division: Archbishop Wood

Rhode Island
Division 1: Barrington
Division 2: Cranston East
Division 3: Burrillville
Division 4: Central Falls

South Carolina
AAAA: Byrnes
AAA: Strom Thurmond
AA: Batesburg-Leesville
A: Blackville-Hilda
Big 16: Gaffney

South Dakota
11-AA: Sioux Falls O’Gorman
11-A: West Central
11-B: Aberdeen Roncalli
9-AA: Arlington
9-A: Hanson
9-B: Avon

Tennessee
5A: Ravenwood
4A: Maryville
3A: Livingston Academy
2A: Alcoa
A: Trousdale
Division II
AAA: Memphis University School
AA: Evangelical Christian School
A: Davidson Academy

Texas
TAPPS (Private schools)
Division I: Fort Worth Nolan
Division II: Arlington Grace Prep
Division III: Plano Prestonwood
Division IV: Carrolton American Heritage
Six-man Division I: Abilene Christian
Six-man Division II: Fredericksburg Heritage
Division I
5A: Euliss Trinity
4A: Highland Park
3A: Wimberley
2A: Newton
Six-man: Throckmorton
Division II
5A: Southlake Carroll
4A: Lewisville Hebron
3A: Tatum
2A: Celina
A: Stratford

Utah
5A: Skyline
4A: Mountain Crest
3A: Logan
2A: Grand
1A: Kanab

Vermont
Division I: Mount St. Joseph Academy
Division II: South Burlington
Division III: Woodstock
Division IV: Otter Valley

Virginia
Division 6: Oakton
Division 5: Hampton
Division 4: Salem
Division 3: Turner Ashby
Division 2: Giles
Division 1: William Campbell
VIS Division 1: Collegiate
VIS Division 2: Liberty Christian Academy
VIS Division 3: Isle of Wight Academy

Washington (state)
4A: Skyline
3A: Ferndale
2A: Pullman
1A: Royal
B-11: Reardan
B-8: Lacrosse-Washtucna

Washington, D.C.
DCIAA: Dunbar
WCAC: DeMatha

West Virginia
Class AAA: Morgantown
Class AA: Weir
Class A: Wheeling Central

Wisconsin
Div. 1: Racine Park
Div. 2: Ashwaubenon
Div. 3: Wisconsin Lutheran
Div. 4: Ripon
Div. 5: Lancaster
Div. 6: Stratford
Div. 7: Pacelli

About the Author

Jeff Fisher
Jeff is an award-winning journalist and expert in the field of high school sports, underscored with his appearance on CNBC in 2010 to talk about the big business of high school football in America. Jeff turned to his passion for high school football into an entrepreneurial venture called High School Football America, a digital media company focused on producing original high school sports content for radio, television and the internet. Jeff is co-founder and editor-in-chief of High School Football America, which is a media partner with USA TODAY High School Sports.