2014 Illinois High School Football Playoff Brackets & 1st Round Games

by Jeff Fisher

Mount Carmel High School Caravan footballThe Road to Champaign is now set for 256 Illinois high school football teams dreaming of winning a state football championship.  The brackets in all eight classifications were released Saturday night.

Mt. Carmel and its 12 state football titles is in the party, but its state record consecutive playoff streak was in jeopardy until Friday night when the Caravan beat Loyola Academy, giving the team a 5-4 record and a postseason ticket for the 29th straight year.  Mt. Carmel, which has won back-to-back state titles (7A in 2013, 8A in 2012), has never finished below .500 in Frank Lenti‘s 30 years as the school’s head coach.

Mt. Carmel is the #14 seed in 7A and will play on the road in the first round against #3 Batavia, which won 2013 Class 6A state title.  If the Caravan can somehow win their 13th state title, they would tie Joliet Catholic‘s state record 13 titles.

Stevenson is the #1 seed in 8A with a perfect 9-0 record. The Patriots have been to the postseason 26 straight years, but don’t have a state championship on their resume.  Stevenson advanced to the state semifinals last year.

In 4A, Rochester is going after its fifth straight state title.  The Rockets, who are the only public school in Illinois to win four straight state titles, are the #3 seed.  Rochester will try to tie Driscoll Catholic, which won five straight state titles.  Driscoll is now closed.  Joliet Catholic, Mt. Carmel,  and Providence Catholic all have won four straight.

The state will release times and dates for all the 1st round games on Monday.

Brackets

8A

7A

6A

5A

4A

3A

2A

1A

IHSA Football Playoffs – 1st Round

8A

Game 1 — #16 LaGrange (Lyons) (5-4) at #1 Lincolnshire (Stevenson) (9-0), TBA

Game 2 — #9 Gurnee (Warren) (7-2) at #8 Wilmette (Loyola Academy) (7-2), TBA

Game 3 — #13 Glenview (Glenbrook South) (6-3) at #4 Winnetka (New Trier) (8-1), TBA

Game 4 — #12 Chicago (Taft) (7-2) at #5 Chicago (Curie) (8-1), TBA

Game 5 — #15 Palatine (Fremd) (6-3) at #2 Glen Ellyn (Glenbard West) (9-0), TBA

Game 6 — #10 Palatine (H.S.) (7-2) at #7 Huntley (8-1), TBA

Game 7 — #14 Skokie (Niles West) (6-3) at #3 Park Ridge (Maine South) (9-0), TBA

Game 8 — #11 Oak Park (O.P.-River Forest) (7-2) at #6 Barrington (8-1), TBA

Game 9 — #8 Aurora (Metea Valley) (5-4) at #1 Aurora (Waubonsie Valley) (8-1), TBA

Game 10 — #5 Chicago (Brother Rice) (6-3) at #4 Naperville (Central) (7-2), TBA

Game 11 — #7 Downers Grove (South) (6-3) at #2 Chicago (Simeon) (8-1), TBA

Game 12 — #6 Lisle (Benet Academy) (6-3) at #3 Hinsdale (Central) (7-2), TBA

Game 13 — #8 Joliet (West) (5-4) at #1 Oswego (H.S.) (8-1), TBA

Game 14 — #5 Bolingbrook (6-3) at #4 Chicago Heights (Bloom Twp.) (7-2), TBA

Game 15 — #7 Belleville (East) (5-4) at #2 Edwardsville (H.S.) (8-1), TBA

Game 16 — #6 Naperville (Neuqua Valley) (6-3) at #3 Flossmoor (Homewood-F.) (7-2), TBA

7A

Game 1 — #16 Skokie (Niles North) (5-4) at #1 Cary (C.-Grove) (9-0), TBA

Game 2 — #9 St. Charles (North) (7-2) at #8 Rolling Meadows (7-2), TBA

Game 3 — #13 Arlington Heights (Hersey) (6-3) at #4 Geneva (8-1), TBA

Game 4 — #12 Rockford (Auburn) (6-3) at #5 Rockton (Hononegah) (8-1), TBA

Game 5 — #15 Oak Park (Fenwick) (5-4) at #2 Highland Park (9-0), TBA

Game 6 — #10 Mundelein (Carmel) (6-3) at #7 Machesney Park (Harlem) (7-2), TBA

Game 7 — #14 Lake Zurich (5-4) at #3 Addison (A. Trail) (8-1), TBA

Game 8 — #11 Libertyville (6-3) at #6 Chicago (Lincoln Park) (7-2), TBA

Game 9 — #16 Quincy (Sr.) (5-4) at #1 New Lenox (Providence Catholic) (8-1), TBA

Game 10 — #9 Chicago (St. Rita) (6-3) at #8 Plainfield (East) (7-2), TBA

Game 11 — #13 Wheaton (W. Warrenville South) (5-4) at #4 Frankfort (Lincoln-Way North) (8-1), TBA

Game 12 — #12 Plainfield (North) (6-3) at #5 Normal (Community) (7-2), TBA

Game 13 — #15 New Lenox (Lincoln-Way Central) (5-4) at #2 Frankfort (Lincoln-Way East) (8-1), TBA

Game 14 — #10 Lansing (Thornton Fractional South) (6-3) at #7 Burbank (Reavis) (7-2), TBA

Game 15 — #14 Chicago (Mt. Carmel) (5-4) at #3 Batavia (8-1), TBA

Game 16 — #11 Belleville (West) (6-3) at #6 Bradley (B.-Bourbonnais) (7-2), TBA

6A

Game 1 — #16 Rockford (Boylan Catholic) (5-4) at #1 LaGrange Park (Nazareth Academy) (9-0), TBA

Game 2 — #9 Chicago (King) (7-2) at #8 Antioch (7-2), TBA

Game 3 — #13 Lake Forest (H.S.) (6-3) at #4 Belvidere (North) (8-1), TBA

Game 4 — #12 Riverside (R.-Brookfield) (6-3) at #5 Glen Ellyn (Glenbard South) (7-2), TBA

Game 5 — #15 Aurora (Marmion Academy) (6-3) at #2 DeKalb (8-1), TBA

Game 6 — #10 Darien (Hinsdale South) (7-2) at #7 Crystal Lake (Central) (7-2), TBA

Game 7 — #14 Crystal Lake (Prairie Ridge) (6-3) at #3 Lake Villa (Lakes) (8-1), TBA

Game 8 — #11 Grayslake (North) (6-3) at #6 Wheaton (St. Francis) (7-2), TBA

Game 9 — #8 Harvey (Thornton) (5-4) at #1 Lemont (H.S.) (9-0), TBA

Game 10 — #5 Crete (C.-Monee) (6-3) at #4 Yorkville (7-2), TBA

Game 11 — #7 Chicago (Morgan Park) (6-3) at #2 New Lenox (Lincoln-Way West) (8-1), TBA

Game 12 — #6 Oak Forest (6-3) at #3 Oak Lawn (Richards) (8-1), TBA

Game 13 — #8 Galesburg (H.S.) (5-4) at #1 Peoria (Notre Dame) (9-0), TBA

Game 14 — #5 Chatham (Glenwood) (6-3) at #4 Champaign (Centennial) (6-3), TBA

Game 15 — #7 Springfield (Southeast) (5-4) at #2 Normal (Community West) (7-2), TBA

Game 16 — #6 East St. Louis (Sr.) (5-4) at #3 Peoria (Richwoods) (7-2), TBA

 5A

Game 1 — #16 Belvidere (H.S.) (5-4) at #1 Geneseo (9-0), TBA

Game 2 — #9 Chicago (North Lawndale Charter) (6-3) at #8 Park Forest (Rich East) (6-3), TBA

Game 3 — #13 Arlington Heights (St. Viator) (5-4) at #4 Chicago (Urban Prep/Englewood) (7-2), TBA

Game 4 — #12 Sycamore (H.S.) (5-4) at #5 Chicago (Westinghouse College Prep) (7-2), TBA

Game 5 — #15 Woodstock (Marian) (5-4) at #2 Chicago (Solorio Academy) (8-1), TBA

Game 6 — #10 Sterling (H.S.) (6-3) at #7 Burlington (Central) (6-3), TBA

Game 7 — #14 Burbank (St. Laurence) (5-4) at #3 Joliet (Catholic Academy) (7-2), TBA

Game 8 — #11 Chicago (DuSable) (6-3) at #6 Lombard (Montini) (6-3), TBA

Game 9 — #8 Morris (5-4) at #1 Normal (University) (9-0), TBA

Game 10 — #5 Washington (7-2) at #4 Mahomet (M.-Seymour) (7-2), TBA

Game 11 — #7 Champaign (Central) (6-3) at #2 Metamora (8-1), TBA

Game 12 — #6 Decatur (MacArthur) (6-3) at #3 Peoria (H.S.) (8-1), TBA

Game 13 — #8 Jerseyville (Jersey) (5-4) at #1 Springfield (Sacred Heart-Griffin) (9-0), TBA

Game 14 — #5 Waterloo (H.S.) (6-3) at #4 Marion (H.S.) (7-2), TBA

Game 15 — #7 Mattoon (5-4) at #2 Highland (8-1), TBA

Game 16 — #6 Troy (Triad) (6-3) at #3 Taylorville (8-1), TBA

4A

Game 1 — #16 Chicago (Payton) (4-5) at #1 Rockford (Lutheran) (9-0), TBA

Game 2 — #9 Kankakee (McNamara) (6-3) at #8 Herscher (7-2), TBA

Game 3 — #13 Aurora (Central Catholic) (6-3) at #4 Johnsburg (8-1), TBA

Game 4 — #12 Plano (6-3) at #5 Chicago (Phillips) (8-1), TBA

Game 5 — #15 Rock Island (Alleman) (5-4) at #2 Elgin (St. Edward) (9-0), TBA

Game 6 — #10 Mendota (6-3) at #7 Coal City (7-2), TBA

Game 7 — #14 Evergreen Park (6-3) at #3 Manteno (8-1), TBA

Game 8 — #11 Richmond (R.-Burton) (6-3) at #6 Dixon (H.S.) (7-2), TBA

Game 9 — #8 Bloomington (Central Catholic) (5-4) at #1 Greenville (9-0), TBA

Game 10 — #5 Effingham (H.S.) (6-3) at #4 Canton (7-2), TBA

Game 11 — #7 Stanford (Olympia) (6-3) at #2 Quincy (Notre Dame) (7-2), TBA

Game 12 — #6 Mt. Zion (6-3) at #3 Rochester (7-2), TBA

Game 13 — #8 Breese (Mater Dei) (5-4) at #1 Carterville (9-0), TBA

Game 14 — #5 Roxana (7-2) at #4 Freeburg (8-1), TBA

Game 15 — #7 Belleville (Althoff Catholic) (6-3) at #2 Columbia (8-1), TBA

Game 16 — #6 Murphysboro (7-2) at #3 Herrin (H.S.) (8-1), TBA

3A

Game 1 — #8 Aurora (A. Christian) (5-4) at #1 Sterling (Newman Central Catholic) (9-0), TBA

Game 2 — #5 Chicago (Raby) (5-4) at #4 Oregon (5-4), TBA

Game 3 — #7 Byron (5-4) at #2 Chicago (Bowen) (8-1), TBA

Game 4 — #6 Poplar Grove (North Boone) (5-4) at #3 Chicago (Harper) (6-3), TBA

Game 5 — #8 Paxton (P.-Buckley-Loda) (5-4) at #1 Wilmington (9-0), TBA

Game 6 — #5 Monticello (6-3) at #4 Elmwood [E.-Brimfield Coop] (7-2), TBA

Game 7 — #7 Peru (St. Bede) (6-3) at #2 Tolono (Unity) (8-1), TBA

Game 8 — #6 Erie [E.-Prophetstown Coop] (6-3) at #3 St. Joseph (S.J.-Ogden) (8-1), TBA

Game 9 — #8 Hillsboro (5-4) at #1 Williamsville (9-0), TBA

Game 10 — #5 New Berlin [Coop] (7-2) at #4 Decatur (St. Teresa) (7-2), TBA

Game 11 — #7 Pleasant Plains (6-3) at #2 Carlinville (8-1), TBA

Game 12 — #6 Auburn (7-2) at #3 Sullivan [S.-Okaw Valley Coop] (8-1), TBA

Game 13 — #8 Newton (5-4) at #1 Robinson (8-1), TBA

Game 14 — #5 Fairfield (6-3) at #4 Marshall (6-3), TBA

Game 15 — #7 Vandalia (5-4) at #2 Nashville (7-2), TBA

Game 16 — #6 Anna (A.-Jonesboro) (5-4) at #3 Mt. Carmel (7-2), TBA

2A

Game 1 — #8 Amboy [A.-LaMoille Coop] (5-4) at #1 Pearl City [Eastland-P.C. Coop] (9-0), TBA

Game 2 — #5 Knoxville (6-3) at #4 Spring Valley (Hall) (7-2), TBA

Game 3 — #7 Kewanee (Wethersfield) [A.-Wethersfield Coop] (5-4) at #2 Taylor Ridge (Rockridge) (8-1), TBA

Game 4 — #6 Orion (6-3) at #3 Aledo (Mercer County) (7-2), TBA

Game 5 — #8 Mackinaw (Deer Creek-M.) (5-4) at #1 Minonk (Fieldcrest) (9-0), TBA

Game 6 — #5 El Paso (E.P.-Gridley) (8-1) at #4 Momence (8-1), TBA

Game 7 — #7 Chicago (Hales Franciscan) (6-3) at #2 Chicago (Uplift) (9-0), TBA

Game 8 — #6 Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) (6-3) at #3 Clifton (Central) (8-1), TBA

Game 9 — #8 Carthage (Illini West) (5-4) at #1 Georgetown (G.-Ridge Farm) (7-2), TBA

Game 10 — #5 Athens [Coop] (6-3) at #4 Rushville (R.-Industry) (7-2), TBA

Game 11 — #7 Niantic (Sangamon Valley) [Coop] (6-3) at #2 Villa Grove [V.G.-Heritage Coop] (7-2), TBA

Game 12 — #6 Maroa (M.-Forsyth) (6-3) at #3 Downs (Tri-Valley) (7-2), TBA

Game 13 — #8 Nokomis [Coop] (6-3) at #1 Lawrenceville (8-1), TBA

Game 14 — #5 Tuscola (7-2) at #4 Shelbyville (7-2), TBA

Game 15 — #7 Eldorado (6-3) at #2 Johnston City (8-1), TBA

Game 16 — #6 Carmi (C.-White County) (6-3) at #3 Chester (8-1), TBA

1A

Game 1 — #8 Hebron (Alden-H.) [Coop] (5-4) at #1 Rockford (Christian Life) (9-0), TBA

Game 2 — #5 Lena (L.-Winslow) (6-3) at #4 Stockton (7-2), TBA

Game 3 — #7 Warren (5-4) at #2 Galena (H.S.) (7-2), TBA

Game 4 — #6 Dakota (5-4) at #3 Freeport (Aquin) (7-2), TBA

Game 5 — #8 Monmouth (United) (5-4) at #1 Toulon (Stark County) (9-0), TBA

Game 6 — #5 Ottawa (Marquette) (7-2) at #4 Polo (7-2), TBA

Game 7 — #7 Fulton (H.S.) (6-3) at #2 Forreston (8-1), TBA

Game 8 — #6 Princeville (7-2) at #3 Chicago (C. Hope Academy) (8-1), TBA

Game 9 — #16 Concord (Triopia) [Coop] (5-4) at #1 Carrollton (9-0), TBA

Game 10 — #9 Arthur (A.-Lovington-Atwood-Hammond) (7-2) at #8 LeRoy (7-2), TBA

Game 11 — #13 Oakland [Tri-County Coop] (6-3) at #4 Bismarck (B.-Henning) (8-1), TBA

Game 12 — #12 Milford [Coop] (7-2) at #5 Casey (C.-Westfield) (8-1), TBA

Game 13 — #15 Flanagan (F.-Cornell) [F.-Cornell-Woodland Coop] (5-4) at #2 Abingdon (A.-Avon) (9-0), TBA

Game 14 — #10 White Hall (North Greene) (7-2) at #7 Pawnee (8-1), TBA

Game 15 — #14 Astoria [South Fulton Coop] (6-3) at #3 Arcola (9-0), TBA

Game 16 — #11 Greenfield [G.-Northwestern Coop] (7-2) at #6 Camp Point (Central) (8-1), TBA

About the Author

Jeff Fisher
Jeff is an award-winning journalist and expert in the field of high school sports, underscored with his appearance on CNBC in 2010 to talk about the big business of high school football in America. Jeff turned to his passion for high school football into an entrepreneurial venture called High School Football America, a digital media company focused on producing original high school sports content for radio, television and the internet. Jeff is co-founder and editor-in-chief of High School Football America, which is a media partner with USA TODAY High School Sports.