2015 Michigan High School Football Pairings – 1st Round

Michigan High School Athletic Association
gamestrat high school football sideline instant replay

Here are the pairings for the first round Michigan High School Athletic Association football playoffs.

ALL GAMES FRIDAY AT 7 P.M. UNLESS NOTED

Division 1

REGION 1

Grandville (6-3) at Rockford (6-3)

East Kentwood (6-3) at Hudsonville (6-3)

Howell (5-4) at Grand Ledge (9-0)

Hartland (6-3) at Brighton (8-1)

REGION 2

Davison (5-4) at Lapeer (9-0)

Clarkston (7-2) at Romeo (8-1)

Novi (5-4) at West Bloomfield (9-0)

Waterford Mott (6-3) at Novi Detroit Catholic Central (7-2)

REGION 3

Plymouth (6-3) at Northville (9-0)

Livonia Stevenson (6-3) at Canton (7-2)

Monroe (5-4) at Saline (8-0)

Ann Arbor Pioneer (6-3) at Belleville (8-1)

REGION 4

Utica Ford (5-4) at Macomb Dakota (7-2)

Utica Eisenhower (6-3) at Clinton Twp. Chippewa Valley (7-2)

Dearborn Fordson (5-4) at Sterling Heights Stevenson (7-2)

Warren Mott (6-3) at Detroit Cass Tech (7-2), noon Sat.

Division 2

REGION 1

G.R. Forest Hills Northern (7-2) at Muskegon Mona Shores (9-0)

Muskegon (7-2) at Traverse City Central (9-0)

Battle Creek Lakeview (6-3) at Lowell (8-1)

Byron Center (7-2) at Portage Central (8-1)

REGION 2

Holly (5-4) at Fenton (8-1)

Midland (7-2) at Midland Dow (8-1)

Walled Lake Northern (6-3) at Walled Lake Western (9-0)

Farmington Hills Harrison (7-2) at Birmingham Groves (9-0)

REGION 3

Livonia Churchill (5-4) at Jackson (7-2)

Farmington (5-4) at Livonia Franklin (6-3)

Southfield-Lathrup (6-3) at Berkley (7-2)

Oak Park (5-4) at Southfield (6-3), 1 p.m. Sat.

REGION 4

U-D Jesuit (6-3) at Detroit King (9-0), 1 p.m. Sat.

Lincoln Park (6-3) at Wyandotte Roosevelt (7-2)

Detroit East English (7-2) at Warren De La Salle (6-3)

Grosse Pointe South (6-3) at Sterling Heights (7-2)

Division 3

REGION 1

Gaylord (6-3) at Mt. Pleasant (7-2), 1 p.m. Sat.

Sault Ste. Marie (6-3) at Petoskey (7-2)

Grand Rapids Christian (5-4) at East Grand Rapids (6-3)

Cedar Springs (6-3) at Zeeland East (6-3), 1 p.m. Sat.

REGION 2

Haslett (6-3) at DeWitt (8-1)

Mason (7-2) at St. Johns (6-3)

Bay City Glenn (5-4) at Orchard Lake St Mary’s (7-1)

Ortonville-Brandon (6-3) at Linden (7-2)

REGION 3

Sturgis (6-3) at St. Joseph (8-1)

Stevensville Lakeshore (6-3) at Edwardsburg (9-0)

Parma Western (6-3) at Coldwater (9-0)

Vicksburg (7-2) at Marshall (7-2), 1 p.m. Sat.

REGION 4

New Boston Huron (5-4) at Trenton (8-1)

Romulus (6-3) at Chelsea (8-1)

Riverview (6-3) at Allen Park (8-1)

Warren Fitzgerald (6-3) at Redford Thurston (5-4)

Division 4

REGION 1

Whitehall (6-3) at Remus Chippewa Hills (7-2)

Big Rapids (6-3) at Escanaba (5-4)

Alma (6-3) at Grand Rapids Forest Hills Eastern (8-1)

Saginaw Swan Valley (6-3) at Comstock Park (7-2), 7:30 p.m. Fri.

REGION 2

Plainwell (5-4) at Zeeland West (9-0)

Dowagiac (6-3) at Benton Harbor (5-4)

Wyoming Godwin Heights (6-3) at Grand Rapids Catholic Central (8-1)

Hudsonville Unity Christian (6-3) at Lake Odessa Lakewood (7-2)

REGION 3

Lake Fenton (5-4) at Corunna (8-1)

Flint Powers (7-2) at Goodrich (7-2)

Croswell-Lexington (6-3) at Richmond (8-1)

Marysville (7-2) at Pontiac Notre Dame Prep (7-2)

REGION 4

Detroit Denby (5-4) at Detroit Collegiate Prep-Northwestern (9-0), 4 p.m. Fri.

Detroit Cesar Chavez Academy (7-2) at Milan (7-2)

Harper Woods Chandler Park (6-3) at Birmingham Detroit Country Day (8-1), 1 p.m. Sat.

Bloomfield Hills Cranbrook (8-1) at St. Clair Shores South Lake (8-1)

Division 5

REGION 1

Grayling (6-3) at Menominee (9-0)

Harrison (7-2) at Kingsford (6-3), noon Sat.

Manistee (7-2) at Reed City (9-0)

Muskegon Oakridge (7-2) at Grand Rapids West Catholic (7-2)

REGION 2

Stockbridge (7-2) at Portland (9-0)

Ovid-Elsie (7-2) at Lansing Catholic (8-1)

Essexville Garber (5-4) at Freeland (9-0)

Birch Run (5-4) at Frankenmuth (8-1)

REGION 3

Hillsdale (6-3) at Buchanan (9-0)

Olivet (6-3) at Berrien Springs (8-1)

Ann Arbor Richard (5-4) at Ida (9-0)

Dearborn Heights Robichaud (7-2) at Brooklyn Columbia Central (8-1)

REGION 4

Clawson (6-3) at River Rouge (8-1)

Detroit Central (6-3) at Detroit University Prep (6-3), 1 p.m. Sat.

Clinton Township Clintondale (5-4) at Algonac (8-1)

Marine City (6-3) at Almont (7-2)

Division 6

REGION 1

Oscoda (6-3) at Boyne City (8-1)

Calumet (7-2) at Negaunee (7-2)

Maple City Glen Lake (5-4) at Traverse City St. Francis (9-0), 1 p.m. Sat.

Lake City (5-4) at Mason County Central (6-3)

REGION 2

Vassar (8-1) at Ithaca (9-0)

Millington (8-1) at Sanford Meridian (9-0)

Laingsburg (6-3) at Burton Bendle (8-1)

Montrose (5-4) at Byron (6-3)

REGION 3

Morley-Stanwood (6-3) at Grand Rapids NorthPointe Christian (9-0)

Delton-Kellogg (5-4) at Montague (9-0)

Constantine (5-4) at Schoolcraft (9-0)

Lawton (7-2) at Watervliet (8-1)

REGION 4

Grass Lake (5-4) at Manchester (8-1)

Jackson Lumen Christi (6-3) at Vandercook Lake (8-1)

Warren Michigan Collegiate (5-4) at Madison Heights Madison (8-1)

Clinton (9-0) at Monroe St. Mary Catholic Central (8-1)

Division 7

REGION 1

Ishpeming Westwood (5-4) at Ishpeming (8-0)

Harbor Springs (6-3) at Iron Mountain (6-3), noon Sat.

Lincoln Alcona (6-3) at Saginaw Nouvel (8-1)

Whittemore-Prescott (5-4) at McBain (6-3)

REGION 2

Unionville-Sebewaing (5-4) at Sandusky (9-0)

Cass City (7-2) at Ubly (7-2)

Rochester Hills Lutheran Northwest (6-3) at New Lothrop (9-0)

Flint Hamady (7-2) at Flint Beecher (6-2)

REGION 3

Carson City-Crystal (6-3) at Pewamo-Westphalia (9-0), 8 p.m. Fri.

Saugatuck (9-0) at Hesperia (9-0)

Gobles (5-4) at Bridgman (8-1)

Hartford (5-4) at Cassopolis (7-2),1 p.m. Sat.

REGION 4

Springport (5-4) at Homer (7-2)

Concord (7-2) at Dansville (8-1)

Detroit Allen (5-3) at Detroit Loyola (7-2)

Grosse Pointe Woods University Liggett (6-3) at Riverview Richard (6-3)

Division 8

REGION 1

Crystal Falls Forest Park (5-3) at Lake Linden-Hubbell (9-0), 1 p.m. Sat.

Bark River-Harris (7-2) at Munising (7-2)

Hillman (6-3) at Johannesburg-Lewiston (8-1)

Newberry (6-3) at St. Ignace (8-1)

REGION 2

Baldwin (4-4) at Frankfort (7-2)

Central Lake (7-2) at Onekama (8-1)

Vestaburg (5-4) at Beal City (8-1)

Mt. Pleasant Sacred Heart (6-3) at Muskegon Catholic Central (6-2)

REGION 3

Bay City All Saints (6-3) at Saginaw Michigan Lutheran Seminary (8-1)

Fowler (6-3) at Merrill (6-3)

Clarkston Everest (5-4) at Waterford Our Lady (9-0), 1 p.m. Sat.

Melvindale Business & Tech (6-3) at Sterling Heights Parkway (6-3), 7:30 p.m. Fri.

REGION 4

Mendon (5-4) at Climax-Scotts (9-0)

Colon (6-3) at Pittsford (6-3)

Adrian Lenawee Christian (8-1) at Morenci (7-2)

Ottawa Lake Whiteford (7-2) at Petersburg-Summerfield (7-2)

8-player

REGION 1

Stephenson (5-4) at Powers North Central (9-0), 6 p.m. Fri.

Rapid River (6-3) at Engadine (7-2)

REGION 2

Pickford (6-3) at Posen (9-0)

Cedarville (7-2) at Owendale-Gagetown (9-0), 6 p.m. Fri.

REGION 3

Portland St. Patrick (6-3) at Battle Creek St. Philip (9-0)

Lawrence (7-2) at Waldron (8-1)

REGION 4

New Haven Merritt (7-2) at Morrice (8-1)

Peck (7-2) at Deckerville (8-1)

No More Fumbles

Play Football

nfl play football

About the Author

Jeff Fisher
Jeff is an award-winning journalist and expert in the field of high school sports, underscored with his appearance on CNBC in 2010 to talk about the big business of high school football in America. Jeff turned to his passion for high school football into an entrepreneurial venture called High School Football America, a digital media company focused on producing original high school sports content for radio, television and the internet. Jeff is co-founder and editor-in-chief of High School Football America, which is a media partner with USA TODAY High School Sports.