2017 Michigan high school football playoff pairings

michigan high school athletic association

The 2017 Michigan high school playoffs begin this weekend. Below are all of the first round pairings in all eight divisions, plus the 8-Man match-ups.

Division 1

REGION 1
DISTRICT 1

Grandville (6-3) at Holland West Ottawa (8-1)
Rockford (6-3) at Grand Ledge (8-1)
DISTRICT 2
Lapeer (6-3) at Davison (8-1) , 4 p.m. Saturday
Grand Blanc (7-2) at Clarkston (7-2)

REGION 2
DISTRICT 1

Walled Lake Central (5-4) at White Lake Lakeland (6-2)
Detroit Catholic Central (5-4) at Livonia Stevenson (5-4)
DISTRICT 2
Salem (5-4) at Belleville (9-0)
Saline (7-1) at Canton (8-1)

REGION 3
DISTRICT 1

Warren Mott (5-4) at Clinton Township Chippewa Valley (8-1)
New Baltimore Anchor Bay (6-3) at Macomb Dakota (6-3)
DISTRICT 2
Detroit Western International (5-3) at Dearborn Fordson (8-1)
Grosse Pointe South (5-4) at Detroit Cass Tech (6-2)

REGION 4
DISTRICT 1

Troy (6-3) at Waterford Mott (8-1)
Bloomfield Hills (6-3) at West Bloomfield (7-2)
DISTRICT 2
Utica (5-4) at Utica Eisenhower (9-0)
Romeo (7-2) at Rochester Adams (8-1)

McCabe: Michigan high school football rankings heading into the playoffs

Division 2

REGION 1
DISTRICT 1

Traverse City Central (6-3) at Midland (8-1)
Midland Dow (7-2) at Traverse City West (8-1) DISTRICT 2
Mattawan (7-2) at Grand Rapids Forest Hills Central (9-0)
Portage Central (7-2) at Muskegon Mona Shores (8-1)

REGION 2
DISTRICT 1

Flint Carman-Ainsworth (5-4) at Fenton (8-1)
Lowell (6-3) at Flushing (7-2)
DISTRICT 2
Livonia Franklin (7-2) at Walled Lake Western (8-1)
Livonia Churchill (7-2) at Pinckney (8-1)

REGION 3
DISTRICT 1

Temperance Bedford (6-3) at Wyandotte Roosevelt (9-0)
Brownstown Woodhaven (7-2) at Ypsilanti Lincoln (7-2)
DISTRICT 2
Dearborn Edsel Ford (6-3) at Detroit Martin Luther King (8-1)
Grosse Pointe North (6-2) at Detroit East English (8-1)

REGION 4
DISTRICT 1

Royal Oak (6-3) at Oak Park (7-2)
Birmingham Brother Rice (6-3) at Birmingham Groves (7-2)
DISTRICT 2
Roseville (6-3) at Port Huron Northern (8-1)
Warren DeLaSalle (7-2) at Ferndale (8-1)

Division 3

REGION 1
DISTRICT 1

Holland (6-3) at Muskegon (9-0)
Zeeland West (6-3) at Zeeland East (9-0)

DISTRICT 2
Cedar Springs (6-3) at East Grand Rapids (9-0)
Grand Rapids Christian (7-2) at DeWitt (8-1)

REGION 2
DISTRICT 1

Coldwater (6-3) at Battle Creek Harper Creek (9-0)
St. Joseph (7-2) at Stevensville Lakeshore (8-1)
DISTRICT 2
Tecumseh (5-4) at East Lansing (7-2)
Parma Western (6-3) at Haslett (7-2)

REGION 3
DISTRICT 1

Detroit Cody (6-3) at Dearborn Divine Child (8-1)
Redford Thurston (6-3) at Romulus (6-3)
DISTRICT 2
New Boston Huron (5-4) at Gibraltar Carlson (8-1)
Trenton (5-4) at Riverview (8-1)

REGION 4
DISTRICT 1

Bay City Central (5-4) at Linden (7-2)
Ortonville-Brandon (6-3) at Auburn Hills Avondale (6-3)
DISTRICT 2
Hazel Park (6-3) at Warren Woods-Tower (7-2)
Farmington Hills Harrison (6-3) at Warren Fitzgerald (7-2)

Division 4

REGION 1
DISTRICT 1

Bay City John Glenn (5-4) at Escanaba (7-2)
Flint Powers Catholic (5-4) at Alma (7-2)
DISTRICT 2
Williamston (5-4) at Lake Fenton (8-1)
Pontiac Notre Dame Prep (7-2) at Goodrich (8-1)

REGION 2
DISTRICT 1

Whitehall (6-3) at Belding (7-2)
Coopersville (6-3) at Comstock Park (6-3)
DISTRICT 2
Wyoming Godwin Heights (7-2) at Wyoming Kelloggsville (9-0)
Hudsonville Unity Christian (6-3) at Grand Rapids Catholic Central (9-0)

REGION 3
DISTRICT 1

Benton Harbor (5-4) at Edwardsburg (8-1)
Vicksburg (7-2) at Three Rivers (7-2)
DISTRICT 2
Lansing Sexton (6-3) at Lake Odessa Lakewood (8-1)
Plainwell (7-2) at Grand Rapids South Christian (7-2)

REGION 4
DISTRICT 1

Milan (5-4) at Chelsea (8-1)
Flat Rock (7-2) at River Rouge (7-2)
DISTRICT 2
Madison Heights Lamphere (5-4) at Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood (8-1)
Detroit Mumford (6-3) at Harper Woods Chandler Park Academy (6-3)

Division 5

REGION 1
DISTRICT 1

Gladstone (7-2) at Kingsford (7-1)
Hancock (7-2) at Menominee (6-3), 1 p.m. Saturday
DISTRICT 2
Grayling (6-3) at Reed City (8-1)
Remus Chippewa Hills (7-2) at Clare (8-1)

REGION 2
DISTRICT 1

North Muskegon (6-3) at Muskegon Oakridge (7-2)
Grant (6-3) at Newaygo (7-2)
DISTRICT 2
Bridgeport (6-3) at Saginaw Swan Valley (8-1)
Carrollton (6-3) at Freeland (6-3)

REGION 3
DISTRICT 1

Berrien Springs (6-3) at Grand Rapids West Catholic (7-2)
Dowagiac (6-3) at Kalamazoo Hackett (7-2)
DISTRICT 2
Ovid-Elsie (7-2) at Portland (8-1)
Lansing Catholic (7-2) at Olivet (8-1)

REGION 4
DISTRICT 1

Almont (7-2) at Frankenmuth (9-0)
Richmond (7-2) at Marine City (7-2)
DISTRICT 2
Ann Arbor Father Gabriel Richard (7-2) at Algonac (8-1)
Ida (7-2) at Detroit Denby (6-2)

Division 6

REGION 1
DISTRICT 1

Maple City Glen Lake (6-2) at Boyne City (9-0)
Calumet (6-3) at Traverse City St. Francis (8-1), 1 p.m. Saturday
DISTRICT 2
Hemlock (6-3) at Millington (8-1)
Houghton Lake (6-3) at Harrison (6-3)

REGION 2
DISTRICT 1

Lakeview (6-3) 50.444 at Montague (9-0)
Morley Stanwood (7-2) at Kent City (9-0)
DISTRICT 2
Byron (5-4) at Ithaca (9-0)
Laingsburg (7-2) at Montrose (7-2)

REGION 3
DISTRICT 1

Schoolcraft (5-4) at Watervliet (9-0)
Delton Kellogg (5-4) at Parchment (6-3)
DISTRICT 2
Quincy (5-4) at Jackson Lumen Christi (7-1)
Hillsdale (5-4) at Michigan Center (8-1)

REGION 4
DISTRICT 1

Blissfield (5-4) at Napoleon (7-2)
Ecorse (7-2) at Brooklyn Columbia Central (6-3)
DISTRICT 2
Detroit Henry Ford (6-3) at Warren Michigan Collegiate (9-0)
Detroit Central (7-2) at Clinton Township Clintondale (7-2)

Division 7

REGION 1
DISTRICT 1

McBain (7-2) at Lake City (9-0)
Ishpeming Westwood (8-1) at Elk Rapids (7-2), 1 p.m. Saturday
DISTRICT 2
St. Louis (5-4) at Beaverton (8-1) 78.111
Oscoda (6-3)  at Breckenridge (8-1) 61.222

REGION 2
DISTRICT 1

Saranac (6-3) at New Lothrop (9-0)
Grand Rapids NorthPointe Christian (6-3) at Pewamo-Westphalia (8-1)
DISTRICT 2
Unionville-Sebewaing (5-4) at Cass City (8-1)
Flint Hamady (7-2) at Elkton-Pigeon-Bay Port Laker (8-1)

REGION 3
DISTRICT 1

Vermontville Maple Valley (5-4) at Hartford (6-3)
Springport (6-3) at Saugatuck (6-3)
DISTRICT 2
Homer (6-3) at Cassopolis (8-1)
Union City (7-2) at Reading (7-2)

REGION 4
DISTRICT 1

Clinton (6-3) at Hudson (8-1)
Monroe St. Mary Catholic Central (5-4) at Addison (7-2)
DISTRICT 2
Detroit Delta Prep (6-3) at Madison Heights Madison (9-0)
Riverview Gabriel Richard (8-1) at Rochester Hills Lutheran Northwest (9-0)

Division 8

REGION 1
DISTRICT 1
Lake Linden-Hubbell (4-4)at Iron River West Iron County (8-1)
Bark River-Harris (5-4) at Norway (8-1), 6 p.m. Friday
DISTRICT 2
Munising (4-4) at Gaylord St Mary (9-0)
Newberry (6-2) at Frankfort (6-2)

REGION 2
DISTRICT 1
Hillman (5-4) at AuGres-Sims (8-0)
Johannesburg-Lewiston (6-3) at Lincoln Alcona (7-2)
DISTRICT 2
Mt. Pleasant Sacred Heart (6-3) at Saginaw Nouvel (9-0)
Ubly (7-2) at Harbor Beach (8-1)

REGION 3
DISTRICT 1
St. Joseph Lake Michigan Catholic (7-2) at Mendon (9-0), 1 p.m. Saturday
Decatur (6-3) at Muskegon Catholic Central (7-1)
DISTRICT 2
Athens (5-4) at Pittsford (8-1)
Fulton (7-2) at Climax-Scotts (7-2)

REGION 4
DISTRICT 1
Adrian Lenawee Christian (6-3) at Ottawa Lake-Whiteford (9-0)
Petersburg-Summerfield (6-3) at Morenci (6-3)
DISTRICT 2
Waterford Our Lady (6-2) at Clarkston Everest Collegiate (7-2)
Auburn Hills Oakland Christian (6-2) at Sterling Heights Parkway Christian (6-3)

Eight-Player

Division 1

REGION 1
Ontonagon (5-3) at Stephenson (7-2), 6 p.m. Friday
Rudyard (7-2) at Cedarville (7-2)

REGION 2
Mesick (5-4) at Central Lake (9-0)
Wyoming Tri-unity Christian (6-3) at Suttons Bay (6-3), 2 p.m. Saturday

REGION 3
Lawrence (4-5) at Camden-Frontier (9-0)
Webberville (5-4) at Bellevue (8-1)

REGION 4
Mayville (5-4) at Deckerville (8-1)
Kingston (7-2) at Morrice (8-1)

Division 2

REGION 1
Engadine (7-2) at Rapid River (7-2)
Powers North Central (6-2) at Crystal Falls Forest Park (6-2), 6 p.m. Friday

REGION 2
Atlanta (5-4) at Pickford (9-0)
Bellaire (5-4) at Onekama (8-1)

REGION 3
Peck (5-4) at Kinde-North Huron (8-1)
Bay City All Saints (6-3) at Marion (7-2)

REGION 4
North Adams-Jerome (5-4) at Portland St. Patrick (8-1), 2 p.m. Saturday
Battle Creek St. Philip (5-4) at Flint International Academy (7-2), 1 p.m. Saturday

About the Author

Jeff Fisher
Jeff is an award-winning journalist and expert in the field of high school sports, underscored with his appearance on CNBC in 2010 to talk about the big business of high school football in America. Jeff turned to his passion for high school football into an entrepreneurial venture called High School Football America, a digital media company focused on producing original high school sports content for radio, television and the internet. Jeff is co-founder and editor-in-chief of High School Football America, which is a media partner with USA TODAY High School Sports.