2019 Alabama High School Football 1st Round Playoff Matchups

Alabama Super 7 high school football

The Road to Auburn begins Friday night with the start of the Alabama high school football playoffs. Below are the 1st Round playoffs matchups.

Defending 7A champ Central (Phenix City) opens the postseason against Fairhope. The Red Devils enter the postseason ranked No. 3 in the High School Football America Alabama Top 10. The road to back-to-back titles will probably feature a state semifinal matchup against No. 4 McGill-Toolen. On the other side of the bracket is No. 1 Thompson and No. 2 Hoover.

Thompson (No. 38), Hoover (No. 41) and Central (No. 43) are all ranked in the High School Football America 100 national rankings.

Here are the other defending state champs: Pinson Valley (6A), Central-Clay (5A), UMS-Wright (4A), Flomaton (3A), Fyffe (2A) and Mars Hill (1A).

Class 7A

Fairhope (6-4) at Central-Phenix City (9-1)

Prattville (8-2) at Theodore (8-2)

Enterprise (5-5) at McGill-Toolen (10-0)

Murphy (6-4) at Auburn (7-3)

Vestavia Hills (7-3) at James Clemens (8-2)

Sparkman (8-2) at Hoover (8-2)

Austin (7-3) at Thompson (8-1)

Mountain Brook (8-2) at Florence (6-4)

CLASS 6A

Park Crossing (3-7) at Saraland (10-0)

Paul Bryant (7-3) at Stanhope Elmore (8-2)

Spanish Fort (5-4) at Dothan (8-2)

Wetumpka (5-5) at Bessemer City (8-2)

Selma (6-3) at Hueytown (9-1)

Blount (8-2) at Eufaula (8-2)

McAdory (6-4)at Opelika (8-1)

Sidney Lanier (3-5) at St. Paul’s (7-3)

Clay-Chalkville (8-2) at Helena (9-1)

Buckhorn (4-6) at Athens (7-3)

Chelsea (5-5) at Oxford (9-1)

Cullman (5-5) at Mae Jemison (5-5)

Hartselle (4-6) at Fort Payne (8-2)

Homewood (4-6) at Pinson Valley (7-2)

Albertville (5-5) at Muscle Shoals (10-0)

Gardendale (7-3) at Minor (6-4)49

Briarwood at Hueytown Football

CLASS 5A

Charles Henderson (4-5) at Faith Academy (10-0)

Pleasant Grove (9-1) at Chilton County (6-4)

Vigor (4-6) at Valley (6-4)

Demopolis (7-3) at Ramsay (8-2)

Marbury (6-4) at Briarwood Christian (9-1)

Jackson (5-5) at Rehobeth (7-2)

Parker (5-5) at Bibb County (10-0)

Greenville (6-4) at Citronelle (7-3)

Boaz (4-6) at Mortimer Jordan (8-2)

Guntersville(7-2) at Hamilton (8-2)

Center Point (7-3) at Etowah (9-1)

Russellville (8-2) at Scottsboro (8-2)

Corner (7-3) at Madison County (8-2)

Sylacauga (8-2) at Alexandria (7-2)

Madison Academy (5-5) at Jasper (10-0)

Sardis (5-5) at Central-Clay County (8-2)

CLASS 4A

Dale County (4-6) at UMS-Wright (9-0)

Talladega (6-5) at Montevallo (6-4)

Williamson (7-3) at Montgomery Catholic (10-0)

West Blocton (5-5) at Handley (6-4)

Dallas County (4-6) at Lincoln (8-2)

Andalusia (7-3) at Trinity (6-4)

Holtville (6-4) at American Christian (9-1)

Alabama Christian (6-4) at Hillcrest-Evergreen (6-4)

Hokes Bluff (703( at Northside (9-1)

Rogers (3-6) at Priceville (7-3)

Cordova (5-5) at Jacksonville (8-2)

St. John Paul II (8-2) at Brooks (6-4)

Danville (5-5) at Deshler (7-3)

Good Hope (8-2) at Oneonta (7-3)

Central-Florence (3-7) at Fairview (8-2)

Anniston (6-4) at Fayette County (8-2)

CLASS 3A

Opp (4-6) at Flomaton (9-1)

Oakman (6-4) at St. James (9-1)

T.R. Miller (6-4) at Pike County (10-0)

Montgomery Academy (6-4) at Winfield (7-3)

Bullock County (6-4) at Gordo (10-0)

Bayside Academy (5-5) at Providence Christian (9-1)

Carbon Hill (4-6) at Pike Road (10-0)

Geneva (8-2) at Mobile Christian (5-4)

B.B. Comer (5-5) at Fultondale (8-2)

Clements (6-4) at Geraldine (6-4)

J.B. Pennington (3-7) at Piedmont (9-1)

Sylvania (7-3) at Lauderdale County (8-2)

Pisgah (4-6) at Westminster Christian (7-2)

Midfield (6-3) at Randolph County (9-1)

Colbert Heights (6-4) at Susan Moore (10-0)

Walter Wellborn (9-1) at Locust Fork (6-4)

CLASS 2A

Daleville (7-3) at Leroy (8-2)

Thorsby (6-4) at Goshen (7-3)

Chickasaw (6-3) at Ariton (8-2)

New Brockton (5-5) at LaFayette (5-4)

Zion Chapel (6-4) at Reeltown (9-1)

J.U. Blacksher (8-2) at Abbeville (8-2)

Fayetteville (6-4) at Luverne (10-0)

G.W. Long (8-2) at Cottage Hill Christian (8-2)

Westbrook Christian (7-3) at Aliceville (8-2)

North Sand Mountain (7-3) at Addison (8-2)

Southeastern (5-5) at Ohatchee (9-0)

Colbert County (6-4) at Collinsville (9-1)

Sheffield (6-4) at Fyffe (10-0)

Cold Springs (5-5) at Ranburne (9-1)

Cedar Bluff (7-3) at Red Bay (10-0)

Cleveland (5-5) at Sulligent (8-2)

CLASS 1A

Georgiana (5-5) at Sweet Water (8-1)

Billingsley (5-5) at Maplesville (7-2)

Fruitdale (5-5) at Brantley (9-1)

Linden (5-4) at Notasulga (5-4)

Keith (6-4) at Lanett (9-0)

Marengo (6-4) at Elba (7-3)

Wadley (5-4) at Isabella (10-0)

Florala (7-3) at Millry (9-1)

Hubbertville (6-4) at Spring Garden (9-1)

Hackleburg (4-6) at Valley Head (6-4)

Victory Christian (6-4) at Pickens County (8-2)

Falkville (6-4) at Waterloo (8-2)

Woodville (4-6) at Mars Hill (10-0)

Appalachian (6-4) at South Lamar (9-1)

Vina (3-7) at Decatur Heritage (10-0)

Berry (6-4) at Donoho (8-1)

AISA Playoffs

Class AAA

Northside at Tuscaloosa Academy

Glenwood at Macon-East

Lee-Scott at Monroe Academy

Fort Dale Academy at Bessemer Academy

Class AA

Clarke Prep at Autauga Academy

Springwood at Patrician

Lakeside at Escambia Academy

Lowndes Academy at Edgewood

Class A

Cornerstone at Crenshaw Chr.

Abbeville Christian at Southern Academy

Jackson Academy at Chambers Academy

Pickens Academy at Wilcox Academy

About the Author

Jeff Fisher
Jeff is an award-winning journalist and expert in the field of high school sports, underscored with his appearance on CNBC in 2010 to talk about the big business of high school football in America. Jeff turned to his passion for high school football into an entrepreneurial venture called High School Football America, a digital media company focused on producing original high school sports content for radio, television and the internet. Jeff is co-founder and editor-in-chief of High School Football America, which is a media partner with USA TODAY High School Sports.