2019 Illinois High School Football Playoff Pairings Announced

Illinois high school association
gamestrat high school football sideline instant replay

The Road to Northern Illinois University for the 2019 Illinois high school football state championships will begin this weekend. Saturday night, the Illinois High School Association announced the first round pairings in all eight classifications.

Related: Chicago Public League football teams affected by teachers strike

The days and times for all of the games will be released on Monday.

8A

First Round

Game 1 — #32 Joliet (West) (4-5) at #1 Minooka (9-0), TBA

Game 2 — #17 St. Charles (East) (7-2) at #16 Edwardsville (H.S.) (7-2), TBA

Game 3 — #25 Oswego (East) (5-4) at #8 South Elgin (8-1), TBA

Game 4 — #24 Chicago (Brother Rice) (5-4) at #9 Bartlett (8-1), TBA

Game 5 — #29 Plainfield (East) (5-4) at #4 Gurnee (Warren) (9-0), TBA

Game 6 — #20 Plainfield (North) (6-3) at #13 Palatine (Fremd) (7-2), TBA

Game 7 — #28 Elgin (H.S.) (5-4) at #5 Oswego (H.S.) (8-1), TBA

Game 8 — #21 Bolingbrook (6-3) at #12 Hinsdale (Central) (8-1), TBA

Game 9 — #31 Downers Grove (South) (5-4) at #2 Glen Ellyn (Glenbard West) (9-0), TBA

Game 10 — #18 Wilmette (Loyola Academy) (6-3) at #15 Park Ridge (Maine South) (7-2), TBA

Game 11 — #26 Chicago (Taft) (5-3) at #7 Huntley (8-1), TBA

Game 12 — #23 Chicago (Marist) (5-4) at #10 Lombard (Glenbard East) (8-1), TBA

Game 13 — #30 Plainfield (South) (5-4) at #3 Frankfort (Lincoln-Way East) (9-0), TBA

Game 14 — #19 Barrington (6-3) at #14 Niles (Notre Dame) (7-2), TBA

Game 15 — #27 Chicago (Curie) (5-3) at #6 Flossmoor (Homewood-F.) (8-1), TBA

Game 16 — #22 Hoffman Estates (Conant) (6-3) at #11 Naperville (Neuqua Valley) (8-1), TBA

7A

Game 1 — #32 Blue Island (Eisenhower) (5-4) at #1 Chicago (Mt. Carmel) (9-0), TBA

Game 2 — #17 Lisle (Benet Academy) (6-3) at #16 Carol Stream (Glenbard North) (6-3), TBA

Game 3 — #25 New Lenox (Lincoln-Way West) (5-4) vs. #8 Chicago (Phillips) (7-1) at TBA, TBA

Game 4 — #24 Burbank (Reavis) (6-3) at #9 Normal (Community) (7-2), TBA

Game 5 — #29 Rockford (Auburn) (5-4) at #4 Arlington Heights (Hersey) (8-1), TBA

Game 6 — #20 Lake Zurich (6-3) at #13 Tinley Park (Andrew) (7-2), TBA

Game 7 — #28 Moline (H.S.) (5-4) at #5 Villa Park (Willowbrook) (8-1), TBA

Game 8 — #21 Lansing (Thornton Fractional South) (6-3) at #12 Yorkville (H.S.) (7-2), TBA

Game 9 — #31 Libertyville (5-4) at #2 LaGrange Park (Nazareth Academy) (9-0), TBA

Game 10 — #18 Pekin (6-3) at #15 Harvey (Thornton) (7-2), TBA

Game 11 — #26 South Holland (Thornwood) (5-4) at #7 Batavia (7-2), TBA

Game 12 — #23 Fox Lake (Grant) (6-3) at #10 Rockton (Hononegah) (7-2), TBA

Game 13 — #30 Chicago (Lincoln Park) (5-3) at #3 Rolling Meadows (9-0), TBA

Game 14 — #19 DeKalb (6-3) at #14 Mt. Prospect (Prospect) (7-2), TBA

Game 15 — #27 Downers Grove (North) (5-4) at #6 Des Plaines (Maine West) (8-1), TBA

Game 16 — #22 Wheaton (W. Warrenville South) (6-3) at #11 Machesney Park (Harlem) (7-2), TBA

6A

Game 1 — #16 Grayslake (North) (5-4) at #1 Crystal Lake (Prairie Ridge) (8-1), TBA

Game 2 — #9 Lake Villa (Lakes) (6-3) vs. #8 Chicago (Simeon) (6-1) at TBA, TBA

Game 3 — #13 Chicago (St. Ignatius) (5-4) at #4 Cary (C.-Grove) (7-2), TBA

Game 4 — #12 Chicago (Mather) (6-2) at #5 Antioch (7-2), TBA

Game 5 — #15 Crystal Lake (South) (5-4) at #2 Deerfield (H.S.) (7-2), TBA

Game 6 — #10 Riverside (R.-Brookfield) (6-3) vs. #7 Chicago (Kenwood) (7-1) at TBA, TBA

Game 7 — #14 Lake Forest (H.S.) (5-4) at #3 Belvidere (North) (7-2), TBA

Game 8 — #11 Crystal Lake (Central) (6-3) at #6 Maple Park (Kaneland) (7-2), TBA

Game 9 — #16 Chicago (Morgan Park) (5-3) at #1 East St. Louis (Sr.) (9-0), TBA

Game 10 — #9 Rock Island (H.S.) (7-2) at #8 Dunlap (7-2), TBA

Game 11 — #13 Washington (6-3) at #4 Oak Lawn (Richards) (8-1), TBA

Game 12 — #12 Palos Heights (Shepard) (6-3) at #5 Peoria (H.S.) (8-1), TBA

Game 13 — #15 Danville (H.S.) (6-3) at #2 Chatham (Glenwood) (9-0), TBA

Game 14 — #10 Springfield (H.S.) (7-2) at #7 Lemont (H.S.) (7-2), TBA

Game 15 — #14 Midlothian (Bremen) (6-3) at #3 Crete (C.-Monee) (9-0), TBA

Game 16 — #11 New Lenox (Providence Catholic) (6-3) at #6 Normal (Community West) (7-2), TBA

5A

Game 1 — #16 Chicago Heights (Marian) (5-4) at #1 Sterling (H.S.) (9-0), TBA

Game 2 — #9 Glen Ellyn (Glenbard South) (6-3) at #8 Chicago (St. Rita) (6-3), TBA

Game 3 — #13 Burbank (St. Laurence) (5-4) at #4 Country Club Hills (Hillcrest) (8-1), TBA

Game 4 — #12 Oak Park (Fenwick) (5-4) vs. #5 Chicago (Payton) (8-0) at TBA, TBA

Game 5 — #15 Chicago (Hyde Park) (5-3) at #2 Rockford (Boylan Catholic) (9-0), TBA

Game 6 — #10 Aurora (Marmion Academy) (6-3) vs. #7 Chicago (Amundsen) (7-1) at TBA, TBA

Game 7 — #14 Evergreen Park (5-4) at #3 Sycamore (H.S.) (8-1), TBA

Game 8 — #11 Elmwood Park (6-3) at #6 Lombard (Montini) (7-2), TBA

Game 9 — #16 Decatur (MacArthur) (5-4) at #1 Mt. Zion (9-0), TBA

Game 10 — #9 Joliet (Catholic Academy) (6-3) at #8 Morton (7-2), TBA

Game 11 — #13 Peoria (Notre Dame) (6-3) at #4 Kankakee (Sr.) (8-1), TBA

Game 12 — #12 Mascoutah (6-3) at #5 Carbondale (H.S.) (8-1), TBA

Game 13 — #15 LaSalle (L.-Peru) (5-4) at #2 Rochester (8-1), TBA

Game 14 — #10 Highland (6-3) at #7 Cahokia (H.S.) (7-2), TBA

Game 15 — #14 Troy (Triad) (6-3) at #3 Marion (H.S.) (8-1), TBA

Game 16 — #11 Springfield (Sacred Heart-Griffin) (6-3) at #6 Morris (7-2), TBA

4A

Game 1 — #16 Chicago (Phoenix) (3-4) at #1 Coal City (9-0), TBA

Game 2 — #9 Chicago (Agricultural Science) (6-2) at #8 Kewanee (H.S.) (6-3), TBA

Game 3 — #13 Chicago (Clark) (5-3) at #4 Wheaton (St. Francis) (8-1), TBA

Game 4 — #12 North Chicago (5-4) at #5 Genoa (G.-Kingston) (8-1), TBA

Game 5 — #15 Chicago (Urban Prep/Bronzeville) (4-5) at #2 Richmond (R.-Burton) (9-0), TBA

Game 6 — #10 Manteno (5-4) at #7 Marengo (7-2), TBA

Game 7 — #14 Chicago (Sullivan) (5-3) at #3 Elmhurst (IC Catholic) (8-1), TBA

Game 8 — #11 Dixon (H.S.) (5-4) at #6 Stillman Valley (8-1), TBA

Game 9 — #16 Taylorville (5-4) at #1 Chillicothe (Illinois Valley Central) (9-0), TBA

Game 10 — #9 Murphysboro [Coop] (7-2) at #8 Bethalto (Civic Memorial) (7-2), TBA

Game 11 — #13 Clinton (6-3) at #4 Tolono (Unity) (8-1), TBA

Game 12 — #12 Kankakee (McNamara) (6-3) at #5 Paris (8-1), TBA

Game 13 — #15 Roxana (5-4) at #2 Columbia (9-0), TBA

Game 14 — #10 Fairbury (Prairie Central) (7-2) at #7 Olney (Richland County) (7-2), TBA

Game 15 — #14 Breese (Central) (5-4) at #3 Effingham (H.S.) (8-1), TBA

Game 16 — #11 Salem (7-2) at #6 Benton (8-1), TBA

3A

Game 1 — #16 Poplar Grove (North Boone) (5-4) at #1 Princeton (8-1), TBA

Game 2 — #9 Spring Valley (Hall) (6-3) at #8 Peotone (6-3), TBA

Game 3 — #13 Seneca (5-4) at #4 Farmington (7-2), TBA

Game 4 — #12 Chicago (Carver) (6-2) at #5 Paxton (P.-Buckley-Loda) (7-2), TBA

Game 5 — #15 Rock Island (Alleman) (5-4) at #2 Byron (8-1), TBA

Game 6 — #10 Chicago (Harlan) (6-2) at #7 Durand [Du-Pec Coop] (6-3), TBA

Game 7 — #14 Lisle (Sr.) (5-4) at #3 Wilmington (8-1), TBA

Game 8 — #11 Chicago (Dunbar) (6-2) at #6 Eureka (7-2), TBA

Game 9 — #16 Newton (5-4) at #1 Beardstown (9-0), TBA

Game 10 — #9 Quincy (Notre Dame) (6-3) at #8 Greenville (7-2), TBA

Game 11 — #13 Alton (Marquette) (5-4) at #4 Fairfield (9-0), TBA

Game 12 — #12 West Frankfort (Frankfort) (6-3) at #5 Breese (Mater Dei) (8-1), TBA

Game 13 — #15 St. Joseph (S.J.-Ogden) (5-4) at #2 Williamsville (9-0), TBA

Game 14 — #10 Monticello (6-3) at #7 DuQuoin (H.S.) (8-1), TBA

Game 15 — #14 Virden (North Mac) (5-4) at #3 Vandalia (9-0), TBA

Game 16 — #11 Carlinville (6-3) at #6 Mt. Carmel (8-1), TBA

2A

Game 1 — #16 Rockford (R. Christian) (5-4) at #1 Knoxville (9-0), TBA

Game 2 — #9 Tremont (6-3) at #8 Watseka (6-3), TBA

Game 3 — #13 Orion (5-4) at #4 Sterling (Newman Central Catholic) (8-1), TBA

Game 4 — #12 Rushville (R.-Industry) (6-3) at #5 Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) (8-1), TBA

Game 5 — #15 Savanna (West Carroll) (5-4) at #2 Minonk (Fieldcrest) (9-0), TBA

Game 6 — #10 Chicago (Orr) (6-2) at #7 Elgin (St. Edward) (6-3), TBA

Game 7 — #14 Mendon (Unity) [Coop] (5-4) at #3 Clifton (Central) (9-0), TBA

Game 8 — #11 Palos Heights (Chicago Christian) (6-3) at #6 Aledo (Mercer County) (6-3), TBA

Game 9 — #16 Red Bud (5-4) at #1 Pana (H.S.) (8-1), TBA

Game 10 — #9 Nokomis [Coop] (7-2) at #8 Fithian (Oakwood) (7-2), TBA

Game 11 — #13 Eldorado (5-4) at #4 Bismarck (B.-Henning-Rossville-Alvin) (8-1), TBA

Game 12 — #12 Villa Grove [V.G.-Heritage Coop] (5-4) at #5 Nashville (8-1), TBA

Game 13 — #15 Sesser (S.-Valier) [Coop] (5-4) at #2 Maroa (M.-Forsyth) (8-1), TBA

Game 14 — #10 Auburn (6-3) at #7 Chester (7-2), TBA

Game 15 — #14 McLeansboro (Hamilton County) (5-4) at #3 Decatur (St. Teresa) (8-1), TBA

Game 16 — #11 Flora (6-3) at #6 Tuscola (7-2), TBA

1A

Game 1 — #16 Lewistown (5-4) at #1 Kewanee (Wethersfield) [A.-Wethersfield Coop] (9-0), TBA

Game 2 — #9 Forreston (7-2) at #8 Ottawa (Marquette) (7-2), TBA

Game 3 — #13 Cambridge [Ridgewood Coop] (6-3) at #4 Morrison (9-0), TBA

Game 4 — #12 Abingdon (A.-Avon) (6-3) at #5 Kirkland (Hiawatha) (8-1), TBA

Game 5 — #15 Aurora (A. Christian) (5-4) at #2 Lena (L.-Winslow) (9-0), TBA

Game 6 — #10 Orangeville (6-3) at #7 Chicago (C. Hope Academy) (7-2), TBA

Game 7 — #14 Fulton (H.S.) (5-4) at #3 Freeport (Aquin) (9-0), TBA

Game 8 — #11 Stockton (6-3) at #6 Princeville (7-2), TBA

Game 9 — #16 Havana (5-4) at #1 Moweaqua (Central A & M) (9-0), TBA

Game 10 — #9 Toledo (Cumberland) (6-3) at #8 Fisher (7-2), TBA

Game 11 — #13 Oakland [Tri-County Coop] (5-4) at #4 Arcola (7-2), TBA

Game 12 — #12 Mt. Sterling (Brown County) (5-4) at #5 Greenfield [G.-Northwestern Coop] (7-2), TBA

Game 13 — #15 White Hall (North Greene) (5-4) at #2 Argenta (A.-Oreana) (8-1), TBA

Game 14 — #10 Arthur (A.-Lovington-Atwood-Hammond) (6-3) at #7 Carrollton (7-2), TBA

Game 15 — #14 Catlin (Salt Fork) (5-4) at #3 Camp Point (Central) (8-1), TBA

Game 16 — #11 Casey (C.-Westfield) (6-3) at #6 Athens (7-2), TBA

Dates and times of first-round games will be posted about 3 pm on Monday.

Small Player Big Play

small player big play

No More Fumbles

About the Author

Jeff Fisher
Jeff is an award-winning journalist and expert in the field of high school sports, underscored with his appearance on CNBC in 2010 to talk about the big business of high school football in America. Jeff turned to his passion for high school football into an entrepreneurial venture called High School Football America, a digital media company focused on producing original high school sports content for radio, television and the internet. Jeff is co-founder and editor-in-chief of High School Football America, which is a media partner with USA TODAY High School Sports.