2019 Tennessee High School Football Playoffs – 1st Round

tssaa high school football

The Road to Cookeville and the state championships at Tennessee Tech begins this weekend. Below are the first round matchups in all six classifications in the Tennessee Secondary Schools Athletic Association.

Class 6A

(All games will be played at 7 p.m. local time on Nov. 8)

William Blount (4-6) at Dobyns Bennett (8-2)

Bearden (4-6) at McMinn Co. (9-1)

Bradley Central (7-3) at Farragut (5-5)

Science Hill (4-6) at Maryville (10-0)

Lebanon (5-5) at Oakland (10-0)

Riverdale (7-3) at Mt. Juliet (6-4)

Wilson Central (6-4) at Blackman (6-4)

Cookeville (5-5) at Hendersonville (5-5)

Franklin (5-5) at Cane Ridge (7-3)

Stewarts Creek (8-2) at Ravenwood (9-1)

Independence (6-4) at Smyrna (6-4)

McGavock (3-7) at Brentwood (8-2)

Germantown (2-8) at Houston (10-0)

Bartlett (6-4) at White Station (6-4)

Memphis Central (4-6) at Collierville (5-5)

Cordova (4-6) at Whitehaven (8-1)

Class 5A

Gibbs (7-3) at Tennessee High (9-1)

David Crockett (7-3) at Knoxville Central (8-2)

Knoxville Halls (7-3) at Daniel Boone (6-4)

Chereokee (6-4) at South-Doyle (7-3)

Lenoir City (1-9) at Powell (10-0)

Knoxville Fulton (3-7) at Rhea Co. (8-2)

Walker Valley (4-6) at Knoxville West (9-1)

Oak Ridge (5-5) at Soddy-Daisy (6-4)

Hunters Lane (3-7) at Page (9-1)

Summit (8-2) at Gallatin (9-1)

Hillsboro (5-5) at Shelbyville (9-1)

Columbia (6-4) at Beech (10-0)

Ridgeway (5-5) at Henry Co. (8-2)

Clarksville (6-4) at Munford (7-3)

Kirby (8-2) at Dyer Co. (8-2)

Kenwood (2-8) at Southwind (6-4)

Class 4A

(All games will be played at 7 p.m. local time on Nov. 8)

East Ridge (6-4) at Elizabethton (10-0)

Sullivan South (5-5) at East Hamilton (7-3)

Howard (7-3) at Greeneville (8-2)

Grainger (6-4) at Anderson Co. (9-1)

Maplewood (3-7) at Livingston Academy (10-0)

Macon Co. (5-5) at Nolensville (8-2)

Tullahoma (7-3) at DeKalb Co. (6-4)

Stone Memorial (3-7) at Marshall Co. (8-2)

Jackson South Side (3-7) at Springfield (7-3)

White House Heritage (7-3) at Lexington (5-5)

Jackson North Side (6-4) at Creek Wood (8-2)

Portland (4-6) at Hardin Co. (9-1)

Craigmont (2-8) at Haywood (9-1)

Ripley (5-5) at Fayette Ware (8-2)

Bolton (1-9) at Crockett Co. (6-4)

Dyersburg (3-7) at Millington (8-2)

Class 3A

(All games will be played at 7 p.m. local time on Nov. 8)

Kingston (6-4) at Chuckey-Doak (6-4)

Johnson County (4-6) at Austin-East (7-3)

Gatlinburg-Pittman (8-2) at Unicoi Co. (6-4)

West Greene (5-5) at Alcoa (9-1)

York Institute (3-7) at Loudon (10-0)

Sweetwater (7-3) at Smith Co. (6-4)

Sequatchie Co. (6-4) at Red Bank (8-1)

Signal Mountain (4-6) at Upperman (9-1)

Stewart Co. (6-4) at Pearl-Cohn (10-0)

East Nashville (8-2) at Sycamore (5-5)

Camden (4-6) at Stratford (7-3)

Giles Co. (4-6) at Fairview (8-2)

Sheffield (1-9) at South Gibson (9-1)

Covington (8-2) at Melrose (6-4)

Raleigh Egypt (3-6) at Milan (5-5)

Westview (6-4) at Wooddale (8-2)

Class 2A

(All games will be played at 7 p.m. local time on Nov. 8)

Cumberland Gap (4-6) at Hampton (8-2)

Sullivan North (5-5) at Oneida (6-4)

Rockwood (5-5) at South Greene (9-1)

Happy Valley (7-3) at Meigs Co. (9-1)

Westmoreland (5-5) at Tyner (7-3)

Marion Co. (2-8) at Trousdale Co. (8-1)

East Robertson (5-5) at Bledsoe Co. (7-3)

Tellico Plains (3-7) at Watertown (8-2)

Hickman Co. (5-5) at Forrest (10-0)

Eagleville (7-3) at Houston Co. (9-1)

Riverside (5-5) at Lewis Co. (7-2)

Summertown (6-4) at Waverly (6-4) 

MAHS (6-4) at Peabody (10-0)

McKenzie (5-5) at Mitchell (8-2)

Douglass (6-4) at Union City (6-4)

Adamsville (4-6) at Fairley (8-2)

Class 1A

Harriman (3-7) at Cloudland (5-5)

Jellico (3-7) at Oliver Springs (8-2)

Coalfield (7-3) at Hancock Co. (3-7)

Unaka (2-8) at Greenback (8-2)

Jo Byrns (2-8) at South Pittsburg (9-0)

Sale Creek (4-6) at Clay Co. (7-3)

Gordonsville (3-7) at Copper Basin (6-4)

Whitwell (2-8) at Monterey (10-0)

Hollow Rock-Bruceton (5-5) at Huntland (7-3)

Mt. Pleasant (8-2) at McEwen (7-3)

Collinwood (5-5) at Cornersville (7-3)

Richland (6-4) at Huntingdon (10-0)

Booker T. Washington (5-5) at Lake Co. (10-0)

Greenfield (7-3) at MASE (7-3)

Memphis East (6-4) at West Carroll (6-4)

Dresden (4-6) at Memphis Middle College (4-6)

About the Author

Jeff Fisher
Jeff is an award-winning journalist and expert in the field of high school sports, underscored with his appearance on CNBC in 2010 to talk about the big business of high school football in America. Jeff turned to his passion for high school football into an entrepreneurial venture called High School Football America, a digital media company focused on producing original high school sports content for radio, television and the internet. Jeff is co-founder and editor-in-chief of High School Football America, which is a media partner with USA TODAY High School Sports.