2019 Tennessee Sports Writers Association All-State High School Football Teams

tennessee sports writers association

The Tennessee Sports Writers Association has released its 2019 All-State high school football teams.

Leading the way is Maryville with six players on the Class 6A squad. The Rebels, who won the state’s 6A title, finished No. 23 in the High School Football America 100 national rankings.

See all of the all-state teams below.

CLASS 6A

OFFENSE

QB – Cade Chambers, Maryville, Sr.

QB – Brian Garcia, Ravenwood, Sr.

RB – Jalen Hunt, McMinn County, Jr.

RB – Lincoln Pare, Germantown Houston, Sr.

WR – Grayson Hitt, Germantown Houston, Sr.

WR – Andrew Mason, Ravenwood, Sr.

WR – Ashton Maples, Maryville, Sr.

OL – Bryce Goodner, McMinn County, Jr.

OL – Graham Barton, Ravenwood, Sr.

OL – Jackson Riley, Oakland, Sr.

OL – Nathan Havrda, Germantown Houston, Sr. 

OL – Ray Curry, White Station, Sr. 

ATH – A.J. Davis, Maryville, Sr.

K – Luke Akers, Ravenwood, Sr.

DEFENSE

DL – Ethan Ensley, Maryville, Sr.

DL – Reggie Grimes Jr., Ravenwood, Sr.

DL – Deion Harris, Germantown Houston, Sr. 

DL – Zyon Walker, Whitehaven, Sr. 

LB – Mason Shelton, Maryville, Sr.

LB – Bryson Eason, Whitehaven, Sr.

LB – Martavius French, Whitehaven, Sr.

LB – Conner Murphy, Blackman, Sr.

DB – Drew Crowder, Maryville, Sr.

DB – Jaxson Campbell, Independence, Jr. 

DB – Tray Curry, Bradley Central, Jr. 

DB – Tamarion McDonald, Whitehaven, Sr.

ATH – Aaron Moore, Oakland, Sr. 

P – Kade Hensley, Science Hill, Jr.

CLASS 5A

OFFENSE

QB – Dakota Fawver, Knox Central, Sr.

QB – Dain Patterson, Dyer County, Sr.

RB – Spencer Gallatin, Gallatin, Sr. 

RB – Elijah Young, South-Doyle, Sr.

WR – Brayden Hurst, Sevier County, Sr.

WR – Donta Hackler, David Crockett, Sr. 

WR – KeSean Eubanks, Soddy-Daisy, Jr.

OL – Michael Treadwell, Powell, Sr.

OL – Gary Smith III, Shelbyville Central, Sr.

OL – Nolan Wishon, Tennessee High, Sr. 

OL – Tyrell Ragland, Knox West, Sr.

OL – Joel Meier, Page, Sr. 

ATH – Ja’sean Parks, Beech, Sr.

K – Jarred Swislosky, Knox Central, Jr.

DEFENSE

DL – Colton Webb, Powell, Sr.

DL – Tyrece Edwards, Knox West, Sr.

DL – David Bailey, Columbia Central, Sr.

DL – Jaylen Herrud, Summit, Sr.

LB – Kalib Fortner, Knox Central, Jr.

LB – Drew Francis, Knox West, Sr.

LB – Keaten Wade, Summit, So.

LB – Bradley Goodwin, Rhea County, Sr.

DB – Hayden Maynor, Soddy-Daisy, Sr.

DB – LaQuinton Wells, Dyer County, Sr. 

DB – Jaidin Horton, Knox Central, Jr.  

DB – Prince Kollie, David Crockett, Jr. 

ATH – Romal Webb, Southwind, Sr. 

P – Bailor Hughes, Powell, Sr.

CLASS 4A

OFFENSEGet the Sports newsletter in your inbox.

Top and trending sports headlines you need to know for your busy day.Delivery: DailyYour Email

QB – Will McDonald, Livingston Academy, Sr.

QB – Bryson Rollins, Elizabethton, So.

RB – Cade Maupin, Elizabethton, Sr.

RB – Eric Johnson, Howard School, Sr.

WR – Cade Meeks, East Hamilton, Sr.

WR – Parker Hughes, Elizabethton, Jr.

WR – Hudson Wolfe, Hardin County, Jr.

OL – Chris Everhart, Greeneville, Sr.

OL – Cam Necessary, Sullivan South, Sr.

OL – Tristan Petit, Springfield, Jr. 

OL – Cole Morganstern, Elizabethton, Jr. 

OL – Conner Johnson, Elizabethton, So.

ATH – Luke Pratt, Crockett County, Sr.

K – CeJ Jones, Greeneville, Sr.

DEFENSE

DL – Leyton Mitchel, Greeneville, Sr.

DL – Tez Allen, Marshall County, Sr. 

DL – Joseph Kechter, Elizabethton, Sr.

DL – Carson Stresemann, Elizabethton, Sr.

LB – Ty Youngblood, Greeneville, Sr.

LB – C.J. Ware, Nolensville, Sr. 

LB – Marquis Pugh, Haywood, Sr.

LB – Traverious Baker, Haywood, Sr.

DB – Adam Caudle, East Hamilton, Sr.

DB – Tim Coutras, Nolensville, Sr.

DB – A.J. Stewart, Greeneville, Sr. 

DB – Hunter Jones, Chattanooga Central, Sr.

ATH – Cortez Chandler, Northside, Sr. 

P – Daniel Bethel, Anderson County, Jr.

CLASS 3A

OFFENSE

QB – Trey Foster, Austin-East, Sr.

QB – Donoven McCallister, Upperman, Sr.

RB – James Moore, Stratford, Sr.

RB – Drew Jackson, Loudon, Sr.

WR – Keon Smith, Austin-East, Jr.

WR – Cedric Watkins, Pearl-Cohn, Sr.

WR – Lucas Brown, Red Bank, Sr.

OL – Brackston Alford, Alcoa, Sr.

OL – Eli Mitchell, Alcoa, Sr.

OL – William Griffin, Pearl-Cohn, Jr.

OL – Eli Patrick, Covington, Sr.

OL – Bo Rowland, Gatlinburg-Pittman, Sr.

ATH – Isaiah Ligon, Austin-East, Sr.

K – Zeke Rankin, Alcoa, Sr.

DEFENSE

DL – Grey Carroll, Alcoa, Jr.

DL – Desean Wade, Pearl-Cohn, Sr.

DL – Cameron Ware, Sheffield, Jr.

DL – Cameron Bell, Red Bank, Jr.

LB – Clark Lockerby, Red Bank, Sr.

LB – Lareko Burton, Covington, Jr.

LB – Hunter Ballard, South Gibson, Sr.

LB – Cam Burden, Alcoa, Jr.

DB – Isiah Cox, Alcoa, Jr.

DB – Caden Tallett, Alcoa, Sr.

DB – Tory Bradley, Covington, Sr.

DB – Dewain Trotter, Pearl-Cohn, Jr.

ATH – Myles Stark, Covington, Sr.

P – Bryson Flynn, Gatlinburg-Pittman, Jr.

CLASS 2A

OFFENSE

QB – Aaron Swafford, Meigs County, Sr.

QB – Cooper Baugus, Peabody, Sr.

RB – Terry Wilkins, Fairley, Sr.

RB – Nick McClendon, Forrest, Sr.

WR – Jeremiah Batiste, Tyner, Sr.

WR – Eli Hammonds, Peabody, Sr.

WR – Taylor Groves, East Robertson, So.

OL – Malachi Hayden, Meigs County, Jr.

OL – Chris Wood, Meigs County, Sr.

OL – Preston Perdue, Lewis County, Sr.

OL – Tate Garvin, Forrest, Sr.

OL – Rafe Hannah, Peabody, Sr.

ATH – Will Meadows, Meigs County, Jr.

K — Levi Kapp, Riverside, Sr.

DEFENSE

DL – Deviante Felder, Tyner, Sr.

DL – Bryce Franks, Peabody, Sr.

DL – Montana Lowe, Meigs County, Sr.

DL – Collion Hullum, Mitchell, Jr.

LB – Canyon Grant, Meigs County, Sr.

LB – Jarel Dickson, Peabody, Sr.

LB – Hunter Barnhart, Oneida, Sr.

LB – Nazario Jaurez, Riverside, Sr.

DB – Nate Brackett, Rockwood, Sr.

DB – Martavius Rylas, Tyner, Sr.

DB – Colton Smith, Riverside, Sr.

DB – Trevor Griffin, Eagleville, Sr.

ATH – Deramus Carey, Watertown, Sr.

P – Kolby Morgan, Oneida, Jr.

CLASS 1A

OFFENSE

QB – Tanner Snyder, Lake County, Sr.

QB – Braden Carnes, Greenback, Sr.

RB – Larry Tubbs, Lake County, Sr.

RB – Brandon Lawton, Huntingdon, Sr.

WR – Holden Willis, Greenback, Sr.

WR – Jaylen Hubbard, South Pittsburg, Sr.

WR – Duke Stinnett, Greenback, Sr.

OL – Campbell Puckett, Lake County, Sr.

OL – Tyler Jeffries, Greenback, Fr.

OL – Dylan Stewart, Coalfield, Sr.

OL – Jared Stone, South Pittsburg, Jr.

OL – Coale Gamble, South Pittsburg, Sr.

ATH – Hunter Ensley, Huntingdon, Sr.

K – Cole Edwards, Huntingdon, Sr.

DEFENSE

DL – Derrell Bailey, Jr., Greenback, Jr.

DL – Tari Frierson, Mt. Pleasant, Sr.

DL – Blaine Pittman, South Pittsburg, Sr.

DL – Ethan Beasley, Mt. Pleasant, Jr.

LB – Daniel Schaar, Coalfield, Sr.

LB – JJ Beene, South Pittsburg, Sr.

LB – Bo McLemore, Huntingdon, Sr.

LB – Cody Wildridge, West Carroll, Sr.

DB – Ronto Tipton, South Pittsburg, Sr.

DB – Izaiah Matheny, Lake County, Sr.

DB – Jeremiah Bryant, West Carroll, Sr.

DB – Jordan Key, Monterey, Sr.

ATH – Wyatt Rutgerson, Greenback, Sr.

P – Fischer Ely, Oliver Springs, Sr.

About the Author

Jeff Fisher
Jeff is an award-winning journalist and expert in the field of high school sports, underscored with his appearance on CNBC in 2010 to talk about the big business of high school football in America. Jeff turned to his passion for high school football into an entrepreneurial venture called High School Football America, a digital media company focused on producing original high school sports content for radio, television and the internet. Jeff is co-founder and editor-in-chief of High School Football America, which is a media partner with USA TODAY High School Sports.