2019 Texas Sports Writers Association All-State High School Football Teams

texas high school football

2019 was outstanding high school football season in Texas with 19 teams from the Lone State State finishing in the High School Football America 100 national rankings. That’s the most of any state in the nation.

Below are the Texas Sports Writers Association’s 2019 All-State high school football team.

6A All-State Team

FIRST TEAM

Offense

Guards – Josh Bankhead, The Woodlands College Park, 6-5, 315, sr.; Logan Parr, San Antonio O’Connor, 6-4, 280, sr.

Center – Branson Hickman, Dallas Jesuit, 6-2, 280, sr.

Tackles – Andrej Karic, Southlake Carroll, 6-5, 265, sr.; (tie) Jake Majors, Prosper, 6-4, 290, sr.; Courtland Ford, Cedar Hill, 6-6, 305, sr.

Wide receivers – Jaxon Smith-Njigba, Rockwall, 6-1, 188, sr.; Dwight McGlothern, Klein Oak, 6-2, 185, sr.

Tight end – Grayson Sandlin, Austin Travis, 6-4, 205, sr.

Quarterback – Dematrius Davis, Galena Park North Shore, 5-11, 195, jr.

Running backs – Kaedric Cobbs, Denton Guyer, 5-10, 208, sr.; Aaron Dumas, El Paso Americas, 5-10, 190, jr.; Campbell Speights, McAllen Memorial, 5-10, 195, sr.

Fullback – Eddie Villarreal, La Joya, 5-10, 215, sr.

All-purpose back – EJ Smith, Dallas Jesuit, 6-0, 195, sr.

Place-kicker – Carter Brown, Pearland Dawson, 6-1, 175, soph.

Offensive player of the year – Smith-Njigba, Rockwall

Defense

Linemen – LB Moore, Amarillo Tascosa, 6-4, 235, sr.; Asyrus Simon, Humble Atascocita, 6-4, 261, sr.; Nicholas Booker-Brown, Spring Westfield, 6-3, 265, sr.; Caleb Fox, The Woodlands, 6-2, 307, sr.

Linebackers – Corey Flagg, North Sore, 6-0, 225, sr.; Josh White, Cypress Creek, 6-1, 220, sr.; James Douglas, Arlington Lamar, 6-1, 189, sr.; Graham Faloona, Southlake Carroll, 6-3, 215, sr.

Secondary – Upton Stout, Galena Park North Shore, 5-10, 180, sr.; Jahari Rogers, Arlington, 6-1, 180, sr.; Chris Thompson Jr., Duncanville, 6-2, 195, sr.; (tie) Ennis Rakestraw Jr., Duncanville, 6-1, 170, sr.; Sage Luther, Austin Westlake, 5-11, 185, sr.

Punter – Connor Dailey, McKinney Boyd, 5-10, 165, jr.

Utility – D.J. Graham, Keller Central, 6-2, 187, sr.

Kick returner – Jaxon Smith-Njigba, Rockwall, 6-1, 188, sr.

Defensive player of the year – White, Cypress Creek

Coach of the year – (tie) Todd Dodge, Austin Westlake; Jon Kay, Galena Park North Shore

SECOND TEAM

Offense

Guards – Andrew Salem, Austin Lake Travis, 6-2, 270, sr.; Bryce Foster, Katy Taylor, 6-5, 330, jr.

Center – Addison Penn, Southlake Carroll, 6-3, 285, sr.

Tackles – Connor Halverson, Austin Westlake, 6-4, 270, sr.; Marcus Bryant, Cedar Ridge, 6-7, 270, sr.

Wide receivers – Loic Fouonji, Midland Lee, 6-4, 192, sr.; Ryan Lindley, Austin Westlake, 5-10, 170, sr.

Tight end – Blake Smith, Southlake Carroll, 6-5, 250, sr.

Quarterback – (tie) Braedyn Locke, Rockwall, 6-0, 180, soph.; Quinn Ewers, Southlake Carroll, 6-3, 195, soph.

Running backs – Braelon Bridges, Klein Collins, 5-9, 183, sr.; Zach Evans, North Shore, 6-0, 205, sr.; L.J. Johnson, Cy-Fair, 5-11, 205, jr.

Fullback – Charles Alia, Kempner, 5-10, 190, sr.

All-purpose back – Greg Eggleston, Smithson Valley, 5-11, 160, sr.

Place-kicker – Fabrizio Pinton, The Woodlands, 6-3, 200, sr.

Defense

Linemen – Carson Byrd, Midway, 6-1, 265, sr.; Austin McClendon, Austin Westlake, 6-3, 235, sr.; Brandon Brown, Katy Morton Ranch, 6-2, 290, sr.; (tie) Elijah Fisher, Allen, 6-3, 255, sr.; Marcus Brown, Houston Lamar, 6-4, 220, sr.

Linebackers – Donnie Moody, Converse Judson, 6-0, 205, jr.; Jayveion Moore, Arlington Lamar, 5-8, 196, sr.; Ethan Barr, Flower Mound Marcus, 6-3, 220, sr.; Miles Skinner, Keller Central, 6-1, 180, sr.

Secondary – Marcus Moore, Spring Westfield, 6-0, 190, sr.; Darius Snow, Hebron, 6-0, 215, sr.; Malik Cannon, Longview, 5-11, 165, sr.; (tie) Cameron Oliver, Fort Bend Travis, 6-1, 160, jr.; Tyler Ashworth, Rockwall, 5-9, 180, sr.

Punter – Robert Amador III, McAllen, 6-2, 215, sr.

Utility – Emon Allen, Vista Ridge, 5-8, 160, jr.

Kick returner – Jaime Perez Jr., Edinburg Vela, 6-0, 180, jr.

THIRD TEAM

Offense

Guards – Pedro Posadas, Weslaco East, 6-3, 315, jr.; (tie) Akinola Ogunbiyi, Fort Bend Kempner, 6-4, 331, sr.; Dawson Weiss, Austin Travis, 6-3, 255, sr.

Center – (tie) Parker Cox, Longview, 6-0, 215, sr.; Brandon Gonzalez, Amarillo Tascosa, 6-1, 295, sr.; Wesley Ndago, Waco Midway, 6-2, 300, sr.

Tackles – Chad Lindberg, Clear Creek, 6-6, 297, sr.; (tie) Gabe Blair, Denton Guyer, 6-2, 290, jr.; Damieon George, North Shore, 6-7, 345, sr.

Wide receivers – Kyle Eaves, Austin Lake Travis, 5-11, 160, sr.; Michael Phoenix, Conroe, 6-1, 180, sr.

Tight end – (tie) Donovan Green, Dickinson, 6-4, 220, soph.; Collin Sutherland, Flower Mound Marcus, 6-5, 245, sr.

Quarterback – (tie) Ja’Quinden Jackson, Duncanville, 6-2, 219, sr.; Brice Matthews, Humble Atascocita, 5-11, 175, sr.

Running backs – Brian Benavides, Laredo United South, 5-7, 160, jr.; Dylan Campbell, Houston Strake Jesuit, 5-10, 190, sr.; (tie) Deuce Vaughn, Cedar Ridge, 5-7, 175, sr.; Kendall Thomas, Round Rock Stony Point, 5-9, 180, sr.; Will Nixon, Waco Midway, 5-11, 185, sr.

Fullback – (tie) Pablo Tovar, Laredo Nixon, 5-10, 180, jr.; Mark Patton, Tyler Lee, 6-5, 220, sr.

All-purpose back – DeAndre Exford, Killeen Shoemaker, 5-4, 180, jr.

Place-kicker – David Leadbetter, Austin Westlake, 5-11, 158, jr.

Defense

Linemen – Savion Byrd, Duncanville, 6-6, 280, jr.; Tim Hardiman, Spring Westfield, 6-0, 260, sr.; Jamal Ligon, Tyler Lee, 6-2, 232, sr.; (tie) Bryson Stewart, Fort Bend Ridge Point, 6-1, 245, sr.; Ed Jones IV, Arlington Martin, 6-0, 205, sr.

Linebackers – Jadyn Landrum, Arlington Bowie, 6-2, 220, sr.; Derrick Lewis, Schertz Clemens, 6-1, 215, sr.; Dyllon Peavy, Spring Westfield, 5-10, 215, sr.; Jacob Sanchez, Pharr-San Juan-Alamo, 6-1, 215, sr.

Secondary – Elliott Davison, Tyler Lee, 5-11, 170, sr.; Jaylon Jones, Cibolo Steele, 6-2, 185, sr.; Mason Chambers, Schertz Clemens, 6-0, 195, sr.; (tie) Diego Villarreal, McAllen Memorial, 5-11, 180, sr.; Savien Arnett, Dickinson, 5-10, 170, sr.

Punter – Eric Abbe, Abilene, 6-1, 197, sr.

Utility – Hector Muniz, Weslaco East, 5-11, 165, sr.

Kick returner – Micah Cox, Copperas Cove, 5-10, 175, sr.

HONORABLE MENTION

Guards – Santiago Bohlmann, Katy Tompkins, 6-0, 250, sr.; Jorge Hinojosa, Edinburg Vela, 6-1, 250, sr.; Caleb Rodkey, Fort Bend Ridge Point, 6-5, 335, jr.; Mark Trujillo, Laredo United South, 5-11, 260, sr.

Centers – Eric Cisneros, Midland Lee, 6-2, 290, sr.; Landon Gibson, Rockwall, 6-1, 270, sr.; Miguel Gutierrez, Laredo United South, 6-0, 275, sr.; Braedon Nutter, Tomball Memorial, 6-3, 280, sr.; Andrew Ramos, McAllen Memorial, 6-1, 225, sr.; Robert Rigsby, Converse Judson, 6-4, 295, jr.; Harry Witt, Austin Vandegrift, 5-10, 245, sr.

Tackles – Joseph Amaro, Laredo United South, 5-10, 265, sr.; Chris Bolling, San Antonio Stevens, 6-4, 240, sr.; Canon Boone, Dickinson, 6-4, 270, jr.; Hayden Burke, Katy Tompkins, 6-3, 270, sr.; James Collyer, Austin Vandegrift, 6-5, 240, sr.; Kameron Dewberry, Humble Atascocita, 6-5, 302, soph.; John Paul Elizondo, San Benito, 6-1, 255, sr.; Angel Lopez, San Antonio Brandeis, 6-2, 270, jr.; Kevaughnte McGowan, Arlington, 6-2, 265, sr.; Hunter Smith, Rockwall-Heath, 6-5, 295, jr.; Sobhan Soleymani, Amarillo Tascosa, 6-0, 250, sr.

Wide Receivers – Amarea Bailey-Davis, Converse Judson, 6-2, 185, sr.; Charles Brown, Arlington, 5-11, 175, sr.; Justin Cantu, Edinburg Vela, 6-2, 195, sr.; Tanner Dabbert, San Angelo Central, 6-1, 185, sr.; Adam Fogg, Cedar Park Vista Ridge, 6-1, 175, sr.; Dylan Goffney, Cypress Bridgeland, 6-1, 188, jr.; Thad Johnson, Beaumont West Brook, 6-0, 190, sr.; Logan Kyle, Tomball Memorial, 6-3, 197, sr.; Joseph Manjack, Tomball Memorial, 6-4, 195, jr.; Daryn McKnight, Cibolo Steele, 5-10, 175, sr.; Seth Meador, Denton Guyer, 5-10, 180, sr.; Dylan Robinson, Humble Atascocita, 6-2, 196, sr.; Kevin Rojas, Edinburg Vela, 5-11, 175, sr.; Tanner Sanchez, Laredo United, 5-8, 155, jr.; J. Michael Sturdivant, Flower Mound Marcus, 6-3, 185, jr.; Collin Sullivan, Round Rock, sr.; Parker Washington, Fort Bend Travis, sr.; Trevon West, Arlington Lamar, 6-0, 170, sr.

Tight ends – Rey Garcia, Mission, 6-3, 240, sr.

Quarterbacks – Jordan Battles, SA Brandeis, 5-11, 182, jr.; Kyle Brown, Cedar Park Vista Ridge, 6-1, 185, jr.; Hudson Card, Austin Travis, 6-2, 170, sr.; Mike Chandler II, Converse Judson, 6-1, 190, sr.; Eduardo Huerta, Laredo United, 5-10, 180, sr.; Haynes King, Longview, 6-3, 185, sr.; Sofian Massoud, Cypress Lakes, 6-2, 190, sr.; Kirkland Michaux, Austin Westlake, 6-4, 225, sr.; Sebastian Ochoa, EP Pebble Hills, 5-11, 175, sr.; Joseph Plunk, Amarillo Tascosa, 5-10, 170, sr.; Mikey Serrano, Midland Lee, 6-0, 185, sr.; AJ Sotelo, Edinburg Vela, 5-10, 175, jr.; Eli Stowers, Denton Guyer, 6-4, 215, jr.

Running Backs – Jaydon Blue, Klein Cain, 5-11, 209, soph.; Micah Cox, Copperas Cove, 5-10, 175, sr.; Dezmond Forrest, Weatherford, 5-7, 181, jr.; Pierce Hudgens, Flower Mound, 6-1, 200, sr.; De’Anthony Lewis, Converse Judson, 6-1, 190, jr.; Julius Loughridge, Katy Mayde Creek, 6-0, 205, jr.; Peyton Knaub, Weslaco, 5-9, 155, sr.; Kaden Meredith, Longview, 5-9, 185, jr.; Rashod Owens, SA Roosevelt, 6-1, 185, sr.; Camilo Pedraza, Laredo Alexander, 5-7, 165, sr.; R.J. Smith, Katy Tompkins, 6-0, 190, sr.; Trysten Smith, Duncanville, 5-9, 203, sr.; Kendal Taylor, Spring Westfield, 5-9, 180, sr.

Fullbacks – Demarcus Jackson, DeSoto, 6-0, 210, sr.; Elias Pino, Cypress Ranch, 5-7, 165, sr.; Garrett Mack, Katy Tompkins, 6-1, 180, sr.

Place-kickers – Jose Carlo Martinez, Keller Timber Creek, sr.; Hays McCannon, Austin Lake Travis, 5-8, 165, jr.; Allen Rivera, Stony Point, soph.; Rene Rodriguez, Mission, sr.; Gilbert Garza, Weslaco East, 5-10, 205, sr.; Ethan Spearman, Rockwall, 5-8, 140, jr.

Linemen – Tunmise Adeleye, Katy Tompkins, 6-3, 265, jr.; Dajuan Carmichael, Converse Judson, 6-0, 270, sr.; Manny Castillo, Pharr-San Juan-Alamo, 6-2, 238, sr.; Elijah Champaigne, Tomball Memorial, 6-3 260, sr.; Tavian Coleman, Humble, 6-3, 235, sr.; Colton David, Keller Central, 5-11, 185, sr.; Brandon Esteves, Brownsville Hanna, 5-10, 220, sr.; Sawyer Goram-Welch, Longview, 6-4, 280, sr.; Leo Guerra, Weslaco East, 6-0, 230, jr.; Sebastian Hinojosa, Rockwall, 6-2, 280, sr.; Luke Horne, Vista Ridge, 6-1, 210, sr.; Michael Ike, Pflugerville Hendrickson, 6-3, 270, sr.; Dylan Kemp, El Paso Americas, 5-11, 195, jr.; Dante Lopez, Mission, 6-0, 285, jr.; Isai Martinez, Weslaco East, 6-1 275, sr.; Trey Moore, Smithson Valley, 6-2, 240, jr.; Byron Murphy, DeSoto, 6-2, 290, jr.; Will Prendergast, Prosper, 6-2, 250, sr.; LaTrell Smith, Lake Highlands, 6-2, 285, sr.; Trey Sofia, Austin Lake Travis, 6-5, 222, sr.; Kamren Washington, Mansfield, 6-2, 240, jr.; Cameron Whitfield, Dawson Pearland, 6-3, 245, jr.

Linebackers – Luis Balderas, Mission, 5-5, 148, soph.; Giovanni Barrera, Weslaco East, 5-10, 196, jr.; McCaleb Bialeszewski, Hays Consolidated, 5-9, 175, sr.; Hector Benavides, Laredo United, 5-9, 180, sr.; Morice Blackwell, Arlington Martin, 6-2, 205, jr.; Jake Chambers, Round Rock Stony Point, 6-0, 210, soph.; Bryce Christian, Vista Ridge, 5-11, 200, sr.; Zion Fonua, Euless Trinity, 6-1, 195, sr.; Charlie Gonzales, Midland Lee, 6-2, 235, sr.; John Daniel Gonzalez, San Benito, 5-11, 210, sr.; Jonathan Hernandez, Laredo United South, 5-8, 170, sr.; Demarcus Jackson, DeSoto, 6-0, 210, sr.; Trent Low, Midland Lee, 6-2, 205, sr.; Leo Lowin, Austin Westlake, 6-1, 190, sr.; Jackson Macias, Schertz Clemens, 6-0, 200, sr.; Jax McCauley, Austin Vandegrift, 5-11, 220, sr.; Landen Nowak, Cypress Ranch, 5-10, 185, jr.; Jaylen Phillips, Katy, 6-2, 208, sr.; David Powers, El Paso Franklin, 6-0, 210, sr.; Johnny Rodriguez, San Antonio Brennan, 5-8, 190, sr.; Cristian Sanchez, McAllen Memorial, 5-11, 200, jr.; Aidan Siano, Prosper, 6-1, 225, jr.; Richard Silva, Keller, 5-10, 200, sr.; Joe Sniffin, Fort Bend Ridge Point, jr.; Brandon Stegall, Dallas Skyline, 6-2, 215, sr.; Tyshawn Taylor, Longview, 5-10, 175, sr.; Jadarius Thursby, Duncanville, 5-10, 185, jr.; Maui Trevino, Austin Lake Travis, 5-11, 205, sr.; Javius Williams, Dallas Skyline, 6-0, 195, sr.

Defensive Backs – Colton Anderson, Frenship, 6-0, 180, sr.; Justin Chairez, McAllen Memorial, 5-10, 185, sr.; Joshua Eaton, Houston MacArthur, 6-3, 175, sr.; Jayden Goodwin, Cypress Falls, 6-0, 185, sr.; Copeland Gothard, Austin Travis, 5-11, 180, sr.; Dakerric Hobbs, Conroe, 5-11, 180, sr.; Brandon Howell, Southlake Carroll, 6-1, 185, sr.; Colby Huerter, Katy Tompkins, 6-0, 180, jr.; Roman Jackson, Temple, 6-0, 175, sr.; Da’Quan Jefferson, Cypress Creek, 6-1, 165, sr.; Caleb McGarity, San Antonio Brennan, 5-9, 155, jr.; Ivan Mendoza, Edinburg Vela, 5-9, 170, jr.; Robin Neely, Cypress Ranch, 5-10, 165, jr.; Isaiah Nwokobia, Dallas Skyline, 6-0, 185, jr.; Jivon Parker, Austin Vandegrift, 5-8, 155, sr.; Jaime Perez Jr., Edinburg Vela, 6-0, 180, jr.; Eugene Robinson, Fort Bend Hightower, 5-7, 166, sr.; Christian Smith-Johnson, Richland, 6-0, 155, soph.; Johnny Smith-Rider, Haltom, 5-10, 180, jr.; Preston Steszewski, Fort Bend Ridge Point, 6-1, 175, sr.; Karl Taylor, Midland Lee, 6-1, 180, sr.; Aaron Wilson, Houston Bellaire, 6-0, 177, sr.; Ronald Wilson, North Crowley, 5-10, 180, jr.; Deonza Yoakum, Dickinson, 5-9, 170, sr.

Punters – Haynes King, Longview, 6-3, 185, sr.; Shadwell Nkuba, Lewisville, 6-0, 160, sr.; Mark Patton, Tyler Lee, 6-5, 220, sr.; Fabrizio Pinton, The Woodlands, 6-3, 200, sr.

5A All-State Team

FIRST TEAM

Offense

Guards – Nathan Deason, Frisco Lone Star, 6-3, 265, Sr.; Dorion Strawn, Ennis, 6-5, 295, Jr.

Center – Alex Thiel, Georgetown, 6-2, 258, Sr.; Rafael Zertuche, SA Wagner, 5-8, 270, Sr.

Tackles – Aidan Hayes, Aledo, 6-3, 240, Sr.; Nate Anderson, Frisco Reedy, 6-5, 272, Sr.

Wide receivers – Marvin Mims, Frisco Lone Star, 6-0, 165, Sr.; JoJo Earl, Aledo, 5-10, 170, Jr.

Tight end – Drew Sanders, Denton Ryan, 6-5, 225, Sr.

Quarterback – Garret Rangel, Frisco Lone Star, 6-2, 170, So.

Running backs – Devon Achane, Fort Bend Marshall, 5-9, 170, Sr.; L.J. Butler, San Antonio Wagner, 5-9, 200, Jr.; (tie) Tahj Brooks, Manor, 5-11, 218, Sr.; Noah Garcia, Abilene Cooper, 5-9, 180, Jr.

Fullback – Steve Johnson, Port Lavaca Calhoun, 6-2, 210, Jr.

All-purpose back – Frank Brown, Houston Sterling, 6-0, 190, Sr.

Place-kicker – Tyler Tipton, Little Elm, 6-1, 170, Sr.

Offensive player of the year – Mims, Frisco Lone Star

Coach of the year – Brad Butler, Alvin Shadow Creek

Defense

Linemen – Ben Bell, Cedar Park, 6-2, 230, Sr.; Ja’Tavion Sanders, Denton Ryan, 6-4, 225, Jr.; Prince Dorbah, Highland Park, 6-4, 215, Sr.; Alec Bryant, Alvin Shadow Creek, 6-4, 240, Sr.

Linebackers – Jaylan Ford, Frisco Lone Star, 6-3, 215, Sr.; Jeremiah Harris, Alvin Shadow Creek, 6-1, 195, Sr.; Ahmad Terry, Denton Ryan, 5-9, 195, Sr.; Cole Mixon, Kerrville Tivy, 6-1, 215, Sr.

Secondary – Toren Pittman, Frisco Lone Star, 6-4, 185, Sr.; Dylon Davis, Abilene Cooper, 5-10, 175, Sr.; Jorge Jones, Alvin Shadow Creek, 5-10, 185, Sr.; (tie) Lorando Johnson, Lancaster, 5-11, 181, Sr.; Kitan Crawford, John Tyler, 6-0, 195, Sr.

Punter – Austin Sosa, College Station, 6-0, 180, Sr.

Utility – Kerry Brooks, A&M Consolidated, 6-1, 210, Sr.

Kick returner – Billy Bowman Jr., Denton Ryan, 5-11, 185, Jr.

Defensive player of the year – (tie) Davis, Abilene Cooper; Sanders, Denton Ryan

SECOND TEAM

Offense

Guards – Kade Bond, Magnolia, 6-3, 290, Sr.; Harrison Moskal, Boerne Champion, 6-0, 235, Sr.

Center – Austin Markiewicz, McKinney North, 6-6, 285, Sr.

Tackles – Gavin Byers, Colleyville Heritage, 6-5, 290, Sr.; Derek Bowman, Magnolia, 6-4, 270, Sr.

Wide receivers – Billy Bowman Jr., Denton Ryan, 5-11, 185, Jr.; (tie) Cody Jackson, Richmond Foster, 6-1, 175, Jr.; Monterren Parks, Aledo, 5-11, 175, Sr.

Tight end – Lavar Lindo, Sharyland Pioneer, 6-4, 215, Sr.

Quarterback – (tie) Eddie Lee Marburger, Sharyland Pioneer, 6-2, 195, Jr.; Dillon Markiewicz, McKinney North, 6-5, 220, Sr.

Running backs – Jase McClellan, Aledo, 5-11, 202, Sr.; Aubrey McDade, San Antonio Harlan, 5-9, 185, Jr.; (tie) Emani Bailey, Denton Ryan, 5-9, 200, Sr.; Taye McWilliams, Rosenberg Lamar Consolidated, 6-1, 210, Sr.

Fullback – Jeremiah Earls, Callallen, 5-8, 165, Jr.

All-purpose back – Savion Williams, Marshall, 6-4, 205, Sr.

Place-kicker – Brock Thompson, Lubbock Cooper, 5-10, 160, Sr.

Defense

Linemen – Jarveon Williams, Ennis, 6-3, 210, Jr.; DeMarcus Hendricks, San Antonio Wagner, 6-3, 240, Sr.; Taylor Behl, Georgetown, 6-1, 235, Sr. Nick Carpin, Frisco Independence, 6-4, 245, Sr.

Linebackers – Brandon Adame, Mercedes, 5-8, 180, Jr.; Fernando Salcedo, Sharyland Pioneer, 5-10, 200, Sr.; Makel Williams, A&M Consolidated, 6-0, 190, Sr.; Derrick Harris Jr., New Caney, 6-3, 220, Jr.

Secondary – Luke Mabe, Colleyville Heritage, 5-11, 175, Sr.; Bryan Allen, Aledo, 6-0, 185, So.; Hiram Flores, Roma, 6-0, 160, Sr.; Mike DeAnda, Mission Veterans Memorial, 5-10, 170, Sr.

Punter – Chase Allen, Colleyville Heritage, 6-1, 180, Sr.

Utility – Jahdae Barron, Pflugerville Connally, 6-0, 180, Sr.

Kick returner – Sean Fresch, Austin LBJ, 5-9, 165, Sr.

THIRD TEAM

Offense

Guards – Austin Leavell, Corpus Christi Miller, 6-1, 289, Jr.; (tie) Reuben Fatheree, Richmond Foster, 6-8, 285, Jr.; Jack Masters, Dripping Springs, 6-3, 280, Sr.; Phillip Su’e, San Antonio Harlan, 6-0, 290, Sr.

Center – (tie) Hayden Goodlett, College Station, 6-0, 250, Sr.; Spencer Payne, Medina Valley, 6-4, 290, Sr.

Tackles – Michael Nichols, Justin Northwest, 6-5, 260, Sr. Trey Zimmerman, A&M Consolidated, 6-1, 260, Sr.

Wide receivers – Ja’Lynn Polk, Lufkin, 6-2, 175, Sr.; (tie) Mykal Blanco, El Paso Hanks, 5-10, 170, Sr.; Coby Cavil, Red Oak, 5-9, 170, Sr.

Tight end – Christian Lee, Friendswood, 6-3, 210, Sr.

Quarterback – (tie) Kyron Drones, Alvin Shadow Creek, 6-3, 200, Jr.; Chandler Morris, Highland Park, 6-0, 178, Sr.; Jake Bishop, Aledo, 5-9, 180, Sr.

Running backs – Mitch Hall, Magnolia, 5-9, 185, Jr.; Tyvon Hardrick, Victoria West, 5-11, 215, Sr.; (tie) Jordan Jenkins, Lindale, 6-2, 202, Jr.; Carlos Peña, La Joya Palmview, 5-7, 160, Jr.

Fullback – Isiah Witterstauter, El Paso Austin, 5-11, 159, Jr.

All-purpose back – Trapper Pannell, Kerrville Tivy, 6-2, 195, Sr.

Place-kicker – (tie) Justin Bohrer, Cedar Park, 5-9, 140, Jr.; Josh Click, Frisco Lone Star, 6-2, 185, Jr.

Defense

Linemen – Tre’ Anthony McClenton, Rudder, 6-0, 215, So.; Adrian Sargent, Wichita Falls Rider, 6-0, 285, Sr.; Warren Robinson, Fort Bend Marshall, 6-2, 236, Sr.; Ronald Triplette, Alvin Shadow Creek, 6-2, 230, Sr.

Linebackers – Braxton Bailey, Cleburne, 5-9, 185, Sr.; Cooper McDonald, Justin Northwest, 6-3, 225, Sr.; James McDonald, Manor, 6-2, 195, Sr.; Alessio Russolillo, Frisco Lone Star, 6-0, 220, Jr.

Secondary – Bowen Fjord, Boerne Champion, 6-2, 195, Sr.; Bryson Bonds, Crowley, 6-1, 189, Sr.; Lee Thomas, San Antonio Wagner, 6-0, 185, Sr.; (tie) Freddy Flores, La Joya Palmview, 5-10, 185, Sr.; Brent Green, Corpus Christi Calallen, 6-0, 170, Sr.

Punter – (tie) Cooper Clemons, Whitehouse, 5-11, 165, Sr.; Logan Moore, Granbury, 6-4, 200, Sr.

Utility – (tie) Caleb Camarillo, San Antonio Southside, 5-10, 175, Jr.; Chase Lowery, Frisco, 5-11, 180, Jr.

Kick returner – Myles Price, The Colony, 5-9, 170, Sr.

HONORABLE MENTION

Guards – Juan Aguila, Edcouch-Elsa, 5-8, 215, Sr.; Blaine Berry, Crosby, 5-11, 190, Sr.; Brody Ford, Corpus Christi Calallen, 5-10, 212, Jr.; Bobby Gonzalez, Edcouch-Elsa, 5-8, 275, Sr.

Centers – Trey Lisauckis, Port Neches-Groves, 6-2, 270, Sr.; Alberto Vargas, La Joya Palmview, 5-7, 215, Sr.

Tackles – Caden Barnett, Northwest, 6-4, 265, Jr.; Ty Buchanan, Calallen, 6-5, 270, Jr.; Kyleon Chambers, Corsicana, 6-4, 270, Sr.; Johnny Dickson, Corpus Christi Flour Bluff, 6-3, 275, So.; Caleb Harrington, Port Lavaca Calhoun, 6-4, 295, Sr.; Heath Henke, Port Lavaca Calhoun, 6-4, 245, Sr.; Vontrez Jackson, Crowley, 6-5, 315, So.; Matthew Parkison, Azle, 6-5, 265, Sr.; Logan Tipton, Hutto, 6-3, 265, Sr.; Luke Williams, Cedar Park, 6-5, 275, Jr.

Wide Receivers – Josh Cameron, Cedar Park, 6-1, 175, Jr.; Conner Boyette, Lindale, 5-9, 155, Sr.; Chris Carpenter, Jacksonville, 6-0, 170, Sr.; Cameron Cauley, Barbers Hill, 5-10, 150, Jr.; Cassius Clay, Corpus Christi Miller, 6-2, Sr.; Joshua Cobbs, San Antonio Wagner, 6-4, 195, Sr.; Marquise Garrett, Fort Bend Willowridge, 5-11, 174, Sr.; JJ Henry, McKinney North, 5-10, 155, Jr.; Jon Hernandez, Lubbock Coronado, 5-9, 160, Sr.; Da’wain Lofton FW Northside, 5-11, 175, Jr.; Eric McAlister, Azle, 6-3, 190, Jr.; Brooks McCoy, Kerrville Tivy, 6-2, 185, Sr.; Luke Padilla, Sharyland Pioneer, 6-2, 195, Sr.; Jalen Paxton, Manvel, 6-0, 166, Sr.; Devin Price, A&M Consolidated, 6-4, 200, Sr.; Myles Price, The Colony, 5-9, 170, Sr.; Ben Renfro, Magnolia, 6-1, 190, Sr.; Ralph Rodriguez, Corpus Christi Miller, 5-6, 154, Sr.; Cam Smith, Denton Braswell, 6-1, 168, Jr.; Laylon Spencer, Ennis, 6-1, 180, Jr.; Tyrie Tipton, Lubbock Monterey, 5-10, 150, Sr.; Khi’Yon Wafer, Frisco Independence, 6-1, 185, Sr.

Tight end – Reed Cantrell, Boerne Champion, 6-4, 196, Jr.

Quarterbacks – Andrew Body, Corpus Christi Miller, 6-1, 183, Jr.; Luke Boyers, Boerne Champion, 5-11, 185, Sr.; Braylon Braxton, Frisco Independence, 6-2, 205, Jr.; Zion Childress, New Caney, 6-0, 175, Sr.; Collin Drake, Ennis, 6-1, 198, Jr.; Josh Ervin, Red Oak, 6-0, 207, Jr.; D.J. Freeman, Longview Pine Tree, 5-8, 155, Jr.; Seth Henigan, Denton Ryan, 6-3, 195, Jr.; Ryder Hernandez, Cedar Park, 6-0, 180, Jr.; Gabe Herrera, El Paso Parkland, 5-10, 165, Sr.; Malik Hornsby, Fort Bend Marshall, Sr.; Christian Kaopua, Barbers Hill, 6-2, 185, Jr.; Conner Kestler, Port Lavaca Calhoun, 6-2, 200, Sr.; Jacob Rodriguez, WF Rider, 6-2, 210, Jr.; Tucker Yarbrough, Manvel, 6-2, 220, Sr.; Kannon Williams, Harlan, 6-3, 200, Jr.

Running Backs – Jacob Bogdon, Frisco Lone Star, 5-10, 180, Sr.; Tre Bradford, Lancaster, 5-11, 193, Sr.; Bryson Clemons, Frisco, 5-9, 180, Sr.; Kitan Crawford, John Tyler, 6-0, 195 Sr.; Donovan Eaglin, Manvel, 6-0, 230, Jr.; Emanuel Fincher, McKinney North, 5-9, 195, Sr.; Charley Hill, Calallen, 6-1, 190, Sr.; Jalaydon Hill, Princeton, 5-8, 190, Sr.; Tamari Jenkins, Boerne Champion, 5-10, 165, Sr.; Isaiah Johnson, Lubbock Cooper, 6-0, 205, Sr.; Isaac Miles, Corpus Christi Flour Bluff, 5-6, 155, Sr.; CJ Palmer, Red Oak, 5-9, 170, Sr.

Fullbacks – JT Anderson, Angleton, 5-11, 212, Jr.; Edward Cardoza, Edcouch Elsa, 5-11, 173, Sr.; Javion Chatman, Willowridge, 5-7, 160, Sr.; Payton Petroff, Royse City, 5-10, 205, Sr.

Place-kickers – Desi De La Cruz, Dripping Springs, 5-7, 142, Sr.; Eric Landaverde, Alvin Shadow Creek, 5-8, 150, Jr.; Nicky Quevedo, Azle, 6-3, 215, Sr.; Arturo Ramirez, Denton Braswell, 6-0, 170, Sr.

All-purpose backs – Tyrique Carter, Huntsville, 5-10, 175, Sr.; Tristan Castillo, Sharyland Pioneer, 5-9, 165, Jr.; AJ Gonzaque, Mission Veterans Memorial, Jr.; Jaylon Jackson, Burleson Centennial, Sr., 5-7, 160, Sr.; Nehemiah Martinez, Lubbock Cooper, 5-10, 190, Sr.; Garrison Weiss, Brenham, 5-10, 150, Sr.

Linemen – Jeremiah Abrego, Greenville, 6-2, 210, Sr.; Jaylen Alexander, Dallas South Oak Cliff, 6-1, 282, Jr.; Alvino Carbajal, Austin McCallum, 6-1, 305, Sr.; Alfred Collins, Bastrop Cedar Creek, 6-5, 284, Sr.; Keelan Cox, Manvel, 6-6, 225, Sr.; Anthony Guerrero, Corpus Christi Veterans Memorial, 6-0, 283, Sr.; Kallon Guyton, Leander Glenn, 6-0, 220, Sr.; Braden Hargrove, Georgetown, 6-2, 240, Sr.; Briceon Hayes, Huntsville, 6-3, 230, Sr.; Vernon Henderson, Dallas South Oak Cliff, 5-11, 285, Jr.; Chris Hillard, Burleson Centennial, 6-0, 223, Sr.; Brendan Jones, Austin LBJ, 6-2, 210, Jr.; Kyler Jordan, Lubbock Cooper, 6-2, 230, So.; Jason Lund, Azle, 6-0, 215, Sr.; Dresden McIver-Brown, San Antonio Veterans Memorial, 6-1, 270, Sr.; Marcus Moore, The Colony, 6-2, 275, Sr.; Chidozie Nwankwo, Richmond Foster, 6-0, 275, Sr.; De’Undre Potts, Manvel, 5-11, 285, Sr.; Everett Preston, Crowley, Sr.; Gabriel Sandoval, San Benito, 6-0, 205, Jr.; Vince Sheffield, A&M Consolidated, 6-0, 225, Jr.; Clayton Smith, Texas High, 6-5, 220, Jr.; Klaus Schoenborn, Burleson, 6-2, 240, Sr.; Kai Volkman, Corpus Christi Flour Bluff, Sr.; Ross Uresti, Edcouch-Elsa, 5-11, 205, Sr.; Princely Umanmielen, Manor, 6-4, 249, Sr.; Landyn Watson, Hutto, 6-3, 235, Jr.; Marcus Wiser, Corpus Christi Calallen, 6-2, 290, Sr.; Isaiah Wetzel, WF Rider, 6-1, 265, Jr.

Linebackers – Hunter Bailer, Crosby, 6-0, 220, Sr.; Riggs Barrett, Calallen, 6-1, 225, Sr.; Shelby Battles, Cedar Park, 5-10, 205, Jr.; Zhyon Bell, Porter, 5-11, 205, Sr.; Jordan Brown, Huntsville, 6-1, 210, Sr.; Courtney Brown, Alvin Shadow Creek, 5-10, 190, Sr.; Jonathan Buckner, Victoria West, 5-10, 175, Sr.; Bubba Carter, College Station, 5-9, 175, Jr.; JT Cavender, Midlothian, 6-0, 220, Sr.; Jake Clark, Whitehouse, 5-9, 155, Jr.; Sam Dillard, Boerne Champion, 5-10, 195, Sr.; Cade Edwards, Bastrop Cedar Creek, 6-0, 218, Sr.; Ricky Firman, Azle, 6-1, 215, Sr.; Cade Kveton, Port Lavaca Calhoun, 5-11, 210, Sr.; Ethan Lee, Sharyland Pioneer, 5-9, 155, Sr.; David Liendo, Laredo Martin, 5-9, 175, Sr.; Justin Medlock, Manvel, 6-1, 210, So.; Derick Mourning, Katy Paetow, 6-3, 215, Sr.; Ameer Muhammad, Red Oak, 5-11, 205, Sr.; Jack Perez, Edcouch-Elsa, 6-0, 195, Sr.; Raqwuan Pinkston, Dallas South Oak Cliff, 5-9, 200, Sr.; Matthew Powers, Colleyville Heritage, 5-7, 175, Sr.; Grant Snider, Medina Valley, 5-7, 160, Sr.; JayShawn Trimble, Corpus Christi Miller, 6-1, 210, Jr.; Patrick Turner, Highland Park, 6-2, 240, Jr.; Ky’gze Turner, Marshall, 5-10, 208, Sr.; Micah Young, San Antonio Southside, 6-1, 195, Jr.; Jayson Vogelpohl, Hutto, 5-10, 170, Sr.

Defensive Backs – Hector Avalos, San Benito, 5-10, 170, Sr.; Chris Camarillo, San Antonio Southside, 5-10, 165, Sr.; Tyrecus Davis, Greenville, 5-9, 170, Sr.; Nate Floyd, A&M Consolidated, 6-1, 170, Sr.; Courtline Flowers, Dallas South Oak Cliff, 6-1, 170, Sr.; Jalen Hodo, Mesquite Poteet, 6-1, 180, Sr.; Nathan Humphreys, Midlothian, 6-1, 180, Jr.; Jalen Kimber, Mansfield Timberview, 6-0, 170, Sr.; Ezekiel Moya, Corpus Christi Miller, 6-1, 165, Sr.; Ramiro Ortiz, Mercedes, 6-2, Sr.; Jarrett Pleasant, Magnolia, 6-0, 175, Sr.; Michael Puente, San Antonio Brackenridge, 5-9, 177, Sr.; Bryce Sitka, Victoria West, 6-0, 180, Sr.; Jarius Stewart, Port Lavaca Calhoun, 5-8, 165, Jr.; Avante Stevens, San Antonio Wagner, 5-10, 175, Sr.; Zane Svoboda, San Antonio Harlan, 6-1, 190, Sr.; Jerrin Thompson, Lufkin, 6-0, 170, Sr.; Ryan Watts, Little Elm, 6-3, 190, Sr.; Edric Whitley, Pflugerville Weiss, 5-11, 160, Sr.; Rylan Wilcox, Lubbock Cooper, 5-10, 165, Jr.

Utility – Daetron Ellison, Lockhart, 5-7, 160, Sr.; Christian Gonzalez, The Colony, 6-1, 193, Sr.; Dajon Harrison, Hutto, 5-10, 175, Sr.; Isaac Shabay, Colleyville Heritage, 5-8, 160, So.

Kick returners – Jordan Jenkins, Lindale, 6-1, 202, Jr.; Da’Wain Lofton FW Northside, 5-11, 175, Jr.

4A All-State Team

FIRST TEAM

Offense

Guards — Cole Booker, Geronimo Navarro, 6-1, 230, jr.; Tee Kellum, Carthage, 5-9, 333, jr.

Center — Brent Rose, Springtown, 6-1, 245, sr.

Tackles — Garrett Hayes, Athens, 6-6, 315, sr.; Trent Pullen, Waco Connally, 6-3, 280, sr.

Wide receivers — Kelvontay Dixon, Carthage, 6-1, 180, sr.; Cole Kirkpatrick, Argyle, 6-1, 180, jr.

Tight end — Montrell Smith, Carthage, 6-2, 215, jr.

Quarterback — Ace Whitehead, Lampasas, 5-11, 180, jr.

Running backs — Trey Cross, Midland Greenwood, 5-8, 155, jr.; Jay’Veon Sunday, Waco Connally, 6-1, 195, sr.; Ashton Stredick, Needville, 5-9, 180, sr.

Fullback — Euler DeLeon, Geronimo Navarro, sr.

All-purpose back — Cole Williams, Brownsboro, 6-1, 190, sr.

Place-kicker — Brendan Hall, Springtown, 6-7, 215, jr.

Offensive player of the year — Whitehead, Lampasas

Coach of the year — Scott Surratt, Carthage

Defense

Linemen — Landon Jackson, Texarkana Pleasant Grove, 6-6, 240, jr.; Grayson Mays, Bellville, 6-3, 235, sr.; Marcus Burris, Texarkana Pleasant Grove, 6-4, 262, jr.; Quinton Owens, Carthage, 6-3, 220, sr.

Linebackers — Case Brister, Lampasas, 5-10, 185, soph.; LaTravius Johnson, Waco La Vega, 6-0, 185, jr.; Jordan Rogers, Waco La Vega, 5-9, 164, sr.; (tie) Rayvon Ingram, Carthage, 5-11, 205, sr. Michael Gutierrez, Midland Greenwood, 6-0, 205, jr.

Secondary — Cole Whitlock, Carthage, 5-8, 175, sr.; Sean Rogers, Rusk, 6-2, 188, sr.; Kevin Davis, Brazosport, 6-0, 163, sr.; (tie) Korie Black, Waco Connally, 6-2, 180, sr.; Kavian Gaither, Waco Connally, 5-10, 180, jr.

Punter — Brendan Hall, Springtown, 6-7, 215, jr.

Utility — Tommy Cardenas, Bandera, 5-11, 180, sr.

Kick returner — Kirt Hawkins, Smithville, 5-10, 160, sr.

Defensive player of the year — Jackson, Texarkana Pleasant Grove

SECOND TEAM

Offense

Guards — Ryan Rubio, Wimberley, 6-3, 270, jr.; John Long, Lampasas, 6-5, 310, jr.

Center — (tie) Ryder Roberts, Iowa Park, 6-2, 260, sr.; Sam Bartis, Sunnyvale, 6-1, 285, sr.

Tackles — Alex Murphy, Pleasant Grove, 6-3, 230, jr.; Robert Allen, Waco La Vega, 6-3, 295, jr.

Wide receivers — Cameron Everts, Lampasas, 6-0, 185, sr.; Christian Marshall, Wimberley, 6-3, 180, jr.

Tight end — (tie) Austin Groeschel, Midland Greenwood, 6-4, 225, sr.; Kyle Perales, Hidalgo, 6-3, 240, jr.

Quarterback — Kai Horton, Carthage, 6-4, 220, jr.

Running backs — Cameron Rickett, Springtown, 5-9, 205, sr. Bruce Garrett, Texarkana Pleasant Grove, 5-10, 190, sr. Jermiah Dobbins, Lubbock Estacado, 5-10, 185, sr.

Fullback — Richard Reese, Bellville, 5-9, 175, soph.

All-purpose back — Daniel Gilbertson, Graham, 5-10, 175, jr.

Place-kicker — Ah Lee Yart, Dumas, 5-9, 155, jr.

Defense

Linemen — Dylan Ramirez, Raymondville, 5-11, 195, jr.; DeTraveon Thompson, Waco La Vega, 6-0, 200, sr.; Cory Aper, Glen Rose, 6-5, 210, jr.; Za’CKorrian Bluitt, Lubbock Estacado, 6-2, 308, sr.

Linebackers — Tyrone Brown, West Orange-Stark, 6-2, 205, jr.; Sederick Colbert, Lubbock Estacado, 6-3, 220, sr.; Caden Hayes, Melissa, 6-0, 210, sr.; (tie) Konner Jones, Midlothian Heritage, 6-0, 235, sr.; Bo Christie, Canyon, 5-11, 230, sr.

Secondary — Braylen Meador, Glen Rose, 5-9, 185, sr.; Terrien Collins, Jasper, 6-4, 180, sr.; Jackson Allen, Sinton, 6-3, 170, sr.; (tie) Jackson Jennings, Aubrey, 5-10, 170, jr.; JK Lockett, Palestine, 6-0, 165, sr.

Punter — Trace Morrison, Stephenville, 6-2, 180, jr.

Utility — Kolby Bartlett, Godley, 5-8, 175, jr.

Kick returner — JD Coffey, Kennedale, 6-1, 180, jr.

THIRD TEAM

Offense

Guards — Micah Hiter, Argyle, 6-6, 318, sr.; (tie) Carson Walker, Midlothian Heritage, 6-4, 285, jr.; Jaxon Washington, Seminole, 5-10, 215, sr. Saul Hernandez, Hidalgo, 5-10, 245, soph.

Center — (tie) Cole Riha, El Campo, 5-11, 195, sr.; Matthew Gomez, Beeville Jones, 6-2, 270, sr.

Tackles — Jordan Jefferson, Navasota, 6-2 295, sr.; Trace Tidwell, Henderson, 6-2, 290, sr.

Wide receivers — Joey Hill, Pampa, 6-0, 180, sr.; (tie) Layton Harris, Decatur, 5-11, 170, sr.; Jaylon Porter, Lampasas, 5-11, 175, sr.; Dalton Hobbs, Pleasanton, 6-5, 190, sr.

Tight end — (tie) Jasper Lott, Argyle, 6-6, 247, jr.; Mason Phair, Bandera, 6-3, 210, sr.

Quarterback — (tie) Ben Harmon, Texarkana Pleasant Grove, 6-1, 185, sr. Bo Hogeboom, Argyle, 6-0, 188, sr. Cooper McCollum, Wimberley, 6-3, 190, sr.

Running backs — Jeremiah Davis, Palestine, 5-8, 195, sr. Colby Sampson, Alvarado, 5-8, 190, sr.; Keomodre Horace, Center, 5-11, 190, jr.;

Fullback — Johntre Davis, El Campo, 6-0, 185, soph.

All-purpose back — (tie) Matthew Johnson, La Grange, 5-9, 155, jr.; Ja’Quez Thompson, Wills Point, 6-2, 175, sr.

Place-kicker — Victor Pablo, Ferris, 5-11, 170, soph.

Defense

Linemen — Jar-Mychael Hudson, Fairfield, 6-2, 195, sr.; Martin Klassen, Seminole, 6-5, 245, sr.; Caleb Kroese, Melissa, 6-3, 248, sr.; (tie) Brett Butler, Geronimo Navarro, 6-0, 220, sr.; Dalton Bills, Bellville, 5-11, 215, sr.

Linebackers — Quinton Cook, Palestine, 6-0, 195, sr.; DeMarrquese Hayes, Waco La Vega, 6-2, 190, sr.; Nick Martin, Pleasant Grove, 5-11, 190, jr.; (tie) Trey Appel, Springtown, 5-11, 205, sr.; Esau Flores, Andrews, 5-8, 190, sr.; Rowdee Gregory, Brownwood, 5-11, 205, sr.

Secondary — JD Coffey, Kennedale, 6-1, 180, jr.; Koby Allen, Lampasas, 5-10, 175, sr.; Joerell Davis, Wharton, 6-2, 170, sr.; Ara Rauls III, Waco La Vega, 5-10, 163, jr.

Punter — Ty Moore, Lorena, 6-3, 190, sr.

Utility — Charles Shorter, El Campo, 5-10, 165, jr.

Kick returner — Kaleb Caldwell, Pampa, 5-7, 170, sr.

HONORABLE MENTION

Offense

Guards — Andrew Cervantes, Raymondville, 6-0, 275, sr.; Gabe Constance, Hamshire-Fannett, 6-2, 245, sr.; Seth Hakanson, Decatur, 6-0, 215, sr.; Omar Hernandez, Dumas, 5-11, 215, sr.; Jayden Kitchens, Midland Greenwood, 6-2, 235, sr.; Chandler Noble, Fairfield, 6-3, 325, sr.; Blake Olivares, Gilmer, 5-11, 300, sr.; Morgan Robberts, Silsbee, 6-2, 280, sr.; Cameron Soto, Pampa 6-1, 250, sr.; Bryson Zufelt, Melissa, 6-2, 260, jr.

Centers — Bryce Dobbins, Salado, 6-2, 220, jr.; Cruz Estrada, Rockport-Fulton, sr.; Davion Haynes, Lake Worth, 6-2, 240, sr.; Hayden Hopkins, Pecos, 6-1, 290, jr.; Johnny Taylor, WF Hirschi, 6-2, 285, sr.

Tackles — Bladen Collom, Gilmer, 6-2, 250, sr.; Devon Earls, El Campo, 6-0, 275, sr.; Gavien Gabehart, Dumas, 6-1, 285, sr.; Axel Lara, Seminole, 6-3, 280, sr.; Jihad Lateef, Lubbock Estacado, 6-4, 250, soph.; Quincy Ledet, West Orange-Stark, 6-3, 280, sr.; Jesus Lopez, Andrews, 5-9, 225, sr.

John Schnautz, Devine, 6-3, 285, jr.

Wide receivers — Darian Carr, Sweetwater, 5-11, 150, jr.; Jesse Garza, Rio Grande City Grulla, 5-10, 160, sr.; Brenen Hawkins, Godley, 6-4, 205, jr.; Nolan Hernandez, Bridgeport, 5-9, 160, sr.; James Jones, Wharton, 6-2, 194, jr.; Markeese Lawrence, Andrews, jr.; AJ McCarty, Brownwood, 5-11, 177, sr.; Jalin Moore, Wilmer-Hutchins, 6-4, 205, jr.; Ty Moore, Lorena, 6-3, 190, sr.; Quincy Prince, Llano, 5-10, 164, jr.; Brody Ray, Midland Greenwood, 6-2, 170, sr.; Jalen Spicer, Beeville Jones, 5-9, 165, jr.; Jay Wilkerson, Midlothian Heritage, 6-2, 165, sr.

Quarterbacks — Tucker Bridwell, Pampa, 6-1, 180, sr.; Roman Fuller, Decatur, 6-4, 195, sr.; Trent Green, Iowa Park, 6-1, 200, sr.; Dorian Hernandez, La Feria, 5-11, 172, sr.; Brett Leach, Andrews, 6-2, 175, sr.; Brendon Lewis, Melissa, 6-3, 210, sr.; Bradley Lina, Lorena, 6-0, 175, sr.; Tripp Mcada, Sunnyvale, 5-10, 185, sr.; Lane Otto, Smithville, 5-11, 205, sr.; Cade Sumbler, Midlothian Heritage, 5-10, 165, sr.; Braxton Vickers, Llano, 5-11, 150, sr.; Weston Wilber, Midland Greenwood, 6-2, 195, sr.; Spencer Williams, Dumas, 5-11, 180, jr.

Running Backs — Emmanuel Abdallah, China Spring, 5-8, 180, jr.; ZaRaivion Armendariz, Raymondville, 5-9, 165, jr.; Darrell Bush, Gilmer, 5-9, 195, sr.; Justin Cantu, Raymondville, 5-11, 195, sr.; Zachary Carrera, Hidalgo, 5-8, 165, jr.; Rylan Galvan, Sinton, 5-11, 175, soph.; Logan Point, Celina, 6-0, 210, sr.; Gunner Ragsdale, Decatur, 5-9, 205, sr.; Reece Rodgers, Brownwood, 5-9, 155, sr.; Trey Seward, Liberty Hill, 5-8, 160, jr.; A.J. San Miguel, Huffman Hargrave, 5-9, 180, sr.; Nathan Sims, Athens, 6-0, 215, jr.

Fullbacks — Hunter Turk, Salado, 5-11, 185, sr.; K.J. Hicks, Pleasant Grove, 5-9, 175, sr.; Brandon McNeely, Carthage, 6-0, 200, sr.

All-purpose backs — Kamron Kimble, Lake Worth, 5-10, 215, sr.; Jerquindon Taylor, Athens, 5-10, 150, sr.

Place-kickers — Diego Gonzalez, Silsbee, 5-10, 180, jr.; Erick Hernandez, Pampa, 5-8, 140, soph.; Trace Morrison, Stephenville, 6-2, 180, jr.; Jake Pecina, Sunnyvale, 5-11, 155, soph.; Brennan Phillips, Carthage, 5-9, 155, sr.; Ace Whitehead, Lampasas, jr.

Defense

Linemen — Christian Avilez, Fredericksburg, 6-3, 240, sr.; Jantzen Baker, Midland Greenwood, 6-1, 180, sr.; Walker Baty, Liberty Hill, 6-4, 290, sr.; Deundre Blanton, Kilgore, 6-2, 270, sr.; Brian Brown, Kilgore, 6-3, 180, jr.; Dontavian Bluntson, El Campo, 6-1, 285, sr.; Blake Boenisch, Needville, 6-3, 300, jr.; Trayvon Brooks, Sweeny, 6-5, 310, sr.; Derek Castellanos, Rio Hondo, 5-10, 170, sr.; Kaden Collins, Andrews, 6-3, 220, jr.; Calob Davis, Crandall, 6-3, 240, sr.; Chris Delatorre, Dumas, 6-0, 210, sr.; Diego Diaz De Leon, Gonzales, 6-0, 200, sr.; DeAngelo Freeman, Midlothian Heritage, 6-1, 185, jr.; Christian Gerlach, Devine, 6-3, 195, jr.; Kobe Giles, Cuero, 6-3, 215, sr.; Kris Hobbs, Brownwood, 6-1, 215, jr.; Casey Irons, Gilmer, 6-5, 250, sr.; Jayden Jacobs, Van, 6-1, 200, sr.; Brandon Killough, Rockport-Fulton, sr.; Quincy Ledet, West Orange-Stark, 6-3, 280, sr.; Bryce Lopez, Seminole, 5-10, 190, sr.; Aubrey McAlister, Decatur, sr.; Chris Murray, WF Hirschi, 6-3, 235, jr.; Jashawn Nickerson, Wharton, 6-2, 170, sr.; Torii Pullen, Waco Connally, 5-11, 270, jr.; Braiden Rexroat, Argyle, 6-1, 195, sr.; Andrew Rodriguez, La Feria, 5-9, 180, sr.; T.J. Shackelford, Alvarado, sr.; Landon Stevenson, Godley, 6-3, 230, sr.; Issam Toler, Pittsburg, 6-1, 205, sr.; Coltin Whitaker, La Grange, 6-1, 200, sr.; Lawrence Williams, Silsbee, 6-0, 330, sr.; Guillermo Vargas, La Feria, sr.

Linebackers — Colton Accomazzo, Stephenville, 6-2, 200, jr.; C.J. Calhoun, Brazosport, 6-1, 210, jr.; Cade Cox, Dumas, 6-1, 205, jr.; Chris Darnold, Rockport-Fulton, 6-2, 200, sr.; Dallan Dill, Dumas, 5-11, 205, jr.; Bryce Foster, Beeville Jones, 6-2, 225, soph.; Kameron Gipson, Beeville Jones, 6-3, 215, sr.; Javier Guerra, Hidalgo, 5-11, 185, sr.; Lorenz Handy, Wilmer-Hutchins, 5-10, 210, sr.; Seth Hakanson, Decatur, 6-0, 215, sr.;Isaiah Henderson, Silsbee, 5-10, 175, sr.; Robert Hughes, Sinton, 5-8, 150, sr.; Savion Kellum, Wills Point, 6-0, 185 sr.; Erick Luna, La Feria, 6-1, 188, sr.; Gabriel Means, Geronimo Navarro, 6-2, 215, sr.; Josh Mote, Springtown, 5-11, 185, sr.; Brady Odom, Henderson, 5-11, 210, sr.; Joey Ortega, Rio Hondo, 5-9, 185, sr.; Peyton Pierson, Huffman-Hargrave, 6-0, 190, sr.; Alex Rodriguez, Alvarado, sr.; Devin Sterling, Sunnyvale, 6-1, 225, sr.; Dylan Stokes, Seminole, 5-10, 185, sr.; Robert Toledano, Hidalgo, 6-0, 175, jr.; Lion Williamson, Gonzales, 5-11, 195, sr.

Secondary — Donovan Adkins, Kilgore, 5-10, 170, jr.; Evan Avila, La Feria, 5-9, 165, sr.; Tyler Baker, Wills Point, 5-9, 165, jr.; Elzie Barnett Jr., Wilmer-Hutchins, sr.; Khyren Deal, Brownwood, 6-1, 170, jr.; Arbreyon Dora, Gonzales, 5-10, 139, sr.; Shay Dubois, Decatur, 5-6, 165, sr.; Marcus Edwards, Bay City, 6-1, 165, sr.; Christopher Feagins, Gainesville, jr.; Aaron Foster, Springtown, 5-8, 165, sr.; Jamarian Hill, Pittsburg, 6-1, 175, sr.; Melvin Howard, Sinton, 5-8 140, sr.; Garrett Mroz, Boerne, sr.; Tripp Mcada, Sunnyvale, 5-10, 185, sr.; Jaace Miles, Hillsboro, 5-7, 165, sr.; KeKe Murray, Lubbock Estacado, 6-1, 170, sr.; RJ Rivas, Sinton, 5-9, 160, sr.; Juan Rosas, Raymondville, 5-6, 155, sr; Rian Sandoval, Caddo Mills, 5-10, 151, sr.; Drake Sparks, Gainesville, 5-10, 175, sr.; Zach Strong, Brownwood, 6-4, 194, sr.; Caleb Suggs, Dumas, 5-10, 180, sr.; Sam Villines, Rio Hondo, 5-10, 170, sr.; Tyler Walker, La Vernia, sr.; Walker Warncke, Needville, 6-0, 180, jr.; Cedric Webb, Dallas Roosevelt, 5-7, 160, sr.; Dorian Windley, Carrollton Ranchview, 5-8, 165, sr.; Mark Wozniak, Geronimo Navarro, 6-2, 210, jr.

Utility — Jarrett Beard, Fredericksburg, 5-11, 185, sr.; Gabriel Carranco, Beeville Jones, 5-11, 170, sr.; Max Mcada, Sunnyvale, 6-1, 175, soph.; KJ Peoples, China Spring, 5-7, 168, sr.

3A All-State Team

FIRST TEAM

Offense

Guards — Conner Arney, Rogers, 5-11, 230, sr.; Rhys Kelley, Paul Pewitt, 6-2, 240, jr.

Center — Brody Smith, Grandview, 6-1, 290, sr.

Tackles — Will Scott, Cameron Yoe, 6-2, 296, sr.; Blake Rodgers, Vanderbilt Industrial, jr.

Wide receivers — Titus Lyons, Pottsboro, 6-3, 190, jr.; TJ Ferch, Clifton, 6-3, 190, sr.

Tight end — (tie) Anthony Bonilla, Eastland, 5-11, 195, sr.; Allen Horace, Crockett, 6-5, 249, sr.

Quarterback — Dane Jentsch, Grandview, 5-10, 180, jr.

Running backs — Cy Shope, Pottsboro, 6-2, 195, sr.; Zach Hrbacek, Troy, 5-8, 165, jr.;  (tie) Tyree Simcik, Columbus, 5-10, 205, sr.; Cash Jones, Brock, 5-10, 168, jr.

Fullback — La-Jathan Allen, Paul Pewitt, 5-6, 160, sr.

All-purpose back — Jack Wilkerson, Spearman, 5-10, 170, jr.

Place-kicker — Fernando Jaimes, Sabine, 6-1, 185, sr.

Offensive player of the year — Jentsch, Grandview

Defense

Linemen — Chad Reeves, Daingerfield, 6-2, 215, sr.; Herbert Gums, Diboll, 6-2, 283, sr.; Keiuntray Hawkins, Paul Pewitt, 5-11, 195, sr.; Tyler Cherry, Jefferson, 6-2, 240, sr.

Linebackers — Zach Wideman, Pottsboro, sr.; Bryson Rigsby, Gunter, 5-9, 180, sr.; Zach Villarreal, Gladewater, 5-11, 190, sr.; Tanor Mines, Paul Pewitt, jr.

Secondary — Peyton Lowe, Gunter, 6-1, 185, sr.; Lance Welps, River Road, 5-11, 171, jr.; Reagan Whitley, East Bernard, 6-1, 170, sr.; Jack Koetting, Canadian, 6-0, 160, sr.

Punter — Brice Smith, Trinity, 6-1, 155, sr.

Utility — Clayton Reed, Gunter, 5-9, 155, sr.

Kick returner — Devin Wilson, Whitney, 6-0, 175, sr.

Defensive player of the year — Lowe, Gunter

Coach of the year — (tie) Ryan Ebner, Grandview; Jake Fieszel, Gunter

SECOND TEAM

Offense

Guards — Tykelan Black, Daingerfield, 6-1, 260, sr.; (tie) Jackson Finney, Brock, 5-11, 220, sr.; Trent Bolt, Gladewater, 6-2, 235, sr.

Center — Josh Magers, Gunter, 6-0, 190, sr.

Tackles — Cody Duewall, Franklin, 6-3, 250, sr.; Tate Williams, Wall, 6-4, 240, jr.

Wide receivers — Kobe Young, Cameron Yoe, 5-11, 160, sr.; Austin Boyd, Grandview, 6-0, 190, sr.

Tight end — Beau Workman, Troy, 6-2, 220, sr.

Quarterback — Braden Plyler, Pottsboro, 5-10, 185, jr.

Running backs — Jonathon Brooks, Hallettsville, 6-2, 185, jr.;  Daris McMillan, Diboll, 5-10, 219, sr.; (tie) Dre’lyn Washington, Hemphill, 5-9, 205, jr.; Jacob Bautista, Friona, 5-9, 155, soph.

Fullback — Jaden Arthur, Universal City Randolph, 5-11, 220, sr.

All-purpose back — Coltan Orr, George West, 6-0, 178, sr.

Place-kicker — Baylor Gillispie, Bushland, 6-0, 160, sr.

Defense

Linemen — Dre’Shawn Spikes, Newton, 6-1, 182, jr.; Saul Escamilla, Canadian, 6-2, 220, sr.; Brett Drillette, Brock, 6-1, 198, jr.; Cole Lee, East Bernard, 6-0, 235, sr.

Linebackers — Jakecian Jones, Crockett, 5-9, 235, sr.; Michael Lehnhardt, Grandview, 6-0, 195, sr.; Carson Carter, Brock, 6-0, 190, jr.; (tie) Nico Vargas, Cameron Yoe, 5-10, 220, sr.; Aaron Allert, Lexington, 5-11, 205, sr.

Secondary — Marquis Estell, Hooks, 6-2, 180, sr.; Sergio Guerra, San Diego, 5-11, 180, jr.; Bill Koetting, Canadian, 6-0, 160, sr.; Jermiah Settler-Watts, Diboll, 5-11, 168, sr.

Punter — Jonathon Brooks, Hallettsville, 6-2, 185, jr.

Utility — Brenen Thompson, Spearman, 5-11, 160, soph

Kick returner — Ashton Smith, Winona, 6-0, 170, sr.

THIRD TEAM

Offense

Guards — Justin Kitchen, Elysian Fields, 6-4, 270, jr.; Adam Winn, Ballinger, 6-2, 235, jr.

Center — Rhet Pennington, Canadian, 6-0, 205, sr.

Tackles — Christian Gomez, Edna, 6-2, 260, sr.; Logan Carroll, George West, 6-1, 225, sr.

Wide receivers — Tyrese Grant, Daingerfield, 6-2, 175, sr.; Jayln Marks, WF City View, 6-1, 185, sr.

Tight end — Jailyn Robertson, Gladewater, 6-2, 262, sr.

Quarterback — Bryson Daily, Abernathy, 6-1, 205, sr.

Running backs — Jarred Kerr, Lexington, 6-0, 175, soph.;  Jakobie Craver, Daingerfield, 6-0, 180, sr.; (tie) DeAnthony Gatson, Newton, 5-10, 198, soph.; Bishop Harris, Corsicana Mildred, 6-1, 180, jr.

Fullback — Austin Hartley, Alba-Golden, 5-7, 150, sr.

All-purpose back — Jamaul Randle, Buffalo, 6-1, 175, sr.

Place-kicker — (tie) Santiago Villanueva, Edna, 5-8, 140, jr.;  Hector Romero, Malakoff, 5-11, 180, sr.; Edgar Salazar, Canadian, 5-9, 190, jr.

Defense

Linemen — Silas Barr, Pottsboro, 6-5, 130, jr.; Dametrious Crownover, Grandview, 6-7, 235, jr.; Avante Burnham, Newton, 5-11, 260, sr.; Trevion Sneed, Mineola, jr.

Linebackers — Evan Peel, Daingerfield, 5-10, 205, sr.; Noah Laurent, Bushland, 6-2, 190, sr.; Colby Jedlicka, East Bernard, 5-11, 180, sr.; Blayne Moreland, Vanderbilt Industrial, 5-10, 215, sr.

Secondary — Cristian Brice, Crockett, 5-10, 170, sr.; Colton Diebitsch, Wall, 6-0, 180, sr.; Luke Dillingham, Brock, 6-1, 180, jr.; Jessie Upson, Columbus, 5-9, 163, jr.

Punter — Matthew Davis, Vanderbilt Industrial, 5-8, 165, soph.

Utility — Aaron Fellows, Alpine, 5-11, 180, sr.

Kick returner — Keke Nelson, New Diana, 5-8, 155, sr.

HONORABLE MENTION

Offense

Guards — Koby Cordero, Cisco, 5-11, 200, sr.; Cade Fant, Atlanta, 6-0, 230, sr.; Asher Gonzalez, San Diego, soph.; Matthew Hernandez, Odem, 6-1, 315, sr.; Marcos Juarez, Friona, 5-10, 205, sr.; Ashton Smith, Stanton, 5-11, 220, jr.; David Williams, Paul Pewitt, 6-3, 329, jr.; Larson Workman, Ganado, 6-5, 247, jr.

Centers — Julius Dilworth, Edna, 5-9, 245, sr.; Evan Doskocil, Rogers, 5-7, 200, sr.; Juan Lara, Lexington, 5-11, 275, jr.; Zach Matzke, Brock, 5-9, 205, sr.; Bryce Ridenour, Daingerfield, 6-2, 263, jr.

Tackles — Griffin Beard, Lago Vista, 6-3, 275, sr.; Ruben Bowman, Dallas Madison, 6-3, 277, sr.; Brody Chatham, Harmony, 6-1, 295, sr.; Ricardo Harrison, Diboll, 6-2.5, 292, sr.; Jake Heffley, Columbus, 6-1, 215, sr.; Miles Keith, Abernathy, 6-4, 240, sr.; Spencer McCarty, Tuscola Jim Ned, 6-2, 280, sr.; Blayke Moreland, Vanderbilt Industrial, 5-10, 270, sr.; Cameron Roulston, CC London, 6-1, 285, sr.; Justin Rogers, Jefferson, 6-3, 300, sr.; Garrett Towery, Troup, 6-3, 242, sr.

Wide receivers — Colten Couch, Dublin, 5-7, 150, sr.; Cahl Horn, Italy, 5-11, 160, sr.; Braeden Lilly, Academy, 6-4, 205, sr.; Aaron Nigreville, Ore City, sr.; Jake Orcutt, Bushland, 5-11, 160, sr.; Mason Perales, Tidehaven, 5-9, 170, sr.; Jhobe Smith, McGregor, 6-1, 175, sr.; Timmy Smithson, Early, 5-8, 145, sr.; Za’Korien Spikes, Cameron, 5-11, 160, jr.; Kolby Tanner, Whitney, 5-11, 165, sr.

Tight ends — Seth Isbell, Jacksboro, 5-11, 215, sr.; Grant Lewis, Grand Saline, 6-3, 220, sr.; Ky Thomas, Elkhart, 6-4, 265, sr.

Quarterbacks — Jordan Bedford, Crockett, 6-1, 170, sr.; Braden Brashear, Cameron Yoe, 5-9, 160, sr.; Damien Brown, Leonard, 5-9, 190, soph.; Blake Garcia, Tidehaven, 5-10, 170, sr.; Drew Hagler, Anson, 5-11, 190, sr.; Kolton James, Poth, 5-10, 170, sr.; Grant McCook, Canadian, 6-0, 190, sr.; Landon McKinney, Sabine, 6-1, 192, sr.; Behren Morton, Eastland, jr.; Darian Peace, Malakoff, 6-0, 180, jr.; Jace Robinson, Rockdale, 6-0, 170, jr.; Jaylin Thibodeaux, Dallas Madison, 5-11, 175, sr.; Jared Thomas, Bushland, 5-10, 170, sr.;Jaxon Willis, Crane, 5-11, 175, soph.;  Ryan Wilkerson, Elysian Fields, 5-11, 185, sr.; Devin Wilson, Whitney, 5-10, 165, sr.

Running Backs — Dee Black, Jefferson, 5-7, 160, sr.; Javon Bruce, Pilot Point, 5-10, 188, sr.; Isaac Edwards, Harmony, 6-0, 215, sr.;  Gary Haynes, Palacios, 6-1, 200, jr.; Quin Johnson, Winona, 5-7, 165, sr.;  Kyle Keltner, Edgewood, 5-9, 175, sr.;  Wrangler Priest, Bells, 6-0, 175, sr.; Jayleen Record, Dallas Madison, 5-9, 175, jr.; Dominique Rushing, Winnsboro, jr.; Christavian Smith, Elysian Fields, 5-10, 175, sr.;  Tremayne Gullatte, Grandview, 6-0, 215, sr.; Cam’ron Valdez, Rockdale, 5-10, 180, jr.

Fullbacks — Kenneth Bell, Jefferson, 5-10, 215, sr.; Caleb Helm, Jacksboro, 6-0, 230, jr.; Wilson Johnson, Sonora, 5-11, 190, sr.; Sam Jones, Troy, 6-1, 205, sr.; Jared Zuniga, George West, 5-10, 200, sr.

Place-kickers — Behren Morton, Eastland, jr.; Elias Pena, Rice, 5-9, 190, jr.; Andy Prazak, New Diana, 6-0, 175, sr.; Ricardo Sanchez, Comanche, sr.; Logan Whitling, Holliday, 6-1, 205, sr.

Defense

Linemen — Jaden Arthur, Universal City Randolph, 5-11, 220, sr.; Michael Clark, Newton, 6-2, 261, sr.; Eduardo Gil, Cameron Yoe, 5-9, 222, jr.; Jason Gossett, Troup, 5-9, 217, sr.; Tristan Green, Sabine, 5-11, 265, sr.; Bartolo Guevara, Boyd, 5-10, 260, jr.; Jeremiah Gums, Diboll, 5-11, 288, soph.; Jonathan Pena, San Diego, 6-2, 225, sr.; Dylan Raybion, Brady, 6-2, 220, sr.; Jackson Roensch, Columbus, 5-9, 220, sr.; Ty Sebek, Rogers, 6-2, 250, jr.; Devin Smith, George West, sr.; James Sylvester, Newton, 6-5, 240, sr.; Zach Tyeskie, Gladewater, 5-9, 226, sr.; Joe Walker, Wall, sr.; Adam Winn, Ballinger, 6-2, 235, jr.; Mason Wootan, Whitney, 5-7, 174, sr.

Linebackers — Mason Allsup, Brady, 5-5, 135, sr.; Cooper Bean, Ballinger, 5-11, 210, sr.; Javon Bruce, Pilot Point, 5-10, 188, sr.; Reagan Cochran, Canadian, 6-3, 185, jr.; Landry Deaton, Winnsboro, 6-0, 205, sr.; Matt DeAnda, Abernathy, 6-1, 225, jr.; Patrick England, Cameron Yoe, 5-10, 170, sr.; JJ Frieden, Rogers, 5-8, 160, sr.; Colby Frost, Paul Pewitt, 6-4, 205, sr.; Trevor Fuller, Poth, 5-10, 175, soph.; Treylin Goodman, Trinity, 5-4, 155, jr.; Orlando Gonzalez, Odem, 5-9, 210, sr.; Dimauntrez Haggerty, Jefferson, 5-10, 185, sr.; Max Hale, Troup, 5-10, 155, sr.; Mark Hardin, Holliday, sr.; Brenden Henicke, George West, sr.; Jackson Illingworth, Elysian Fields, 6-2, 205, jr.; Wilson Johnson, Sonora, 6-0, 180, sr.; Sam Jones, Troy, 6-1, 205, sr.; Will Leslie, New Diana, 5-11, 175, sr.; Connor Lynch, Pilot Point, 6-2, 227, sr.; Kameron Matthews, East Bernard, 5-7, 145, sr.; Travis Matula, Hallettsville, 6-2, 185, sr.; Hayden McLeroy, Diboll, 5-11, 212, sr.; Coltan Mills, West Rusk, 6-1, 238, sr.; Drew Morrison, Wall, 6-3, 185, jr.; Roger Palacios, Friona, 5-9, 160, sr.; Riley Perry, Clifton, 5-9, 190, sr.; Colby Rush, Malakoff, 6-1, 190, sr.; Christian Simien, East Chambers, 6-0, 175, sr.; Bryce Smith, Grand Saline, sr.; Peyton Snow, Winona, 5-3, 150, jr.; Nick Taylor, Boyd, jr.; Colton Teague, Ganado, 6-2, 250, sr.; Ryan Thomisee, George West, 5-9, 210, jr.; Aaron Trevino, Abernathy, 6-0, 175, sr.; Mason Vasquez, Hooks, 6-2, 215, sr.; Thomas Villarreal, Mathis, 6-2, 215, sr.; Jayden Williams, Marion, 6-4, 220, jr.; Beau Workman, Troy, 6-2, 230, sr.; Kadin Workman, Troy, 6-1, 190, soph.

Secondary — Walker Bauer, Brady, 6,-2, 180, sr.; Anthony Bonilla, Eastland, 5-11, 195, sr.;Stanley Callahan, Cisco, 5-9, 145, sr.; Datron Dixon, Franklin, 5-10, 165, sr.; TJ Ferch, Clifton, sr.; Zach Gulley, Newton, 5-10, 177, sr.; Isaac Gutierrez, Mathis, 5-9, 165, sr.; Carlos Jackson, Jefferson, 5-8, 150, jr.; Benji Johnson, Hooks, 6-3, 190, sr.; Kadrien Johnson, Paul Pewitt, 5-8, 158, jr.; Dakari Lee, Dallas Madison, 5-9, 175, sr.; Joe Leos, Dublin, 6-0, 190, sr.; Nick Lincoln, Gladewater, 5-6, 156, jr.; Jayln Marks, WF City View, 6-1, 185, sr.; Jesse Newman, Frankston, 5-9, 145, sr.; Elizhah Nezar, Rice, 6-1, 175, sr.; Louis Olvera, Ganado, 5-11, 180, sr.; Hutch Rabenaldt, Marion, 5-4, 125, sr.; Jamaul Randle, Buffalo, 6-1, 175, sr.; Jordan Riley, Rogers, 5-9, 165, sr.; Juan Salinas, Friona, 5-8, 145, jr.; Devin Wilson, Whitney, 5-10, 165, sr.

Utility — Ernest Ceasar, East Chambers, 5-6, 155, jr.; Brandon Cerna, Crane, 5-11, 185, sr.; Cooper Conn, Poth, 5-10, 160, jr.; Robert Hodges, Gladewater, 5-10, 155, sr.; Devaundrick Lewis, Daingerfield, 6-2, 215, soph.; Carson Little, East Bernard, 6-0, 165, sr.

Kick returners — Arimon Ford, Winona, 5-8, 150, jr.; Jamaul Randle, Buffalo, sr.

2A All-State Team

FIRST TEAM

Offense

Guards — Conner Arney, Rogers, 5-11, 230, sr.; Rhys Kelley, Paul Pewitt, 6-2, 240, jr.

Center — Brody Smith, Grandview, 6-1, 290, sr.

Tackles — Will Scott, Cameron Yoe, 6-2, 296, sr.; Blake Rodgers, Vanderbilt Industrial, jr.

Wide receivers — Titus Lyons, Pottsboro, 6-3, 190, jr.; TJ Ferch, Clifton, 6-3, 190, sr.

Tight end — (tie) Anthony Bonilla, Eastland, 5-11, 195, sr.; Allen Horace, Crockett, 6-5, 249, sr.

Quarterback — Dane Jentsch, Grandview, 5-10, 180, jr.

Running backs — Cy Shope, Pottsboro, 6-2, 195, sr.; Zach Hrbacek, Troy, 5-8, 165, jr.;  (tie) Tyree Simcik, Columbus, 5-10, 205, sr.; Cash Jones, Brock, 5-10, 168, jr.

Fullback — La-Jathan Allen, Paul Pewitt, 5-6, 160, sr.

All-purpose back — Jack Wilkerson, Spearman, 5-10, 170, jr.

Place-kicker — Fernando Jaimes, Sabine, 6-1, 185, sr.

Offensive player of the year — Jentsch, Grandview

Defense

Linemen — Chad Reeves, Daingerfield, 6-2, 215, sr.; Herbert Gums, Diboll, 6-2, 283, sr.; Keiuntray Hawkins, Paul Pewitt, 5-11, 195, sr.; Tyler Cherry, Jefferson, 6-2, 240, sr.

Linebackers — Zach Wideman, Pottsboro, sr.; Bryson Rigsby, Gunter, 5-9, 180, sr.; Zach Villarreal, Gladewater, 5-11, 190, sr.; Tanor Mines, Paul Pewitt, jr.

Secondary — Peyton Lowe, Gunter, 6-1, 185, sr.; Lance Welps, River Road, 5-11, 171, jr.; Reagan Whitley, East Bernard, 6-1, 170, sr.; Jack Koetting, Canadian, 6-0, 160, sr.

Punter — Brice Smith, Trinity, 6-1, 155, sr.

Utility — Clayton Reed, Gunter, 5-9, 155, sr.

Kick returner — Devin Wilson, Whitney, 6-0, 175, sr.

Defensive player of the year — Lowe, Gunter

Coach of the year — (tie) Ryan Ebner, Grandview; Jake Fieszel, Gunter

SECOND TEAM

Offense

Guards — Tykelan Black, Daingerfield, 6-1, 260, sr.; (tie) Jackson Finney, Brock, 5-11, 220, sr.; Trent Bolt, Gladewater, 6-2, 235, sr.

Center — Josh Magers, Gunter, 6-0, 190, sr.

Tackles — Cody Duewall, Franklin, 6-3, 250, sr.; Tate Williams, Wall, 6-4, 240, jr.

Wide receivers — Kobe Young, Cameron Yoe, 5-11, 160, sr.; Austin Boyd, Grandview, 6-0, 190, sr.

Tight end — Beau Workman, Troy, 6-2, 220, sr.

Quarterback — Braden Plyler, Pottsboro, 5-10, 185, jr.

Running backs — Jonathon Brooks, Hallettsville, 6-2, 185, jr.;  Daris McMillan, Diboll, 5-10, 219, sr.; (tie) Dre’lyn Washington, Hemphill, 5-9, 205, jr.; Jacob Bautista, Friona, 5-9, 155, soph.

Fullback — Jaden Arthur, Universal City Randolph, 5-11, 220, sr.

All-purpose back — Coltan Orr, George West, 6-0, 178, sr.

Place-kicker — Baylor Gillispie, Bushland, 6-0, 160, sr.

Defense

Linemen — Dre’Shawn Spikes, Newton, 6-1, 182, jr.; Saul Escamilla, Canadian, 6-2, 220, sr.; Brett Drillette, Brock, 6-1, 198, jr.; Cole Lee, East Bernard, 6-0, 235, sr.

Linebackers — Jakecian Jones, Crockett, 5-9, 235, sr.; Michael Lehnhardt, Grandview, 6-0, 195, sr.; Carson Carter, Brock, 6-0, 190, jr.; (tie) Nico Vargas, Cameron Yoe, 5-10, 220, sr.; Aaron Allert, Lexington, 5-11, 205, sr.

Secondary — Marquis Estell, Hooks, 6-2, 180, sr.; Sergio Guerra, San Diego, 5-11, 180, jr.; Bill Koetting, Canadian, 6-0, 160, sr.; Jermiah Settler-Watts, Diboll, 5-11, 168, sr.

Punter — Jonathon Brooks, Hallettsville, 6-2, 185, jr.

Utility — Brenen Thompson, Spearman, 5-11, 160, soph

Kick returner — Ashton Smith, Winona, 6-0, 170, sr.

THIRD TEAM

Offense

Guards — Justin Kitchen, Elysian Fields, 6-4, 270, jr.; Adam Winn, Ballinger, 6-2, 235, jr.

Center — Rhet Pennington, Canadian, 6-0, 205, sr.

Tackles — Christian Gomez, Edna, 6-2, 260, sr.; Logan Carroll, George West, 6-1, 225, sr.

Wide receivers — Tyrese Grant, Daingerfield, 6-2, 175, sr.; Jayln Marks, WF City View, 6-1, 185, sr.

Tight end — Jailyn Robertson, Gladewater, 6-2, 262, sr.

Quarterback — Bryson Daily, Abernathy, 6-1, 205, sr.

Running backs — Jarred Kerr, Lexington, 6-0, 175, soph.;  Jakobie Craver, Daingerfield, 6-0, 180, sr.; (tie) DeAnthony Gatson, Newton, 5-10, 198, soph.; Bishop Harris, Corsicana Mildred, 6-1, 180, jr.

Fullback — Austin Hartley, Alba-Golden, 5-7, 150, sr.

All-purpose back — Jamaul Randle, Buffalo, 6-1, 175, sr.

Place-kicker — (tie) Santiago Villanueva, Edna, 5-8, 140, jr.;  Hector Romero, Malakoff, 5-11, 180, sr.; Edgar Salazar, Canadian, 5-9, 190, jr.

Defense

Linemen — Silas Barr, Pottsboro, 6-5, 130, jr.; Dametrious Crownover, Grandview, 6-7, 235, jr.; Avante Burnham, Newton, 5-11, 260, sr.; Trevion Sneed, Mineola, jr.

Linebackers — Evan Peel, Daingerfield, 5-10, 205, sr.; Noah Laurent, Bushland, 6-2, 190, sr.; Colby Jedlicka, East Bernard, 5-11, 180, sr.; Blayne Moreland, Vanderbilt Industrial, 5-10, 215, sr.

Secondary — Cristian Brice, Crockett, 5-10, 170, sr.; Colton Diebitsch, Wall, 6-0, 180, sr.; Luke Dillingham, Brock, 6-1, 180, jr.; Jessie Upson, Columbus, 5-9, 163, jr.

Punter — Matthew Davis, Vanderbilt Industrial, 5-8, 165, soph.

Utility — Aaron Fellows, Alpine, 5-11, 180, sr.

Kick returner — Keke Nelson, New Diana, 5-8, 155, sr.

HONORABLE MENTION

Offense

Guards — Koby Cordero, Cisco, 5-11, 200, sr.; Cade Fant, Atlanta, 6-0, 230, sr.; Asher Gonzalez, San Diego, soph.; Matthew Hernandez, Odem, 6-1, 315, sr.; Marcos Juarez, Friona, 5-10, 205, sr.; Ashton Smith, Stanton, 5-11, 220, jr.; David Williams, Paul Pewitt, 6-3, 329, jr.; Larson Workman, Ganado, 6-5, 247, jr.

Centers — Julius Dilworth, Edna, 5-9, 245, sr.; Evan Doskocil, Rogers, 5-7, 200, sr.; Juan Lara, Lexington, 5-11, 275, jr.; Zach Matzke, Brock, 5-9, 205, sr.; Bryce Ridenour, Daingerfield, 6-2, 263, jr.

Tackles — Griffin Beard, Lago Vista, 6-3, 275, sr.; Ruben Bowman, Dallas Madison, 6-3, 277, sr.; Brody Chatham, Harmony, 6-1, 295, sr.; Ricardo Harrison, Diboll, 6-2.5, 292, sr.; Jake Heffley, Columbus, 6-1, 215, sr.; Miles Keith, Abernathy, 6-4, 240, sr.; Spencer McCarty, Tuscola Jim Ned, 6-2, 280, sr.; Blayke Moreland, Vanderbilt Industrial, 5-10, 270, sr.; Cameron Roulston, CC London, 6-1, 285, sr.; Justin Rogers, Jefferson, 6-3, 300, sr.; Garrett Towery, Troup, 6-3, 242, sr.

Wide receivers — Colten Couch, Dublin, 5-7, 150, sr.; Cahl Horn, Italy, 5-11, 160, sr.; Braeden Lilly, Academy, 6-4, 205, sr.; Aaron Nigreville, Ore City, sr.; Jake Orcutt, Bushland, 5-11, 160, sr.; Mason Perales, Tidehaven, 5-9, 170, sr.; Jhobe Smith, McGregor, 6-1, 175, sr.; Timmy Smithson, Early, 5-8, 145, sr.; Za’Korien Spikes, Cameron, 5-11, 160, jr.; Kolby Tanner, Whitney, 5-11, 165, sr.

Tight ends — Seth Isbell, Jacksboro, 5-11, 215, sr.; Grant Lewis, Grand Saline, 6-3, 220, sr.; Ky Thomas, Elkhart, 6-4, 265, sr.

Quarterbacks — Jordan Bedford, Crockett, 6-1, 170, sr.; Braden Brashear, Cameron Yoe, 5-9, 160, sr.; Damien Brown, Leonard, 5-9, 190, soph.; Blake Garcia, Tidehaven, 5-10, 170, sr.; Drew Hagler, Anson, 5-11, 190, sr.; Kolton James, Poth, 5-10, 170, sr.; Grant McCook, Canadian, 6-0, 190, sr.; Landon McKinney, Sabine, 6-1, 192, sr.; Behren Morton, Eastland, jr.; Darian Peace, Malakoff, 6-0, 180, jr.; Jace Robinson, Rockdale, 6-0, 170, jr.; Jaylin Thibodeaux, Dallas Madison, 5-11, 175, sr.; Jared Thomas, Bushland, 5-10, 170, sr.;Jaxon Willis, Crane, 5-11, 175, soph.;  Ryan Wilkerson, Elysian Fields, 5-11, 185, sr.; Devin Wilson, Whitney, 5-10, 165, sr.

Running Backs — Dee Black, Jefferson, 5-7, 160, sr.; Javon Bruce, Pilot Point, 5-10, 188, sr.; Isaac Edwards, Harmony, 6-0, 215, sr.;  Gary Haynes, Palacios, 6-1, 200, jr.; Quin Johnson, Winona, 5-7, 165, sr.;  Kyle Keltner, Edgewood, 5-9, 175, sr.;  Wrangler Priest, Bells, 6-0, 175, sr.; Jayleen Record, Dallas Madison, 5-9, 175, jr.; Dominique Rushing, Winnsboro, jr.; Christavian Smith, Elysian Fields, 5-10, 175, sr.;  Tremayne Gullatte, Grandview, 6-0, 215, sr.; Cam’ron Valdez, Rockdale, 5-10, 180, jr.

Fullbacks — Kenneth Bell, Jefferson, 5-10, 215, sr.; Caleb Helm, Jacksboro, 6-0, 230, jr.; Wilson Johnson, Sonora, 5-11, 190, sr.; Sam Jones, Troy, 6-1, 205, sr.; Jared Zuniga, George West, 5-10, 200, sr.

Place-kickers — Behren Morton, Eastland, jr.; Elias Pena, Rice, 5-9, 190, jr.; Andy Prazak, New Diana, 6-0, 175, sr.; Ricardo Sanchez, Comanche, sr.; Logan Whitling, Holliday, 6-1, 205, sr.

Defense

Linemen — Jaden Arthur, Universal City Randolph, 5-11, 220, sr.; Michael Clark, Newton, 6-2, 261, sr.; Eduardo Gil, Cameron Yoe, 5-9, 222, jr.; Jason Gossett, Troup, 5-9, 217, sr.; Tristan Green, Sabine, 5-11, 265, sr.; Bartolo Guevara, Boyd, 5-10, 260, jr.; Jeremiah Gums, Diboll, 5-11, 288, soph.; Jonathan Pena, San Diego, 6-2, 225, sr.; Dylan Raybion, Brady, 6-2, 220, sr.; Jackson Roensch, Columbus, 5-9, 220, sr.; Ty Sebek, Rogers, 6-2, 250, jr.; Devin Smith, George West, sr.; James Sylvester, Newton, 6-5, 240, sr.; Zach Tyeskie, Gladewater, 5-9, 226, sr.; Joe Walker, Wall, sr.; Adam Winn, Ballinger, 6-2, 235, jr.; Mason Wootan, Whitney, 5-7, 174, sr.

Linebackers — Mason Allsup, Brady, 5-5, 135, sr.; Cooper Bean, Ballinger, 5-11, 210, sr.; Javon Bruce, Pilot Point, 5-10, 188, sr.; Reagan Cochran, Canadian, 6-3, 185, jr.; Landry Deaton, Winnsboro, 6-0, 205, sr.; Matt DeAnda, Abernathy, 6-1, 225, jr.; Patrick England, Cameron Yoe, 5-10, 170, sr.; JJ Frieden, Rogers, 5-8, 160, sr.; Colby Frost, Paul Pewitt, 6-4, 205, sr.; Trevor Fuller, Poth, 5-10, 175, soph.; Treylin Goodman, Trinity, 5-4, 155, jr.; Orlando Gonzalez, Odem, 5-9, 210, sr.; Dimauntrez Haggerty, Jefferson, 5-10, 185, sr.; Max Hale, Troup, 5-10, 155, sr.; Mark Hardin, Holliday, sr.; Brenden Henicke, George West, sr.; Jackson Illingworth, Elysian Fields, 6-2, 205, jr.; Wilson Johnson, Sonora, 6-0, 180, sr.; Sam Jones, Troy, 6-1, 205, sr.; Will Leslie, New Diana, 5-11, 175, sr.; Connor Lynch, Pilot Point, 6-2, 227, sr.; Kameron Matthews, East Bernard, 5-7, 145, sr.; Travis Matula, Hallettsville, 6-2, 185, sr.; Hayden McLeroy, Diboll, 5-11, 212, sr.; Coltan Mills, West Rusk, 6-1, 238, sr.; Drew Morrison, Wall, 6-3, 185, jr.; Roger Palacios, Friona, 5-9, 160, sr.; Riley Perry, Clifton, 5-9, 190, sr.; Colby Rush, Malakoff, 6-1, 190, sr.; Christian Simien, East Chambers, 6-0, 175, sr.; Bryce Smith, Grand Saline, sr.; Peyton Snow, Winona, 5-3, 150, jr.; Nick Taylor, Boyd, jr.; Colton Teague, Ganado, 6-2, 250, sr.; Ryan Thomisee, George West, 5-9, 210, jr.; Aaron Trevino, Abernathy, 6-0, 175, sr.; Mason Vasquez, Hooks, 6-2, 215, sr.; Thomas Villarreal, Mathis, 6-2, 215, sr.; Jayden Williams, Marion, 6-4, 220, jr.; Beau Workman, Troy, 6-2, 230, sr.; Kadin Workman, Troy, 6-1, 190, soph.

Secondary — Walker Bauer, Brady, 6,-2, 180, sr.; Anthony Bonilla, Eastland, 5-11, 195, sr.;Stanley Callahan, Cisco, 5-9, 145, sr.; Datron Dixon, Franklin, 5-10, 165, sr.; TJ Ferch, Clifton, sr.; Zach Gulley, Newton, 5-10, 177, sr.; Isaac Gutierrez, Mathis, 5-9, 165, sr.; Carlos Jackson, Jefferson, 5-8, 150, jr.; Benji Johnson, Hooks, 6-3, 190, sr.; Kadrien Johnson, Paul Pewitt, 5-8, 158, jr.; Dakari Lee, Dallas Madison, 5-9, 175, sr.; Joe Leos, Dublin, 6-0, 190, sr.; Nick Lincoln, Gladewater, 5-6, 156, jr.; Jayln Marks, WF City View, 6-1, 185, sr.; Jesse Newman, Frankston, 5-9, 145, sr.; Elizhah Nezar, Rice, 6-1, 175, sr.; Louis Olvera, Ganado, 5-11, 180, sr.; Hutch Rabenaldt, Marion, 5-4, 125, sr.; Jamaul Randle, Buffalo, 6-1, 175, sr.; Jordan Riley, Rogers, 5-9, 165, sr.; Juan Salinas, Friona, 5-8, 145, jr.; Devin Wilson, Whitney, 5-10, 165, sr.

Utility — Ernest Ceasar, East Chambers, 5-6, 155, jr.; Brandon Cerna, Crane, 5-11, 185, sr.; Cooper Conn, Poth, 5-10, 160, jr.; Robert Hodges, Gladewater, 5-10, 155, sr.; Devaundrick Lewis, Daingerfield, 6-2, 215, soph.; Carson Little, East Bernard, 6-0, 165, sr.

Kick returners — Arimon Ford, Winona, 5-8, 150, jr.; Jamaul Randle, Buffalo, sr.

About the Author

Jeff Fisher
Jeff is an award-winning journalist and expert in the field of high school sports, underscored with his appearance on CNBC in 2010 to talk about the big business of high school football in America. Jeff turned to his passion for high school football into an entrepreneurial venture called High School Football America, a digital media company focused on producing original high school sports content for radio, television and the internet. Jeff is co-founder and editor-in-chief of High School Football America, which is a media partner with USA TODAY High School Sports.