2021 Iowa high school football playoff scores – All Rounds

iowa high school football scores
gamestrat high school football sideline instant replay

2021 marks the expansion of the Iowa high school football playoffs to a seventh classification with the addition of Class 5A. Below are all of the scores from the 2021 tournament from the Iowa High School Athletic Association.

Iowa High School Football America Scores

2021 Playoffs

5A

Championship

Friday, November 19 – 7:00 – Ankeny (10-2) vs. Southeast Polk (11-1)

Semifinals

Ankeny 35, Valley, West Des Moines 13 | BOX SCORE

Southeast Polk 33, Iowa City, City High 7 | BOX SCORE

Quarterfinals

POD #1
Southeast Polk 38, Dowling Catholic, W.D.M. 28

POD #2
Iowa City, City High 32, Cedar Rapids, Kennedy 13

POD #3
Valley, West Des Moines 40, Pleasant Valley 14

POD #4
Ankeny 37, Prairie, Cedar Rapids 7

1st Round

POD #1
Southeast Polk 57, Johnston 7
Dowling Catholic, W.D.M. 38, Linn-Mar, Marion 13
POD #2
Cedar Rapids, Kennedy 23, Dubuque, Senior 9
Iowa City, City High 47, Urbandale 21
POD #3
Valley, West Des Moines 35, Ankeny Centennial 21
Pleasant Valley 42, Cedar Falls 14
POD #4
Prairie, Cedar Rapids 24, Bettendorf 6
Ankeny 42, Waukee Northwest 3

4A

Championship

Thursday, November 18 – 7PM – Lewis Central (10-2) vs. Xavier, Cedar Rapids (11-1)

Semifinals

Lewis Central 35, Waverly-Shell Rock 10 | BOX SCORE

Xavier, Cedar Rapids 40, Winterset 14 | BOX SCORE

Quarterfinals

POD #1
Winterset 28, Decorah 19

POD #2
Xavier, Cedar Rapids 24, Webster City 13

POD #3
Waverly-Shell Rock 36, Bondurant-Farrar 25

POD #4
Lewis Central 35, Indianola 21

1st Round

POD #1
Decorah 14,  North Scott, Eldridge 10
Winterset 24, Clear Creek-Amana 17
POD #2
Xavier, Cedar Rapids 45, Burlington 8
Webster City 57, Norwalk 20
POD #3
Waverly-Shell Rock 42, Cedar Rapids, Washington 14
Bondurant-Farrar 36, Fort Dodge 9
POD #4
Indianola 41, Carlisle 0
Lewis Central 46, Spencer 16

3A

Championship

Friday, November 19 – 1:00 PM – Harlan Community (12-0) vs. Boyden-Hull/Rock Valley (12-0)

Semifinals

Boyden-Hull/Rock Valley 42, Solon 0 | BOX SCORE

Harlan Community 45, Humboldt 19 | BOX SCORE

Quarterfinals

POD #1
Boyden-Hull/Rock Valley 50, Sergeant Bluff-Luton 14

POD #2
Humboldt 42, Independence 21

POD #3
Harlan Community 38, Nevada 0

POD #4
Solon 23, West Delaware 19

1st Round

POD #1
Boyden-Hull/Rock Valley 49, Sioux Center 7
Sergeant Bluff-Luton 44, Algona 14
POD #2
Humboldt 47, Hampton-Dumont/CAL 6
Independence 26, Benton Community 6
POD #3
Harlan Community 45, Ballard 0
Nevada 34, ADM, Adel 26
POD #4
West Delaware 48, Grinnell 0
Solon 24, Assumption, Davenport 17

2A

Championship

Friday, November 19 – 10:00 AM – Southeast Valley (11-1) vs. West Lyon, Inwood (10-2)

Semifinals

Southeast Valley 50, Waukon 14 | BOX SCORE

West Lyon, Inwood 20, Williamsburg 14 (OT) | BOX SCORE

Quarterfinals

POD #1
West Lyon, Inwood 24, Central Lyon/George-Little Rock 7

POD #2
Southeast Valley 34, OABCIG 28

POD #3
Williamsburg 32,  West Marshall, State Center 6

POD #4
Waukon 28, North Fayette Valley 14

2nd Round

POD #1
West Lyon, Inwood 35, Spirit Lake 7
Central Lyon/George-Little Rock 42, Clear Lake 7
POD #2
Southeast Valley 50, Iowa Falls-Alden 13
OABCIG 34, Greene County 14
POD #3
Williamsburg 35, PCM 0
West Marshall, State Center 26, Mid-Prairie, Wellman 14
POD #4
Waukon 40, Camanche 0
North Fayette Valley 27, Monticello 14

1st Round

West Lyon, Inwood 42, Garner-Hayfield-Ventura 8
Southeast Valley 46, Sheldon 7
Spirit Lake 46, Osage 20
Waukon 38, West Liberty 24
Monticello 41, Union, LaPorte City 35
Williamsburg 40, Clarke, Osceola 0
West Marshall, State Center 42, Centerville 0
Greene County 55, Roland-Story 14
Central Lyon/GLR 38, Estherville Lincoln Central 23
OABCIG 56, Red Oak 0
Clear Lake 41, Unity Christian, Orange City 28
North Fayette Valley 29, New Hampton 28
Camanche 35. Wahlert Catholic, Dubuque 20
Mid-Prairie, Wellman 35, Northeast 28
Iowa Falls-Alden 35, Davis County, Bloomfield 25
PCM 14, Clarinda 13

1A

Championship

Thursday, November 18 – 4:00 PM – West Sioux, Hawarden (11-1) vs. Van Meter (12-0)

Semifinals

Van Meter 28, Beckman Catholic, Dyersville 7 | BOX SCORE

West Sioux, Hawarden 24, Dike-New Hartford 21 (2OT) | BOX SCORE

Quarterfinals

POD #1
West Sioux, Hawarden 31, Underwood 14

POD #2
Van Meter 31, ACGC 13

POD #3
Dike-New Hartford 38, Sigourney/Keota 14

POD #4
Beckman Catholic, Dyersville 35, MFL MarMac 6

2nd Round

POD #1
Underwood 35, Western Christian, Hull 0
West Sioux, Hawarden 45, Ridge View 20
POD #2
ACGC 34, South Central Calhoun 14
Van Meter 42, Woodward-Granger 0
POD #3
Dike-New Hartford 35, Pella Christian 14
Sigourney/Keota 18, Columbus Catholic, Waterloo 7
POD #4
Beckman Catholic, Dyersville 24, West Branch 7
MFL MarMac 21, Regina, Iowa City 7

1st Round

West Sioux, Hawarden 57, West Monona, Onawa 7
South Central Calhoun 34, Emmetsburg 13
Dike-New Hartford 49, Eagle Grove 0
Beckman Catholic, Dyersville 42, South Hardin 6
Regina, Iowa City 41, Cascade 19
Sigourney/Keota 34, Durant 8
Van Meter 77, Pleasantville 14
Underwood 49, Nodaway Valley/Orient-Macksburg 3
Western Christian, Hull 21, Kuemper Catholic, Carroll 7
Woodward-Granger 7, Interstate 35, Truro 0
MFL MarMac 18, Denver 13
Columbus Catholic, Waterloo 27, Aplington-Parkersburg 13
West Branch 35, Cardinal, Eldon 6
Pella Christian 42, Mediapolis 21
ACGC 40, South Hamilton, Jewell 22
Ridge View 14, Treynor 0

A

Championship

Thursday, November 18 – 1:00 PM – Grundy Center (11-1) vs. West Hancock, Britt (12-0)

Semifinals

West Hancock, Britt 37, East Buchanan, Winthrop 0 | BOX SCORE

Grundy Center 28, Woodbury Central, Moville 7 | BOX SCORE

Quarterfinals

POD #1
West Hancock, Britt 27, Hartley-Melvin-Sanborn 0

POD #2
Woodbury Central, Moville 26, Logan-Magnolia 7

POD #3
Grundy Center 28, North Tama, Traer 7

POD #4
East Buchanan, Winthrop 12, Wapsie Valley, Fairbank 0

2nd Round

POD #1
West Hancock, Britt 31, South O’Brien, Paullina 7
Hartley-Melvin-Sanborn 26, North Butler, Greene 7
POD #2
Woodbury Central, Moville 35, Southwest Valley 0
Logan-Magnolia 34,  Mount Ayr 7
POD #3
Grundy Center 6, Earlham 0
North Tama, Traer 12, Lynnville-Sully 8
POD #4
Wapsie Valley, Fairbank 7, North Linn, Troy Mills 6
East Buchanan, Winthrop 12, Lisbon 8

1st Round

Hartley-Melvin-Sanborn 70, Tri-Center, Neola 54
West Hancock, Britt 43, Alta-Aurelia 7
Grundy Center 35, Saint Ansgar 8
North Linn, Troy Mills 46, Nashua-Plainfield 16
Lisbon 30, Bellevue 27
Lynnville-Sully 40, Highland, Riverside 15
Mount Ayr 34, Madrid 20
Woodbury Central, Moville 46, AHSTW, Avoca 12
South O’Brien, Paullina 21, IKM-Manning 7
North Butler 12, Starmont 0
Wapsie Valley, Fairbank 28, Alburnett 6
East Buchanan 44, Newman Catholic, Mason City 29
North Tama, Traer 23, Wapello 20
Earlham 28, Belle Plaine 0
Southwest Valley 53, Ogden 22
Logan-Magnolia 42, Gehlen Catholic, LeMars 14

8-Player

Championship

Thursday, November 18 – 9:30 AM – Easton Valley (12-0) vs. CAM, Anita (12-0)

Semifinals

CAM, Anita 66, Audubon 29 | BOX SCORE

Easton Valley 42, St. Mary’s, Remsen 36 | BOX SCORE

Quarterfinals

POD #1
St. Mary’s, Remsen 64, Don Bosco, Gilbertville 42

POD #2
Easton Valley 67, Kee, Lansing 22

POD #3
Audubon 34, WACO, Wayland 30

POD #4
CAM, Anita 64, Newell-Fonda 13

2nd Round

POD #1
St. Mary’s, Remsen 46,Kingsley-Pierson 6
Don Bosco, Gilbertville 54, Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 20
POD #2
Easton Valley 60, English Valleys, North English 7
Kee, Lansing 42, Turkey Valley, Jackson Junction 40
POD #3
WACO, Wayland 50, Martensdale-St. Marys 8
Audubon 62, Montezuma 14
POD #4
CAM, Anita 46, Fremont-Mills, Tabor 20
Newell-Fonda 39, Lenox 14

1st Round

Turkey Valley, Jackson Junction 54, Springville 12
CAM, Anita 66, East Mills 0
St. Mary’s, Remsen 48, Exira/Elk Horn-Kimballton 12
Kingsley-Pierson 30, Harris-Lake Park 13
Don Bosco, Gilbertville 54, Tripoli 12
Easton Valley 69, Dunkerton 8
WACO, Wayland 39, Edgewood-Colesburg 36
Montezuma 36, New London 34
Martensdale-St. Marys 74, BGM, Brooklyn 52
Lenox 52, Lamoni 8
Kee, Lansing 50, Northwood-Kensett 45
Audubon 55, Stanton/Essex 20
Newell-Fonda 63, Janesville 8
GTRA 58, Gladbrook-Reinbeck 28
English Valleys, North English 36, Southeast Warren 15
Fremont-Mills, Tabor 68, Baxter 38

No More Fumbles

Play Football

nfl play football

About the Author

Jeff Fisher
Jeff is an award-winning journalist and expert in the field of high school sports, underscored with his appearance on CNBC in 2010 to talk about the big business of high school football in America. Jeff turned to his passion for high school football into an entrepreneurial venture called High School Football America, a digital media company focused on producing original high school sports content for radio, television and the internet. Jeff is co-founder and editor-in-chief of High School Football America, which is a media partner with USA TODAY High School Sports.