We’re heading toward the Pennsylvania high school football quarterfinals. The Round of 16 includes everything from state games to district championship matchups.
Below you can see this weekend’s schedule from our friends at EasternPAFootball.com.
2021 Pennsylvania Playoff Schedule
6A
Friday Games
Emmaus (9-3) vs. Bethlehem Freedom (10-2) – 7:00 PM – District 11 Class 6A Championship at Whitehall HS
Quakertown Community (12-0) at Garnet Valley (12-0) – 7:00 PM – District Class 6A Semifinal
Ridley (11-1) at Coatesville (11-1) – 7:00 PM – District 1 Class 6A Semifinal
State College Area (6-5) vs. Delaware Valley (9-3) – 7:00 PM – PIAA Class 6A Playoff Game at Hazleton HS
Taylor Allderdice (4-5) @ McDowell (8-2) 07:00 PM Notes: PIAA Class 6A Playoff Game AT Cupples Stadium
Saturday Games
Northeast (5-3) vs. St. Joseph’s Prep (8-2) – 6:00 PM – District 12 Class 6A Championship at Cardinal O’Hara
Pittsburgh Central Catholic (9-2) vs Mount Lebanon (11-0) – 7:00 PM – District 7 (WPIAL) Class 6A Championship at Norwin
Wilson West Lawn (9-3) at Harrisburg (11-1) – 1:00 PM – District 3 Class 6A Championship
5A
Friday Games
Cathedral Prep (10-1) vs. East Stroudsburg South (9-3) – 7:00 PM – PIAA Class 5A Playoff Game at Bald Eagle Area
Exeter Township (8-3) at Cedar Cliff (10-2) – 7:00 PM – District 3 Class 5A Semifinal
Penn Hills (8-3) vs Moon Area (11-0) – 7:00 PM – District 7 (WPIAL) Class 5A Semifinal at North Allegheny HS
Pine-Richland (7-4) vs. Penn-Trafford (9-2) – 7:00 PM – District 7 (WPIAL) Class 5A Semifinal at Gateway
Academy Park (9-2) at Strath Haven (11-1) – 7:00 PM – District 1 Class 5A Semifinal
Plymouth-Whitemarsh (10-1) at West Chester Rustin (10-1) – 7:00 PM – District 1 Class 5A Semifinal
Spring Grove (10-1) at Governor Mifflin (9-0) – 7:00 PM – District 3 Class 5A Semifinal
Saturday Games
Imhotep Charter School (7-1) vs. Father Judge (6-4) – 12:00 PM – District 12 Class 5A Championship at Northeast
4A
Friday Games
Berks Catholic (7-4) at Bishop McDevitt (9-1) – 7:00 PM – District 3 Class 4A Semifinal
Bishop Shanahan (9-3) vs. Bonner-Prendie (9-2) – 7:00 PM – PIAA Class 4A Playoff Game at Avon Grove HS
Jersey Shore (12-0) vs. Allentown Central Catholic (9-3) – 7:00 PM – PIAA Class 4A Playoff Game at J. Birney Crum Stadium
Kennard-Dale (10-1) at Lampeter-Strasburg (10-1) – 7:00 PM – District 3 Class 4A Semifinal
McKeesport Area (9-2) vs. Aliquippa (9-1) – 7:00 PM – District 7 (WPIAL) Class 4A Semifinal at Canon-McMillan HS
Thomas Jefferson (8-2) vs. Belle Vernon Area (9-0) – 7:00 PM – District 7 (WPIAL) Class 4A Semifinal at West Mifflin
North Pocono (10-2) at Valley View (11-1) – 7:00 PM – District 2 Class 4A Championship
Saturday Games
Juniata (10-2) at Meadville (8-3) – 3:00 PM – PIAA Class 4A Playoff Game
3A
Friday Games
Avonworth (9-2) vs. North Catholic (11-0) – 7:00 PM – District 7 (WPIAL) Class 3A Semifinal at Fox Chapel
Elizabeth-Forward (9-2) vs. Central Valley (11-0) – 7:00 PM – District 7 (WPIAL) Class 3A Semifinal at West Allegheny
Bedford (10-1) vs. Central (6) (12-0) – 7:00 PM – PIAA Class 3A Playoff Game at Hollidaysburg
Montoursville (7-5) at Danville (7-4) – 7:00 PM – District 4 Class 3A Championship
North Schuylkill (11-1) vs. Neumann-Goretti (10-1) – 7:00 PM – PIAA Class 3A Playoff Game at Cardinal O’Hara
Wyoming Area (10-1) vs. Scranton Prep (10-0) – 7:00 PM – District 2 Class 3A Championship at Scranton HS
Saturday Games
Boiling Springs (11-1) at Wyomissing Area (12-0) – 1:00 PM – District 3 Class 3A Championship
Grove City (9-2) vs. Slippery Rock (7-1) – 1:00 PM – PIAA Class 3A Playoff Game at Slippery Rock University
2A
Friday Games
Beaver Falls (8-3) vs. Steel Valley (11-0) – 7:00 PM – District 7 (WPIAL) Class 2A Semifinal at Keystone Oaks
Serra Catholic (11-1) vs. Sto-Rox (12-0) – 7:00 PM – District 7 (WPIAL) Class 2A Semifinal at South Fayette
Lackawanna Trail (8-3) at Northern Lehigh (9-3) – 7:00 PM – PIAA Class 2A Playoff Game
Mount Carmel Area (10-2) at Southern Columbia (11-1) – 7:00 PM – District 4 Class 2A Championship
Richland Township (10-2) vs. Forest Hills (7-5) – 7:00 PM – District 6 Class 2A Championship at Altoona
Ridgway/Johnsonburg (8-3) vs. Karns City (10-1) – 7:00 PM – District 9 Class 2A Championship at Brockway HS
Saturday Games
Farrell (9-0) vs. Westinghouse (10-1) – 1:00 PM – PIAA Class 2A Playoff Game at Cupples Stadium
York Catholic (10-0) vs. West Catholic (3-7) – 1:00 PM – PIAA Class 2A Playoff Game at Cardinal O’Hara
1A
Friday Games
Bishop Canevin (11-1) vs. Cornell (9-2) – 7:00 PM – District 7 (WPIAL) Class A Semifinal at Montour HS
Our Lady of the Sacred Heart (8-3) vs. Rochester (9-2) – 7:00 PM – District 7 (WPIAL) Class A Semifinal at North Hills
Homer-Center (8-3) vs. Bishop Guilfoyle (7-4) – 7:00 PM – District 6 Class A Semifinal at Homer-Center
Northern Bedford (8-3) vs. Reynolds (7-4) – 7:00 PM – PIAA Class A Playoff Game at Greenville HS
Portage Area (7-3) at Juniata Valley (9-1) – 7:00 PM – District 6 Class A Semifinal
Williams Valley (9-2) vs. Old Forge (10-0) – 7:00 PM – PIAA Class A Playoff Game at Dunmore Veterans Memorial Stadium
Union/AC Valley (9-2) vs. Redbank Valley (10-1) – 7:00 PM – District 9 Class A Championship at Clarion University
Saturday Games
Steelton-Highspire (8-2) vs. Canton Area (11-0) – 3:00 PM – PIAA Class A Playoff Game at Towanda HS
Follow EVERY Pennsylvania Playoff Game in real time