2021 Texas high school football playoff scores – 1st Round

texas high school football scores
gamestrat high school football sideline instant replay

The 2021 University Interscholastic League and Texas Association of Private and Parochial Schools playoffs are underway. Below you can see all first round postseason scores from across the Lone Star State.

UIL High School Football Playoff Scores

Class 6A Division I

Region I Bi-District

Allen 59, Hebron 30

Arlington Martin 35, Irving Nimitz 20

Euless Trinity 47, Keller 21

Lewisville 27, McKinney Boyd 17

Midland Legacy 43, EP Pebble Hills 22

Odessa Permian 56, Franklin 28

Richardson Lake Highlands 29, South Grand Prairie 24

Southlake Carroll 42, North Crowley 20

Region II Bi-District

De Soto 65, Killeen Harker Heights 28

Duncanville 63, Belton 7

Klein Cain 52, Cypress Woods 20

Klein Oak 49, Cypress Ranch 35

Mesquite 42, Garland Sachse 19

Rockwall 55, North Garland 14

Spring 52, The Woodlands 35

Spring Westfield 55, Conroe 21

Region III Bi-District

Cypress Fairbanks 16, Arlington Lamar 14

Dickinson 49, Alief Taylor 20

Fort Bend Ridge Point 35, Katy Seven Lakes 7

Galena Park North Shore 62, Pasadena Dobie 14

Humble Atascocita 49, Deer Park 10

Jersey Village 56, Houston Westside 23

Katy Tompkins 49, Fort Bend Travis 21

League City Clear Springs 42, Pearland 35

Region IV Bi-District

Austin Bowie 13, Round Rock 3

Harlingen 21, Edinburg 0

Lake Travis 48, Round Rock Cedar Ridge 7

Laredo United South 28, San Antonio Harlan 21

Los Fresnos 56, Mission 14

SA East Central 14, SA Reagan 7

SA Northside Brennan 55, Laredo United 20

Smithson Valley 35, SA Madison 25

Class 6A Division II

Region I Bi-District

Byron Nelson 35, Weatherford 14

Dallas Jesuit 69, Arlington 36

Denton Guyer 34, Lewisville Flower Mound 14

EP Eastwood 31, Abilene 27

El Paso Eastlake 21, San Angelo Central 17

Grand Prairie 29, Richardson Berkner 22

Prosper 28, Lewisville Marcus 21, OT

Saginaw Boswell 40, Northwest Eaton 37

Region II Bi-District

Cedar Hill 10, Bryan 5

Cypress Bridgeland 34, Klein Collins 33

Rockwall-Heath 35, Garland Naaman Forest 6

Temple 28, Waxahachie 14

The Woodlands College Park 42, Aldine Nimitz 0

Tomball 52, Cypress Park 29

Tyler Legacy 41, Garland 40

Willis 22, Spring Dekaney 14

Region III Bi-District

Alvin Shadow Creek 45, League City Clear Creek 38

Houston King 56, Pasadena South Houston 13

Houston Memorial 21, Heights 6

Houston Stratford 57, Houston Westbury 0

Humble Summer Creek 55, Channelview 28

Katy 56, Fort Bend Clements 7

Katy Cinco Ranch 44, Fort Bend Bush 0

Pearland Dawson 35, Clear Falls 31

Region IV Bi-District

Austin Vandegrift 52, San Marcos 14

Austin Westlake 54, Hutto 9

Cibolo Steele 42, SA Northside Brandeis 14

Eagle Pass 54, SA Northside Marshall 51

New Braunfels 51, SA Johnson 45

PSJA North 56, Harlingen South 26

SA Northside Taft 42, Del Rio 7

Vela 17, San Benito 7

Class 5A Division I

Region I Bi-District

Amarillo 45, EP Del Valle 21

Amarillo Tascosa 53, EP El Dorado 7

Burleson Centennial 28, Justin Northwest 21

Colleyville Heritage 63, Abilene Cooper 21

EP Chapin 29, Amarillo Caprock 28

Lubbock Coronado 67, EP Bel Air 7

Mansfield Summit 38, Azle 14

Midlothian 21, FW Brewer 17

Region II Bi-District

College Station 49, McKinney North 10 

Dallas Highland Park 45, New Caney 13

Denton Ryan 49, Dallas White 14

Frisco Lone Star 74, Dallas Adams 6

Frisco Wakeland 38, Dallas Wilson 7

Lancaster 35, Frisco Reedy 15

Longview 45, Magnolia 24

Magnolia West 56, Tyler 14

Region III Bi-District

Angleton 34, Friendswood 18

Cedar Park 42, Buda Johnson 36, OT

Fort Bend Hightower 24, Port Arthur Memorial 21

Georgetown 63, Dripping Springs 56

Katy Paetow 54, Galveston Ball 0

Manor 35, Seguin 14

Manvel 56, Beaumont United 0

Pflugerville Weiss 63, SA Veterans Memorial 28

Region IV Bi-District

CC Flour Bluff 28, McAllen Rowe 14

Corpus Christi Veterans Memorial High 28, Brownsville Memorial 0

Eagle Pass Winn 20, SA Highlands 14

Gregory-Portland 54, McAllen 13

McAllen Memorial 50, Victoria West 28

San Antonio Southwest 27, SA Kennedy 12

San Antonio Southwest Legacy 43, SA Brackenridge 22

Winn 20, SA Highlands 14

Class 5A Division II

Region I Bi-District

Canutillo 41, EP Jefferson 13

Clint Horizon 57, EP Burges 56

Canyon Randall 63, FW Wyatt 21

EP Andress 42, EP Ysleta 6

EP Parkland 42, EP Austin 21

Grapevine 44, Wichita Falls 7

Lubbock Cooper 42, FW Southwest 0

WF Rider 59, Carrollton Creekview 13

Region II Bi-District

Aledo 77, Dallas Hillcrest 0

Burleson 70, Mesquite Poteet 48

Dallas South Oak Cliff 49, Everman 28

Ennis 47, Denison 25

Frisco 48, Royse City 28

Frisco Liberty 45, Forney 21

Lucas Lovejoy 77, Crandall 27

Mansfield Timberview 72, Dallas Kimball 13

Region III Bi-District

A&M Consolidated 55, Mount Pleasant 21

Barbers Hill 42, Fort Bend Marshall 21

Crosby 72, Houston Madison 36

Marshall 24, Bryan Rudder 21, OT

Montgomery 35, Nacogdoches 21

Port Neches-Groves 72, Galena Park 20

Texarkana Texas 42, Fulshear 14

Texas City 66, Houston Sterling 21

Region IV Bi-District

Austin McCallum 27, Leander Glenn 21, OT

Boerne-Champion 36, Mercedes 29

Floresville 56, Mission Sharyland 35

Leander Rouse 59, Austin William Travis 6

Liberty Hill 63, Bastrop 7

Marble Falls 27, Brenham 21, 2OT

Mission Memorial 17, Castroville Medina Valley 14

SA Alamo Heights 53, Edcouch-Elsa 7

Class 4A Division I

Region I Bi-District

Andrews 73, Fabens 0

Dumas 45, Decatur 24

EP Riverside 34, Big Spring 7

Fort Stockton 47, Clint Mountain View 8

Lake Worth 34, Hereford 20

San Angelo Lake View 33, Clint 7

Springtown 49, Canyon 13

WF Hirschi 42, Pampa 10

Region II Bi-District

Argyle 49, Wilmer-Hutchins 14

Kaufman 24, Dallas Carter 0

Kennedale 37, Brownwood 7

Melissa 73, North Dallas 20

Midlothian Heritage 49, FW Benbrook 20

Paris 49, Dallas Lincoln 29

Stephenville 49, FW Dunbar 21

Waco La Vega 65, FW Western Hills 6

Region III Bi-District

El Campo 63, Yates 18

Columbia 65, North Forest 18

Freeport Brazosport 70, Houston Wheatley 47

Kilgore 37, Huffman Hargrave 20

Lindale 56, Lumberton 39

Little Cypress-Mauriceville 34, Palestine 24

Stafford 50, Houston Furr 7

Tyler Chapel Hill 25, Vidor 20

Region IV Bi-District

Austin LBJ 54, La Vernia 7

Beeville Jones 42, La Feria 35

Boerne 28, Fischer Canyon Lake 21

CC Calallen 55, Zapata 10

CC Miller 45, Hildago 24

Fredericksburg 45, Somerset 41

Pleasanton 28, Lampasas 27

Port Lavaca Calhoun 56, Rio Grande City La Grulla 14

Class 4A Division II

Region I Bi-District

Aubrey 55, Bridgeport 3

Celina 59, Mineral Wells 7

Graham 35, Sanger 14

Monahans 31, Lubbock Estacado 28

Perryton 35, Midland Greenwood 19

Snyder 31, Seminole 0

Sweetwater 50, Borger 15

Van Alstyne 23, Iowa Park 16

Region II Bi-District

Caddo Mills 24, Hillsboro 14

Gilmer 71, Mexia 14

Glen Rose 15, Nevada Community 0

Pittsburg 53, Brownsboro 0

Quinlan Ford 49, Godley 23

Sunnyvale 41, Ferris 27

Texarkana Pleasant Grove 49, Canton 21

Van 28, Texarkana Liberty-Eylau 0

Region III Bi-District

Bellville 62, Orangefield 14

Carthage 35, Gatesville 0

China Spring 50, Madisonville 7

Hamshire-Fannett 34, Sweeny 10

Jasper 23, Waco Connally 20

Rusk 49, Salado 42

Sealy 21, Silsbee 19

West Orange-Stark 49, La Marque 0

Region IV Bi-District

Cuero 62, Fort Worth YMLA 7

Geronimo Navarro 45, Smithville 35

Ingleside 31, Devine 27

La Grange 54, Manor New Tech 20

Port Isabel 23, Carrizo Springs 8

Rockport-Fulton 60, Hondo 17

Sinton 68, Bandera 14

Wimberley 56, Navasota 0

Class 3A Division I

Region I Bi-District

Amarillo River Road 14, Denver City 6

Brock 40, Wall 6

Bushland 55, Slaton 6

Early 43, Pilot Point 21

Muleshoe 21, Brownfield 17

Shallowater 56, Dalhart 18

Tuscola Jim Ned 49, Peaster 12

Whitesboro 56, Breckenridge 14

Region II Bi-District

Gladewater 49, Bonham 10

Grandview 49, Teague 7

Malakoff 59, Maypearl 0

Mineola 40, Gladewater Sabine 33

Mount Vernon 57, Jefferson 28

Pottsboro 56, Tatum 55

West 55, Fairfield 7

Whitney 14, Groesbeck 0

Region III Bi-District

Anahuac 30, Coldspring-Oakhurst 6

Columbus 42, Rockdale 21

Diboll 56, Buna 0

East Chambers 59, Huntington 14

Hallettsville 42, Cameron Yoe 38

Little River Academy 28, Yoakum 22

Lorena 53, Hitchcock 28

Woodville 41, Crockett 6

Region IV Bi-District

Blanco 55, Jourdanton 14

CC London 27, Goliad 21, 2OT

Edna 67 Bishop 21

Lago Vista 36, Universal City Randolph 13

Llano 53, Marion 26

Poteet 42, Luling 10

San Diego 29, Orange Grove 28

Vanderbilt Industrial 34, Lyford 7

Class 3A Division II

Region I Bi-District

Abernathy 33, Friona 14

Alpine 27, San Angelo Grape Creek 14

Ballinger 35, Crane 34

Brady 57, Anthony 14

Canadian 27 Idalou 24

Lubbock Roosevelt 44, Spearman 11

Sonora 79, Odessa Compass 8

Stanton 39, Childress 34

Region II Bi-District

Bells 40, Blooming Grove 12

Dublin 38, Callisburg 33

Eastland 42, WF City View 21

Gunter 62, Scurry-Rosser 7

Holliday 63, Jacksboro 12

Leonard 47, Edgewood 15

Millsap 36, Henrietta 32

Palmer 32, Whitewright 7

Region III Bi-District

Daingerfield 50, Big Sandy Harmony (Gilmer) 12

De Kalb 52, Arp 22

Elysian Fields 48, Kountze 17

New London West Rusk 64, Hooks 26

Newton 55, Harleton 14

New Waverly 64, Hughes Springs 44

Troup 52, Pewitt 34

Waskom 62, Corrigan-Camden 7

Region IV Bi-District

East Bernard 31, Lexington 23

El Maton Tidehaven 42, Rogers 29

Franklin 63, Danbury 7

Natalia 35, Taft 7

Odem 59, Karnes 25

Poth 53, Banquete 20

Riesel 21, Van Vleck 12

Stockdale 23, Hebbronville 6

Class 2A Division I

Region I Bi-District

Cisco 55, Haskell 28

Coleman 62, Anson 12

Forsan 22, Goldthwaite 15

Hawley 56, San Saba 9

New Deal 63, Olton 21

Panhandle 56, Floydada 0

Post 46, Farwell 14

Sundown 52, Sanford-Fritch 13

Region II Bi-District

Alvord 34, Wolfe City 30

Celeste 56, Tioga 33

Cooper 52, Trenton 22

Crawford 59, Dawson 12

Italy 44, Hamilton 13

Lindsay 21, Alba-Golden 0

Marlin 54, Bosqueville 20

Tolar 56, Cayuga 6

Region III Bi-District

Beckville 50, Joaquin 25

Centerville 34, Rosebud-Lott 7

Hawkins 31, Garrison 20

Hearne 38, Normangee 0

Holland 40, Jewett Leon 7

Shelbyville 53, Price Carlisle 35

Thorndale 28, Alto 21

Timpson 62, Frankston 0

Region IV Bi-District

Flatonia 27, Johnson City 19, OT

Ganado 68, Ozona 18

Kenedy 41, Ben Bolt 0

La Villa 34, Freer 7

Refugio 70, Santa Maria 6

Schulenburg 29, Mason 16

Shiner 76, Harper 6

Three Rivers 69, Premont 26

Class 2A Division II

Region I Bi-District

Clarendon 43, Sunray 6

Gruver 63, Shamrock 40

McCamey 48, Ropesville Ropes 6

New Home 45, Plains 8

Seagraves 38, Bovina 3

Stratford 72, Wheeler 14

Wellington 38, Vega 7

Wink 63, Sudan 26

Region II Bi-District

Albany 68, Era 0

Archer City 59, Crosbyton 0

Muenster 56, Cross Plains 7

Olney 49, Ralls 14

Roscoe 38, Quanah 16

Santo 31, Petrolia 0

Seymour 49, Lockney 20

Windthorst 54, Hico 20

Region III Bi-District

Bremond 26, Quinlan Boles 14

Chilton 51, Simms Bowie 0

Evadale 19, Cushing 13

Lovelady 52, Hull-Daisetta 18

Mart 84, Clarksville 6

Pineland West Sabine 40, Deweyville 38

Tenaha 62, Burkeville 14

Wortham 45, Maud 36

Region IV Bi-District

Bruni 32, Louise 16

Burton 30, Christoval 29

D’Hanis 37, Woodsboro 0

Eldorado 35, Somerville 33

Falls City 48, La Pryor 0

Granger 41, Miles 10

Rocksprings 64, Snook 34

Yorktown 62, Sabinal 20

Class 1A 6-Man Division I

Region I Bi-District

Borden County 54, Knox City 44

Happy 48, Springlake-Earth 44

Spur 63, Meadow 14

Turkey Valley 77, Nazareth 32

Region II Bi-District

Rankin 77, Fort Davis 30

Sterling City 56, Hermleigh 42

Van Horn 70, Garden City 69

Westbrook 64, Ira 14

Region III Bi-District

Abbott 67, Avalon 22

Coolidge 45, Blum 0

Newcastle 56, Gilmer Union Hill 14

Saint Jo 53, Laird Hill Leverett’s Chapel 24

Region IV Bi-District

Jonesboro 90, Leakey 40

Lometa 53, Medina 20

May 68, Mertzon Irion County 20

Water Valley 58, Gorman 0

Class 1A 6-Man Division II

Region I Bi-District

Anton 72, Ackerly Sands 30

Follett 60, Wildorado 21

Groom 72, Miami 22

Lamesa Klondike 71, Whitharral 48

Region II Bi-District

Balmorhea 60, Blackwell 14

Jayton 52, Benjamin 41

Loraine 68, Sanderson 28

Matador Motley County 52, Rule 6

Region III Bi-District

Bowie Gold-Burg 59, Lueders-Avoca 14

Gordon 68, Cranfills Gap 20

Strawn 72, Morgan 7

Throckmorton 87, Ladonia Fannindel 40

Region IV Bi-District

Cherokee 51, Blanket 6

Oakwood 65, Mount Calm 0

Oglesby 48, Calvert 30

Richland Springs 58, Sidney 8

2021 TAPPS High School Football Playoff Scores

Division I Area

All Saints 42, Antonian Prep 21

Bishop Lynch 30, Concordia Lutheran 7

Nolan Catholic 49, St. John XXIII 0

Prestonwood Christian 45, St. Pius X 7

Division II Area

Austin Regents 41, The Woodlands Christian 7

Dallas Christian 62, Coram Deo Academy 0

FW Christian 62, McKinney Christian Academy 25

FW Southwest Christian 49, Tyler Grace Community 7

Grapevine Faith Christian 21 Brook Hill 14

Houston Second Baptist 48, Brownsville St. Joseph 7

Regents 41, The Woodlands Christian 7

Second Baptist 48, St. Joseph 7

Division III Area

Bay Area Christian 42 Northland Christian 15

Cypress Community Christian 61, Tyler Gorman 0

Grace Prep 50, Willow Brook Trinity Christian 0

Holy Cross 55, Lake Country Christian 18

Legacy Prep Christian Academy 28, John Paul II 12

Lubbock Christian 51, Dallas Shelton 0

Lubbock Trinity Christian 42, Dallas Covenant 7

Pantego Christian 38, Covenant Christian 21

SA Holy Cross 55, FW Lake Country 18

Division IV Area

Bryan Brazos Christian 49, Alpha Omega 0

Reicher Catholic 47, Temple Christian 6

Sacred Heart 2, Rosehill Christian 0

Weatherford Christian 34, Central Texas Christian 28

Six-Man

Division I Area

Emery/Weiner 61 Saint Mary’s Hall 16

Logos Prep Academy 69, Prince of Peace 66

San Marcos Baptist Academy 58, Beaumont Legacy Christian 13

Division II Area

Allen Academy 108, St. Gerard Catholic 87

Covenant Christian 52, Our Lady of the Hills 0

Dallas Lutheran 64, San Jacinto Christian Academy 16

Faith Academy 48, Ovilla Christian 0

Live Oak Classical 78, Hill Country Christian 64

Lucas Christian 69, Waco Vanguard 22

Plano Coram Deo 35, Lakehill 14

Holy Trinity Catholic 64, The Christian School at Castle Hills 52

Division III Area

Baytown Christian 54, Spring Branch Living Rock 8

Bryan St. Joseph 46, San Marcos Hill Country Christian 0

Christian Heritage 79, Christ the King Cathedral 36

Covenant Classical 50, Abilene Christian 0

Faustina Academy 34, Greenville Christian 20

Heritage Christian 64, Prestonwood Christian North 52

Kingdom Prep Academy 42, Azle Christian 24

Longview Heritage 79, Lubbock Christ The King 36

St. Joseph Catholic 46, Hill Country Christian 0

TAIAO High School Football Playoff Scores

Six-Man Division I Round 2

Austin SPC 57, Austin Royals 6

Six-Man Division II Round 2

Houston Northside Home 48, Victoria Home School 18

Longview East Texas Christian 66, Fort Bend Chargers 34

TCAF Six-Man High School Football Playoff Scores

Division I Semifinals

Waco Methodist 70, Dallas Academy 21

No More Fumbles

Play Football

nfl play football

About the Author

Jeff Fisher
Jeff is an award-winning journalist and expert in the field of high school sports, underscored with his appearance on CNBC in 2010 to talk about the big business of high school football in America. Jeff turned to his passion for high school football into an entrepreneurial venture called High School Football America, a digital media company focused on producing original high school sports content for radio, television and the internet. Jeff is co-founder and editor-in-chief of High School Football America, which is a media partner with USA TODAY High School Sports.