2021 Utah high school football playoff pairings for Rounds 1 & 2

utah high school football
gamestrat high school football sideline instant replay

The Utah High School Activities Association has released the 2021 first round playoff pairings along with teams receiving byes into the second round.

Three-time defending champ Corner Canyon, the No. 1 team in the High School Football America Utah Top 10, powered by NFL Play Football, receives a first round bye in 6A, along American Fork, Bingham, Farmington, Lone Peak, Mountain Ridge, Skyridge and Weber.

Related: High School Football America Utah Top 10

The top-seed in 5A is Springville, ranked No. 10 in our latest Utah Top 10.

Four-time state champ Orem will begin its drive for one for the thumb against Brighton. After a 4-2 start, the defending 5A champs have lost three straight.

Related: Follow all Utah playoff scores in real time

In 4A, Desert Hills the top-seed. Two-time defending champ Sky View enters the postseason with a 6-4 record. The Bobcats will play Hurricane.

Juab is the top seed in 3A. San Juan is the No. 1 in 2A and Duchesne is the top team in 1A.

6A

First round — Oct. 22

Home sites

  • Fremont at Kearns, 6 p.m.
  • Cyprus at Riverton, 6 p.m.
  • Hunter at Layton, 4:30 p.m.
  • Pleasant Grove at Syracuse, 6 p.m.
  • Herriman at Davis, 6 p.m.
  • Clearfield at West Jordan, 6 p.m.
  • Westlake at Roy, 6 p.m.
  • Granger at West, 4 p.m.

Second round — Oct. 29

Home sites

  • Kearns/Fremont at Corner Canyon, 6 p.m.
  • Riverton/Cyprus at American Fork, 6 p.m.
  • Layton/Hunter at Weber, 6 p.m.
  • Pleasant Grove/Syracuse at Mountain Ridge, 6 p.m.
  • Davis/Herriman at Lone Peak, 6 p.m.
  • West Jordan/Clearfield at Bingham, 6 p.m.
  • Roy/Westlake at Skyridge, 6 p.m.
  • West/Granger at Farmington, 6 p.m.

Quarterfinals — Nov. 5

Home sites

Semifinals — Nov. 12

Rice-Eccles Stadium

Championship — Nov. 19

Rice-Eccles Stadium

5A

First round — Oct. 22

Home sites

  • Alta at Uintah, 6 p.m.
  • Box Elder at Tooele, 6 p.m.
  • Park City at Skyline, 6 p.m.
  • Orem at Brighton, 6 p.m.
  • Northridge at Bonneville, 6 p.m.
  • Maple Mountain at Wasatch, 6 p.m.
  • Payson at Olympus, 6 p.m.
  • East at Cedar Valley, 6 p.m.

Second round — Oct. 29

Home sites

  • Uintah/Alta at Springville, 6 p.m.
  • Box Elder/Tooele at Timpanogos, 6 p.m.
  • Park City/Skyline at Bountiful, 6 p.m.
  • Orem/Brighton at Provo, 6 p.m.
  • Bonneville/Northridge at Timpview, 6 p.m.
  • Wasatch/Maple Mountain at Lehi, 6 p.m.
  • Olympus/Payson at Stansbury, 6 p.m.
  • Cedar Valley/East at Spanish Fork, 6 p.m.

Quarterfinals — Nov. 5

Home sites

Semifinals — Nov. 12

Rice-Eccles Stadium

Championship — Nov. 19

Rice-Eccles Stadium

4A

First round — Oct. 22

Home sites

  • Pine View at Snow Canyon, 6 p.m.
  • Bear River at Dixie, 6 p.m.
  • Hurricane at Sky View, 6 p.m.
  • Cedar at Logan, 6 p.m.
  • Mountain Crest at Crimson Cliffs, 6 p.m.

Quarterfinals — Oct. 29

Home sites

  • Snow Canyon/Pine View at Desert Hills, 6 p.m.
  • Dixie/Bear River vs. Sky View/Hurricane, 6 p.m.
  • Logan/Cedar at Ridgeline, 6 p.m.
  • Crimson Cliffs/Mountain Crest at Green Canyon, 6 p.m.

Semifinals — Nov. 5

Site TBD

Championship — Nov. 12

Rice-Eccles Stadium

3A

First round — Oct. 22

Home sites

  • Ogden at Manti, 6 p.m.
  • Ben Lomond at North Sanpete, 6 p.m.
  • Richfield at Canyon View, 6 p.m.
  • Carbon at Union, 6 p.m.

Quarterfinals — Oct. 29

Home sites

  • Manti/Ogden at Juab, 6 p.m.
  • North Sanpete/Ben Lomond at Morgan, 6 p.m.
  • Canyon View/Richfield at Juan Diego, 6 p.m.
  • Union/Carbon at Grantsville, 6 p.m.

Semifinals — Nov. 6

Eccles Coliseum-Southern Utah

Championship — Nov. 13

Stewart Stadium-Weber State

2A

First round — Oct. 22

Home sites

  • South Sevier at Millard, 6 p.m.
  • Grand County at Emery, 6 p.m.
  • Judge Memorial at Providence Hall, 6 p.m.
  • American Leadership at Delta, 6 p.m.

Quarterfinals — Oct. 29

Home sites

  • Millard/South Sevier at San Juan, 6 p.m.
  • Emery/Grand at Summit Academy, 6 p.m.
  • Providence/Judge at South Summit, 6 p.m.
  • Delta/ALA at Beaver, 6 p.m.

Semifinals — Nov. 6

Eccles Coliseum-Southern Utah

Championship — Nov. 13

Stewart Stadium-Weber State

1A

First round — Oct. 22

Home sites

  • Gunnison Valley at Parowan, 6 p.m.
  • Rich at North Summit, 6 p.m.
  • Monticello at Layton Christian, 6 p.m.

Quarterfinals — Oct. 29

Home sites

  • Parowan/Gunnison at Duchesne, 6 p.m.
  • North Sevier at Milford, 6 p.m.
  • North Summit/Rich at Kanab, 6 p.m.
  • Layton Christian/Monticello at Enterprise, 6 p.m.

Semifinals — Nov. 5

Eccles Coliseum-Southern Utah

Championship — Nov. 13

Stewart Stadium-Weber State

No More Fumbles

Play Football

nfl play football

About the Author

Jeff Fisher
Jeff is an award-winning journalist and expert in the field of high school sports, underscored with his appearance on CNBC in 2010 to talk about the big business of high school football in America. Jeff turned to his passion for high school football into an entrepreneurial venture called High School Football America, a digital media company focused on producing original high school sports content for radio, television and the internet. Jeff is co-founder and editor-in-chief of High School Football America, which is a media partner with USA TODAY High School Sports.