Texas Class 4A, 3A, 2A and 1A playoffs scores – 1st Round

texas high school football scores
gamestrat high school football sideline instant replay

The 2020 Texas high school football postseason is underway in Classes 4A, 3A, 2A and Six-Man 1A. Below are all of the first round scores.

Texas High School Football Scores

Playoffs – November 12-14, 2020

CLASS 4A DIVISION I

Region I

Clint 30, SA Lake View 14

Decatur 49, Pampa 28

Fort Stockton advances by forfeit over San Elizario

Canyon 16, WF Hirschi 0

Dumas 37, Lake Worth 27

Andrews 67, Clint Mountain View 0

Springtown 59, Hereford 13

Big Spring 32, EP Riverside 26

Region II

Midlothian Heritage 70, Fort Worth Castleberry 7

Paris 56. Lincoln 26

Kennedale 44, Brownwood 7

Melissa 62, Carter 20

Argyle 79, North Dallas 0

Stephenville 56, Benbrook 14

Wilmer-Hutchins 31, Kaufman 28

Waco La Vega 51, FW Western Hills 0

Region III

Lindale 29, Vidor 13

Needville 51, Houston Furr 13

Tyler Chapel Hill 49, Livingston 37

Stafford 63, Houston North Forest 6

Freeport Brazosport 44, Houston Wheatley 16

Huffman-Hargrave 19, Palestine 10

El Campo 63, Houston Yates 6

Kilgore 42, Splendora 0

Region IV

Lampasas 61, Uvalde 14

CC Miller 70, La Feria 7

Boerne 38, Burnet 7

Port Lavaca Calhoun 74, Zapata 0

CC Calallen advances by forfeit over Rio Grande City Grulla

Fischer Canyon Lake 48, La Vernia 27

Alice 21, Hidalgo 14

Austin LBJ 61, Pleasanton 0

CLASS 4A DIVISION II

Region I

Sweetwater 69, Levelland 24

Celina 52, Vernon 0

Lubbock Estacado 48, Pecos 6

Iowa Park 34, Sanger 20

Graham 62, Van Alstyne 10

Perryton 34, Monahans 20

Aubrey 62, Mineral Wells 14

Midland Greenwood 50, Seminole 20

Region II

Nevada Community 28, Glen Rose 25

Texarkana Pleasant Grove 55, Bullard 21

Caddo Mills 60, Hillsboro 0

Van 34, Texarkana Liberty-Eylau 0

Mexia 44, Longview Spring Hill 26

Sunnyvale 38, Ferris 14

Gilmer 54, Canton 21

Godley 41, Quinlan Ford 12

Region III

https://8b46f93037d644bab88fbe609fedd76a.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html

Salado def. Rusk, forfeit

Bellville 41, Sour Lake Hardin-Jefferson 10

Carthage def. Gatesville, forfeit

Silsbee 50, La Marque 6

West Orange-Stark 59, Sweeny 8

China Spring 45, Jasper 19

Sealy 41, Orangefield 0

Center 31, Waco Connally 30

Region IV

Navasota 72, Austin Achieve 7

Rockport-Fulton 38, Carrizo Springs 28

Geronimo Navarro 31, Cuero 28

Raymondville 48, Devine 47

Hondo 38, Ingleside 28

Wimberley 27, Smithville 6

Sinton 57, Pearsall 8

Giddings 48, Manor New Tech 0

CLASS 3A DIVISION I

Region I

Shallowater 58, Amarillo River Road 7

Pilot Point 56, Clyde 16

Bushland 70, Slaton 14

Wall 20, Boyd 14

Tuscola Jim Ned 21, Paradise 18

Dalhart 44, Lamesa 14

Brock 42, Early 7

Denver City 41, Littlefield 22

Region II

Mineola 42, Atlanta 12

Dallas Madison 36, Groesbeck 29

Mount Vernon 51, Gladewater 43

West 62, Kemp 6

Grandview advances by forfeit over Teague

Tatum 37, Winnsboro 28

Malakoff 83, Maypearl 7

Pottsboro 35, White Oak 21

Region III

Woodville 41. Coldspring-Oakhurst 28

Columbus 42, Rockdale 15

Winnie East Chambers 49, Trinity 14

Yoakum 57, McGregor 13

Lorena 54, Boling 14

Crockett 41, Anahuac 21

Hallettsville 61, Little River Academy 26

Diboll 59, Buna 22

Region IV

Llano 49, Marion 14

Lyford 34, Palacios 31

Jourdanton 56, Comfort 32

Edna 24, London 21

Vanderbilt Industrial 42, Bishop 18

Blanco 35, Poteet 20

Orange Grove 56, San Diego 30

Lago Vista 26, Universal City Randolph 16

CLASS 3A DIVISION II

Region I4

Crane 49, Brady

Childress 28, Abernathy 21

Ballinger advances by forfeit over Odessa Compass

Spearman 63, Lubbock Roosevelt 34

Canadian 62, Coahoma 14

Bangs advances by forfeit over Tornillo

Idalou 62, Friona 35

Alpine 30, Sonora 22

Region II

Eastland 56, Callisburg 21

Bells 38, Edgewood 12

Holliday 21, Millsap 13

Sadler S&S Consolidated 20, Blooming Grove 0

Leonard 26, Palmer 20

WF City View 34, Comanche 21

Gunter 62, Rice 0

Henrietta 35, Jacksboro 21

Region III

New London West Rusk 55, Paris Chisum 33

Hughes Springs 34, Anderson-Shiro 26

Daingerfield 53, Grand Saline 21

Waskom 45, New Waverly 33

Elysian Fields 50, Hemphill 38

Hooks 52, Troup 21

Newton 78, Harleton 6

Omaha Pewitt 30, Harmony 27

Region IV

Franklin 58, Van Vleck 19

Natalia 42, Hebbronville 14

Lexington 7, East Bernard 0

Taft 20, Stockdale 14

Poth 71, Skidmore-Tynan 8

Rogers 41, El Maton Tidehaven 34

George West 49, Odem 12

Buffalo 34, Rice Consolidated 27

CLASS 2A DIVISION I

Region I

Panhandle 55, Hale Center 7

San Saba 31, Forsan 17

Post advances by forfeit over Stinnett West Texas

Anson 45, Winters 7

Hawley 34, Goldwaite 20

Sundown 34, Farwell 6

Cisco 70, Stamford 32

Olton 35, New Deal 33

Region II

Lindsay 48, Wolfe City 6

Tolar 45, Dawson 42

Cooper 32, Trenton 12

Bosqueville 72, Marlin 8

Crawford 49, Kerens 14

Bogota Rivercrest 20, Collinsville 14

Italy 28, Rio Vista 21

Alvord 35, Como-Pickton 22

Region III

Garrison 17, Hawkins 7

Holland 28, Centerville 20

Timpson 66, Frankston 7

Jewett Leon 40, Thorndale 34

Normangee 43, Thrall 20

Price Carlisle 35, Joaquin 28

Hearne 59, Grapeland 14

Beckville 47, Shelbyville 34

Region IV

Freer 54, La Villa 12

Mason 40, Weimar 7

Kenedy advances by forfeit over Ben Bolt

Refugio advances by forfeit over Riviera Kaufer

Flatonia 15, Ozona 6

Three Rivers 35, Premont 14

Ganado 55, Johnson City 14

CLASS 2A DIVISION II

Region I

McCamey 60, Ropes 20

Wheeler 45, Sunray 7

Smyer 40, Seagraves 21

Stratford 20, Clarendon 18

Vega 54, Shamrock 22

Bovina 19, Plains 7

Wellington 30, Gruver 0

Wink 53, Sudan 29

Region II

Hamlin 44, Olney 6

Petrolia 28, Cross Plains 27

Quanah 51, Roscoe 22

Muenster 32, Santo 6

Windthorst 56, Hico 14

Archer City 67. Lockney 20

Albany def. Chico, forfeit

Ralls 54, Seymour 13

Region III

Simms Bowie 8, Hubbard 6

West Sabine 22, Hull-Daisetta 6

Mart advances by forfeit over Cumby

Lovelady 50, Evadale 12

Tenaha 53, Burkeville 12

Bremond 56, Maud 14

Deweyville 44, Cushing 8

Chilton 52, Detroit 14

Region IV

Snook 48, Miles 6

Yorktown 49, Charlotte 15

Christoval advances by forfeit over Burton

Bruni 34, Runge 19

D’Hanis 28, Louise 21

Eldorado 51, Iola 44

Falls City 56, La Pryor 8

Granger 42, Rocksprings 26

CLASS 1A SIX-MAN DIVISION I

Region I

Happy 71, Petersburg 22

Knox City 84, O’Donnell 60

Borden County def. Crowell, forfeit

Springlake-Earth 56, White Deer 36

Region II

Garden City 56, Fort Davis 20

Westbrook 45, Ira 0

Sterling City 61, Hermleigh 12

Rankin def. Van Horn, Mo., forfeit

Region III

Saint Jo 74, Leverett’s Chapel 38

Blum 58, Coolidge 28

Abbott 51, Avalon 6

Gilmer Union Hill 68, Bryson 22

Region IV

May 46, Mertzon Irion County 0

Jonesboro 54, Barksdale Nueces Canyon 8

Leakey 79, Lometa 30

Water Valley 54, Baird 8

CLASS 1A SIX-MAN DIVISION II

Region I

Follett 48, Wildorado 0

Anton 63, Ackerly Sands 18

Klondike 66, Amherst 18

Groom 67, Miami 37

Region II

Balmorhea 68, Loraine 0

Jayton 45, Chillicothe 0

Matador Motley County 52, Benjamin 6

Blackwell 46, Sierra Blanca 24

Region III

Throckmorton 69, Trinidad 24

Strawn 46, Walnut Springs 0

Gordon 30, Morgan 28

Ladonia Fannindel 62, Lueders-Avoca 12

Region IV

Calvert 52, Dime Box 0

Cherokee 80, Brookesmith 30

Richland Springs 56, Blanket 30

Oglesby 62, Oakwood 52

Small Player Big Play

small player big play

No More Fumbles

About the Author

Jeff Fisher
Jeff is an award-winning journalist and expert in the field of high school sports, underscored with his appearance on CNBC in 2010 to talk about the big business of high school football in America. Jeff turned to his passion for high school football into an entrepreneurial venture called High School Football America, a digital media company focused on producing original high school sports content for radio, television and the internet. Jeff is co-founder and editor-in-chief of High School Football America, which is a media partner with USA TODAY High School Sports.