Texas Sports Writers Association 2020-21 6A All-State High School Football Team

texas sports writers association
gamestrat high school football sideline instant replay

Class 6A Division I champ Westlake, which finished No. 3 in the High School Football America 100 national rankings powered by BlackMP Living Water, nabbed two top awards on the 2020-21 Texas Sports Writers Association’s 6A All-State team.

Junior quarterback Cade Klubnik is the 6A Offensive Player of the Year. Klubnick, who has over 30 college scholarship offers, threw for 3,495 yards with 35 touchdowns with only three interceptions. He also rushed for 583 yards and 15 touchdowns.

Read: 5A All-State Team

The Defensive Player of the Year honor goes to Denton Guyer senior defensive lineman Cooper Lanz, a Baylor-recruit. Lanz had 129 tackles, 30 of them for loss, including 14 sacks. 

Westlake head coach Todd Dodge was named 6A Coach of the Year.

Texas Sports Writers Association 6A All-State

FIRST TEAM

Offense

Guards – Jaeden Roberts, North Shore, 6-5, 370, sr.; Caleb Rodkey, Ridge Point, 6-5, 335, sr.

Tackles – Savion Byrd, Duncanville, 6-7, 315, sr.; Kameron Dewberry, Atascocita, 6-4, 316, jr.

Center – Bryce Foster, Katy Taylor, 6-6, 325, sr. 

Wide receivers – Brady Boyd, Southlake Carroll, 6-2, 185, sr.; Shadrach Banks, North Shore, 6-1, 225, sr.

Tight end – Landen King, Atascocita, 6-5, 226, sr.

Quarterback – Cade Klubnik, Austin Westlake, 6-3, 185, jr.

Running backs – Owen Allen, Southlake Carroll, 6-0, 190, soph.; Jaydon Blue, Klein Cain, 5-11, 205, jr.; Ollie Gordon, Euless Trinity, 6-2, 205, jr.  

Fullback – Nathan Livingston, Cypress Park, 6-1, 194, jr.

All-purpose – Joseph Manjack IV, Tomball Memorial, 6-4, 200, sr.

Place-kicker – Michael Mayfield, Denton Guyer, 5-11, 170, sr.

Offensive player of the year – Klubnik, Westlake

Defense

Linemen – Cooper Lanz, Denton Guyer, 6-4, 250, sr.; Byron Murphy, DeSoto, 6-2, 305, sr.; Stone Eby, Flower Mound, 6-4, 250, sr.; Will Evans, C.E. King, 6-5, 245, sr.

Linebackers – Grady Brewer, Rockwall-Heath, 6-0, 233, sr.; Tyson Hatnot, Hays Consolidated, 6-0, 175, sr.; Aidan Siano, Prosper, 6-1, 220, sr.; Dylan Hazen, College Park, 6-1, 220, sr.

Secondary – Denver Harris, North Shore, 6-1, 180, jr.; Kelekolio Linton, Pearland, 5-11, 180, sr.; Colby Huerter, Katy Tompkins, 6-0, 185, sr.; Will Agnew, Hays Consolidated, 6-1, 205, sr.

Punter – Scott Stanford, Katy Seven Lakes, 6-0, 185, jr.

Kick returner – Lenard Lemons, Arlington Martin, 5-11, 170, sr.

Defensive player of the year – Lanz, Denton Guyer

Coach of the year – Todd Dodge, Austin Westlake

SECOND TEAM

Offense

Guards – Jack Gullett, Austin Vandegrift, 6-5, 260, sr.; Jason Iwabuchi, Hays Consolidated, 5-11, 205, sr.

Tackles – Hayden Conner, Katy Taylor, 6-5, 335, sr.; (tie) Conner Robertson, Austin Westlake, 6-4, 300, jr.; Gabe Blair, Denton Guyer, 6-3, 305, sr.

Center – Vasileios “Bill” Katsigiannis, Katy High, 6-0, 250, sr.

Wide receivers – Landon Sampson, Southlake Carroll, 6-0, 175, jr.; Roderick Daniels, Duncanville, 5-9, 160, sr.

Tight end – Cameron Harpole, Prosper, 6-4, 220, sr.

Quarterback – Dematrius Davis, North Shore, 6-0, 195, sr.

Running backs – Jalen Davis, Katy High, 5-10, 190, sr.; Seth Davis, Katy High, 5-6, 160, soph.; Jerrell Wimbly, C.E. King, 6-1, 210, soph.

Fullback – Sherman Smith, Katy Tompkins, 5-7, 182, sr.

All-purpose – Michael Boudon, Hays Consolidated, 6-4, 195, sr.

Place-kicker – Colby Sessums, Northwest Eaton, 6-1, 170, sr.

Defense

Linemen – Shemar Turner, DeSoto, 6-4, 285, sr.;  Cal Varner III, Katy High, 6-4, 215, sr.; Charles Esters III, Cedar Hill, 6-4, 245, sr.; Caleb Lewis, Cibolo Steele, 6-2, 218, sr.  

Linebackers – Terrance Cooks, Shadow Creek, 6-3, 208, sr.; Barrett Baker, Southlake Carroll, 6-2, 195, jr.; Kendrick Blackshire, Duncanville, 6-2, 250, sr.; Morice Blackwell, Arlington Martin, 6-2, 205, sr.

Secondary – Trevor Woods, Katy Taylor, 6-2, 180, sr.; Deuce Harmon, Denton Guyer, 5-10, 185, sr.; Isaiah Nwokobia, Dallas Skyline, 5-10, 170, jr.; (tie) Lucas Mireur, Austin Westlake, 6-1, 180, sr.; Caleb McGarity, San Antonio Brennan, 5-7, 155, sr.;

Punter – Cooper Hicks, Arlington, 5-11, 170, sr.

Kick returner – Terran Limuel, Odessa Permian, 5-9, 160, jr.

THIRD TEAM

Offense

Guards – Neto Umeozulu, Allen, 6-4, 300, jr.; Judge Niland, Lake Travis, 6-4, 253, sr.

Tackles – Ronnie Garza, Edinburg Vela, 6-6, 295, sr.; Hunter Smith, Rockwall-Heath, 6-5, 302, sr.

Center – Dylan Anderson, Southlake Carroll, 6-3, 260, sr.

Wide receivers – Jay Fair, Rockwall-Heath, 5-11, 178, jr.; Jerand Bradley, DeSoto, 6-5, 205, sr.

Tight end – (tie) RJ Maryland, Southlake Carroll, 6-4, 210, jr.; Brennan Ray, Rockwall, 6-2, 220,  jr.

Quarterback – Kaidon Salter, Cedar Hill, 6-2, 190, sr.

Running backs – Damien Martinez, Lewisville, 6-0, 220, jr.; Israel Morgan, Round Rock, 5-9, 180, sr.; (tie) Richard Rodriguez Jr., Tomball Memorial, 5-11, 185, jr.; Preston Landis, Rockwall-Heath, 5-11, 193. sr;

Fullback – Josiah Garcia, San Antonio Marshall, 5-6, 165, sr.

All-purpose – Ahmonte Watkins, Klein Forest, 5-11, 171, sr.

Place-kicker – Grant Nickel, Grand Oaks, 5-11, 155, sr.

Defense

Linemen – Landyn Watson, Hutto, 6-3, 230, sr.; Joshua Gonzalez, San Antonio Stevens, 6-3, 295, sr.; Oghenemine Imarah, Bridgeland, sr. Pryce Yates, San Antonio Reagan, 6-4, 245, sr.

Linebackers – Josiah Carrillo, San Antonio Roosevelt, 5-8, 185, sr.; Matteo Bianchi, McKinney Boyd, 6-4, 210, sr.; Shepherd Bowling, Katy High, 6-0, 210, sr.; (tie) Jack Janis, Tyler Legacy, 6-2, 220, sr.; Wesley Smith, Midland Lee, 6-0, 205, jr.; Brock Hayward, Northwest Eaton, 6-1, 225, jr.

Secondary – Johnny Smith-Rider, Haltom, 5-9, 180, sr.; Marquan Pope, Denton Guyer, 6-1, 200, jr.; Hunter Washington, Katy High, 6-0, 175, sr.; Robert Fitzgerald, Dallas Jesuit, 5-11, 205, sr.

Punter – Connor Dailey, McKinney Boyd, 5-9, 175, sr.

Kick returner – Emon Allen, Cedar Park Vista Ridge, 5-9, 170, sr.

HONORABLE MENTION

Offense

Guards – Heston Edwards, Northwest Eaton, 6-5, 300, sr.; Dakari Fantroy, Duncanville, 6-1, 265, jr.; Angel Lopez, Brandeis, 6-2, 280, sr.; Brayden McMullen, Round Rock, 6-3, 285, sr.; Jacob Paez, Edinburg North, sr.

Tackles – Jackson Andrews, Schertz Clemens, 6-4, 280, sr.; Erick Cade, Denton Braswell, 6-6, 315, sr.; Devon Campbell, Arlington Bowie, 6-4, 320, jr.; Harrison Donovan, Austin High, 6-0, 265, sr.; Logan Cluff-Amperse, Rockwall, 6-9, 330, sr.; Hunter Erb, Northwest Eaton, 6-6, 315, jr.; Hayden Mann, Harlingen, 6-2, 268, sr.; Damian Martinez, United South, 6-3, 290, sr.; Drew Moss, Richardson, 6-4, 251, sr.; Ethan Schlundt, Tomball, 6-5, 295, sr.; Daymeonn Vercher, United South, 6-4, 315, jr.

Centers – Yonas Daniel, Northwest Eaton, 6-0, 280, jr.; Matthew Lee, Austin Vandegrift, 6-2, 285, sr.; Robert Rigsby, Converse Judson, 6-3, 310, sr.; Jacob Tracy, Lake Travis, 5-11, 250, sr.

Wide receivers – Nick Anderson, Austin High, 5-11, 175, sr.; Monaray Baldwin, Killeen Shoemaker, 5-10, 170, sr.; Quin Canada, McAllen, 6-2, 160, sr.; Shy Stephens-Deary, Odessa Permian, 5-11, 160, sr.;  Dylan Goffney, Bridgeland, 6-1, 195, sr.; Shane Johnson, San Antonio Johnson, 6-2, 185, sr.; Jalen Leifeste, San Angelo Central, 5-10, 170, sr.;  Teddy Knox, The Woodlands, 5-11, 165, sr.; John Paul Richardson, Ridge Point, 6-1, 180, sr.;  Cameron Smith, Denton Braswell, 6-1, 180, sr.; Jalin Spells, San Antonio Brennan, 6-2, 190, sr.; Isaiah Stevens, Lewisville, 6-3, 190, sr.; J. Michael Sturdivant, Flower Mound Marcus, 6-1, 165, sr.; Jaedon Wilson, DeSoto, 6-2, 170, sr.

Tight ends – Dylan Adams, Richardson Pearce, 6-5, 235, sr.; Xzavior Kautai, Euless Trinity, 6-2, 220 sr.; Lance Mason, Rockwall-Heath, 6-3, 221, jr.

Quarterbacks – General Booty, Allen, 6-3, 194, sr.; Kyle Brown, Cedar Park Vista Ridge, 6-1, 185, sr.; Bishop Davenport, Spring, 6-2, 180, jr.; Kyron Drones, Alvin Shadow Creek, 6-3, 210, sr.; Braedyn Locke, Rockwall, 6-1, 180, jr.; Jalen Milroe, Katy Tompkins, 6-2, 190, sr.; Garrett Nussmeier, Flower Mound Marcus, 6-2, 180, sr.; Ty Reasoner, SA Johnson, 6-1, 180, sr.; Mikey Serrano, Midland Lee, 6-0, 195, sr.; Conner Weigman, Cypress Bridgeland, 6-3, 205, jr.   

Running backs – Brian Benavides, United South, 5-7, 170, sr.; Aaron Dumas, El Paso Americas, 5-9, 190, sr.; Jesse Hernandez, Weslaco, 5-7, 180, sr.; Samari Howard, Temple, 5-7, 170, jr.; Keith Jackson, Ridge Point, 6-0, 205, sr.; Jordan Johnson, Allen, 5-9, 165, sr.; LJ Johnson, Cy-Fair, 5-10, 170, sr.; De’Anthony Lewis, Converse Judson, 6-1, 185, sr.; Alton McCaskill, Oak Ridge, 6-1, 185, sr.; Jamarion Miller, Tyler Legacy, 5-10, 190, jr.; Zane Minors, Austin Westlake, 5-11, 188, sr.; Harold Perkins, Cypress Park, 6-2, 200, jr.; BJ Phillips, Denton Guyer, 6-0, 215, jr.; Noelle Whitehead, Lake Highlands, 5-6, 140, jr.; Makhilyn Young, Midland Lee, 5-10, 180, jr.

Fullbacks – Reed Baumann, Tomball Memorial, 5-11, 235, sr.; Prince Borten, Cy-Fair, 5-9, 180, sr.; Jathan Caldwell, Dickinson, 6-3, 205, sr.; Pablo Tovar, Laredo Nixon, 6-0, 185, sr.

All-purpose – DeAndre Exford, Killeen Shoemaker, 5-7, 190, sr.; Jeshari Houston, Abilene, 6-0, 180, sr.; Jace Washington, Haltom, 6-4, 205, sr.; Carter Whitefield, McKinney Boyd, 6-1, 215, jr.

Place-kickers – Carter Brown, Pearland Dawson, 6-1, 185, jr.; Nathan Ellisor, Lake Travis, 6-0, 161, sr.; Charlie Fournier, Austin Vandegrift, 6-1, 162, sr.; Austin Hosier, Smithson Valley, 5-9, 175, sr.; Caleb Mendez, Pearland, 5-11, 180, sr. 

Defense

Linemen – Jarra Anderson, Cypress Park, 6-1, 236, soph.; Treviance Bronson, Katy Taylor, 6-4, 290, sr.; Cicero Caston, Weatherford, 6-3, 194, sr.; Dion Daniels, Tyler Legacy, 6-4, 265 sr.; Luke Dodds, Round Rock, 6-4, 230, sr.; Ola Fakailoatonga, Euless Trinity, 5-10, 240, jr.; Humberto Garcia, Brownsville Hanna, 5-10, 225, jr.; Jayden Gray, Northwest Eaton, 6-3, 245, sr.; Josh Green, Brandeis, 6-1, 225, sr.; Nathan Huerta, Harlingen, 6-0, 250, jr.; Tucker Harrison, Austin Vandegrift, 6-1, 170, jr.; Garfield Lawrence, Tyler Legacy, 6-4, 240, sr.; Dante Lopez, Mission, 6-1, 258, sr.; Trey Moore, Smithson Valley, 6-3, 245, sr.; Drew Moss, Richardson, 6-4, 251, sr.; Adonte Wilkerson, San Antonio Roosevelt, 6-0, 215, sr. 

Linebackers – Luis Balderas, Mission, 5-8, 180, jr.; Hunter Blanchette, Fort Bend Austin, 6-2, 185, sr.; Justin Cappadona, Edinburg North, sr.; Ty Casey, San Angelo Central, 5-11, 185, jr.; Jordan Crook, Duncanville, 6-0, 220, jr.; Gage Elder, Rockwall, 6-0, 215, sr.; Aano Filoialii, Katy Taylor, sr.; Richard Flores, San Antonio Marshall, 6-0, 220, sr.; Dawson Hunt, Rockwall, 6-3, 215, sr.; Trevell Johnson, Arlington Martin, 6-0, 205, jr.; Mason Jolley, Prosper, 6-2, 210, sr.; Micah Lopez, PSJA North, 6-1, 210, sr.; LD Martin, Euless Trinity, 6-1, 206, sr.; Marsel McDuffie, South Grand Prairie, 6-2, 220, sr.; Ty Johnson, Dallas Skyline, 6-1, 195, sr.; Nick Morris, Austin Westlake, 6-3, 225, sr.; Frank Osagiede, Ridge Point, 6-1, 212, sr.; KC Ossai, Conroe Oak Ridge, 6-2, 222, sr.; Byron Robertson, Alvin Shadow Creek, 6-0, 190, sr.; Steven Powers, El Paso Franklin, 6-0, 200, jr.; Joe Sniffin, Belton, 6-1, 212, sr.; Austin Skoglund, Austin Vandegrift, 6-2, 215, sr.; Ethan Wesloski, McKinney Boyd, 6-2, 220, jr.; Taurean York, Temple, 5-11, 205, soph.; Ethan Zamora, Weslaco, 6-1, 195, sr.; Ezvyn Zuniga, Harlingen, 5-11, 195, sr.

Secondary – Anthony Ambriz, Brownsville Hanna, 5-7, 150, jr.; Logan Arnold, Austin Vandegrift, 5-11, 175, sr.; Kaden Baze, Odessa Permian, 6-1, 185, jr.; Donovan Dreighton, San Antonio Brennan, 6-2, 200, sr.; Christian Espinoza, Flower Mound Marcus, 5-11, 165, sr.; Jaylen Lane, Alvin Shadow Creek, 6-0, 180, sr.; Ashton Levels, DeSoto, 6-0, 165, sr.; Bryce McMorris, Bridgeland, 6-0, 175, sr.; Jalen Rainey, Brandeis, 6-3, 190, sr.; Ben Roberts, Northwest Eaton, 6-4, 195, jr. ; Jorge Rodriguez, United South, 5-10, 175, sr.; Jacob Schaeffer, Euless Trinity, 6-1, 185, jr.; Savonte Sanford, Harker Heights, 6-3, 205, sr.;  Kolbey Taylor, Pasadena Memorial, 6-4, 185, sr.; Blake Thompson, Fort Bend Elkins, 6-0, 175, sr.; Richard Toney, Arlington, 5-11, 175, sr.; Cruz Untz, Cibolo Steele, 5-8, 170, sr.

Punters – Nick Hernandez, San Antonio Reagan, 6-0, 185, sr.; Caden McNeese, Allen, 5-10, 170, sr.; Grant Nickel, Grand Oaks, 5-11, 155, sr.; Ben Scott, Austin Vandergrift, 5-11, 180, sr.

Kick returners – Robert Fitzgerald, Dallas Jesuit, 5-11, 205, sr.; C.J. Guidry, Alvin Shadow Creek, 5-10, 160, sr.; Michael Taaffe, Austin Westlake, 6-0, 175, sr.

Small Player Big Play

small player big play

No More Fumbles

Play Football

nfl play football

About the Author

Jeff Fisher
Jeff is an award-winning journalist and expert in the field of high school sports, underscored with his appearance on CNBC in 2010 to talk about the big business of high school football in America. Jeff turned to his passion for high school football into an entrepreneurial venture called High School Football America, a digital media company focused on producing original high school sports content for radio, television and the internet. Jeff is co-founder and editor-in-chief of High School Football America, which is a media partner with USA TODAY High School Sports.