Utah high school football pairings for the first round of the 2020 postseason

utah high school football
gamestrat high school football sideline instant replay

The high school football postseason in Utah is here!

Corner Canyon, ranked No. 1 in our Utah Top 10 and No. 20 in the High School Football America 100, will be going for its third straight state title, while Orem is going for a four-peat.

Read: Utah Top 10

Read: High School Football America national rankings

6A

1st Round Bye – No. 1 Corner Canyon, No. 2 Lone Peak, No. 3 Skyridge, No. 4 American Fork, No. 5 Kearns, No. 6 Weber, No. 7 Roy, No. 8 Pleasant Grove

Bracket

1st Round

No. 17 Westlake at No. 16 Hunter, 5:30 p.m.

No. 24 Granger at No. 9 Bingham, 5 p.m.

No. 20 Copper Hills at No. 13 Fremont — Copper Hills wins by forfeit due to COVID-19

No. 21 Clearfield at No. 12 East, 4 p.m.

No. 18 Layton at No. 15 Riverton, 5 p.m.

No. 23 Jordan at No. 10 West, 3 p.m.

No. 19 West Jordan at No. 14 Herriman, 6 p.m.

No. 22 Syracuse at No. 11 Davis, 4 p.m.

5A

1st Round Byes – No. 1 Brighton, No. 2 Orem, No. 3 Bonneville, No. 4 Salem Hills, No. 5 Wasatch, No. 6 Maple Mountain, No. 7 Skyline, No. 8 Olympus, No. 9 Timpview

Bracket

1st Round

No. 17 Spanish Fork at No. 16 Highland, 4 p.m.

No. 20 Woods Cross at No. 13 Box Elder, 6 p.m.

No. 21 Viewmont at No. 12 Lehi, 5 p.m.

No. 18 Provo at No. 15 Mountain Ridge, 3 p.m.

No. 23 Hillcrest at No. 10 Bountiful, 3 p.m.

No. 19 Farmington at No. 14 Alta, 6 p.m.

No. 22 Murray at No. 11 Springville, 6 p.m.

4A

1st Round Byes – No. 1 Sky View, No. 2 Pine View, No. 3 Snow Canyon, No. 4 Ridgeline, No. 5 Park City, No. 6 Stansbury, No. 7 Green Canyon, No. 8 Cedar City, No. 9 Dixie, No. 10 Bear River

Bracket

1st Round

No. 17 Mountain Crest at No. 16 Desert Hills, 4 p.m.

No. 20 Tooele at No. 13 Cedar valley, 4 p.m.

No. 21 Ben Lomond at No. 12 Ogden, 6 p.m.

No. 18 Canyon View at No. 15 Crimson Cliffs, 4 p.m.

No. 19 Hurricane at No. 14 Logan, 5 p.m.

No. 22 Uintah at No. 11 Mountain View, 6 p.m.

3A

1st Round Bye – Juab

Bracket

1st Round

No. 9 Manti at No. 8 San Juan, 5 p.m.

No. 13 Union at No. 4 Richfield, 6 p.m.

No. 12 Delta at No. 5 North Sanpete, 5 p.m.

No. 15 South Sevier at No. 2 Morgan, 6 p.m.

No. 10 South Summit at No. 7 Juan Diego, 6 p.m.

No. 14 ALA at No. 3 Summit Academy, 5 p.m.

No. 11 Emery at No. 6 Grantsville, 6 p.m.

2A

1st Round Bye – No. 1 Beaver, No. 2 Duchesne, No. 3 Kanab

Bracket

1st Round

No. 9 North Sevier at No. 8 Millard, 5 p.m.

No. 13 Layton Christian at No. 4 Enterprise, 4 p.m.

No. 12 Rich at No. 5 North Summit, 6 p.m.

No. 10 Gunnison Valley at No. 7 parowan, 6 p.m.

No. 11 Monticello at No. 6 Milford, 4 p.m.

Small Player Big Play

small player big play

No More Fumbles

About the Author

Jeff Fisher
Jeff is an award-winning journalist and expert in the field of high school sports, underscored with his appearance on CNBC in 2010 to talk about the big business of high school football in America. Jeff turned to his passion for high school football into an entrepreneurial venture called High School Football America, a digital media company focused on producing original high school sports content for radio, television and the internet. Jeff is co-founder and editor-in-chief of High School Football America, which is a media partner with USA TODAY High School Sports.